Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Opis zabiegu, plusy i minusy

Keratynowe prostowanie to zabieg, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Wiele salonów fryzjerskich proponuje swoim klientkom wypróbowanie tej procedury zarówno ze względów leczniczych, jak i ze względów estetycznych. Keratynowe prostowanie włosów może być wykonywane na włosach prostych, ale także na włosach puszących się i kręconych. Jeśli należysz do osób, które często korzystają z suszarki, używają prostownicy do włosów lub w swojej pielęgnacji włosów stosują kosmetyki z parabenami, warto bliżej przyjrzeć się temu zabiegowi.

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie to dosyć nowa metoda dbania o włosy i najczęściej przeprowadzana jest w specjalistycznych salonach fryzjerskich. Głównym celem takiego zabiegu jest wyprostowanie i odbudowanie zniszczonych włosów oraz przywrócenie im zdrowego wyglądu. Nasze włosy często cierpią z powodu przeróżnych czynników zewnętrznych, m.in. z powodu mocnego słońca, chłodnego wiatru czy wody, zawierającej chlor lub sól morską.

Prostowanie włosów keratyną pomaga pozbyć się negatywnego wpływu otoczenia na włosy. Ten zabieg bardzo często nazywany jest także brazylijskim prostowaniem włosów. Takie określenie wzięło się od wyglądu włosów Brazylijek, które mogą pochwalić się gęstymi i lśniącymi włosami. To właśnie też w Brazylii powstała dana metoda regeneracji struktury włosów.

Dany zabieg gwarantuje intensywne leczenie i regenerację. Zdrowy włos ludzki praktycznie w 100% składa się z keratyny, dlatego też ten zabieg cieszy się taką popularnością i jest tak skuteczny. Włosy z czasem tracą jednak sporo keratyny, zaczyna im jej brakować, w rezultacie czego stają się szorstkie, matowe, częściej się łamią. Keratynowe prostowanie włosów to nic innego jak dostarczenie włosom odpowiedniej ilości nowego zapasu keratyny, która wnikając wgłąb włosa, chroni go przed działaniem promieni UV, pyłkami, ulicznym kurzem i dymem papierosowym. Zniszczone komórki włosów wypełniają się keratyną, dzięki czemu znów są lśniące i wyglądają na zdrowe.

Przed przystąpieniem do zabiegu keratynowego prostowania włosów, należy wybrać odpowiedni produkt, który zostanie w tym celu wykorzystany. Firmy kosmetyczne stale pracują nad ulepszeniem formuły swojego produktu (keratyny), dlatego też na rynku oferowanych jest bardzo dużo różnych preparatów. Warto przeprowadzać zabieg w profesjonalnym salonie fryzjerskim, tak by uniknąć nieprawidłowego nałożenia kreatyny lub innych przykrych skutków, które mogą pojawić się w związku z niekompetencją fryzjera.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Sam zabieg trwa około półtorej godziny, a efekt zdrowych i lśniących włosów utrzymuje się do 12 tygodni. Wszystko zależne jest tak naprawdę od tego, w jakim stanie były włosy jeszcze przed samym zabiegiem. W tym okresie nie ma żadnych ograniczeń co do przebywania na słońcu, pływania w basenie czy kręcenia lub prostowania włosów.

Pielęgnacja włosów po zabiegu

Należy pamiętać, że po zabiegu keratynowego prostowania włosów pielęgnacja włosów musi się nieco zmienić, tak by efekt mógł utrzymać się jak najdłużej. Przede wszystkim, trzeba zrezygnować z mycia włosów szamponami zawierającymi siarczany, ponieważ przy ich stosowaniu efekt znika momentalnie, cała keratyna z włosów się wypłukuje. Warto zaopatrzyć się naturalne kosmetyki do pielęgnacji, które nie tylko nie zaszkodzą włosom, ale jeszcze im pomogą. Najlepiej wybierać produkty, które mają w swoich składach witaminy, ekstrakty roślinne i olejki.

Zestaw do kreatynowego prostowania włosów
 Kliknij i sprawdź ceny!

Plusy zabiegu

Okazuje się, że podczas jednego zabiegu keratynowego prostowania możliwe jest odbudowanie nawet 95% powierzchni włosów. Oprócz tego, keratynowe prostowanie włosów ma również inne plusy, takie jak:

 • Skład dobrych produktów do keratynowego prostowania włosów jest praktycznie całkowicie pozbawiony środków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kondycję włosów lub w jakikolwiek inny sposób im zaszkodzić.
 • Po zabiegu można zauważyć, że włosy zyskują blask i wyglądają zdrowiej, ale oprócz tego są także nieco dłuższe. Wszystko za sprawą keratyny, która wnika w puste przestrzenie włosa.
 • Zabieg keratynowego prostowania nie obciąża włosów w żaden sposób.
 • Po zabiegu włosy nie będą się sklejać w strąki, nie będą wyglądać, jakby były brudne lub tłuste. Blask, który się osiąga jest bardzo naturalny.
 • Po zabiegu możliwe jest kręcenie włosów, np. na lokówce. Lepiej nie robić tego codziennie, jednak efekt wyprostowanych włosów wróci od razu po ich umyciu i wysuszeniu.
 • Keratynowe prostowanie włosów można przeprowadzać na włosach farbowanych. W niektórych przypadkach po zabiegu włosy mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze maksymalnie o jeden ton.
 • Zabieg keratynowego prostowania włosów jest odpowiedni do każdego rodzaju włosów. Może być przeprowadzany nawet na włosach po trwałej ondulacji i innych zabiegach chemicznych.
 • Po zabiegu włosy stają się lśniące i jedwabiste w dotyku, a rozczesywanie ich jest znacznie łatwiejsze i szybsze.

Minusy zabiegu

Jak każdy zabieg, keratynowe prostowanie włosów ma także swoje minusy, którym warto przyjrzeć się przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu na swoich włosach. Do wad należą:

 • Do przeprowadzenia zabiegu używa się prostownicy nagrzanej do 200 stopni (albo i wyższej temperatury), w rezultacie czego klient i fryzjer wdychają opary, wytwarzające się podczas zachodzenia reakcji chemicznej między keratyną a włosem. Wynika to z faktu, iż trudno jest opracować produkty, które będą opierać się tylko na składnikach pochodzenia naturalnego.
 • W przypadku bardzo długich włosów, keratyna może negatywnie wpłynąć na skórę głowy i cebulki włosowe – włosy mogą zacząć wypadać.
 • Czasem zdarza się, że keratynowe prostowanie włosów zmniejsza ich objętość. Jednak z każdym kolejnym myciem włosów staje się to mniej widoczne.
 • Włosy mogą się bardziej przetłuszczać.

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Tylko źle przeprowadzone keratynowe prostowanie niszczy włosy. Ogólnie zabieg jest bezpieczny i polecany dla wszystkich, którzy mają włosy puszące się, które źle się układają. Warto jednak skorzystać z usług sprawdzonych salonów fryzjerskich, w których pracownicy dokładnie wiedzą, jak przeprowadza się taki zabieg. Nie bez znaczenia są także produkty, których używa się do keratynowego prostowania – te niskiej jakości nie będą dobrym rozwiązaniem. Choć zwykle cena jest wtedy niższa, lepiej jednak zainwestować w coś z wyższej półki, jeśli nie chce się później odczuwać nieprzyjemnych skutków prostowania. Cały zabieg może być naprawdę przyjemny i przynieść włosom wiele dobrego.

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Opis zabiegu, plusy i minusy
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.