Czy każdy może wykonywać trening aerobowy?

Osoby chcące zredukować nadmierną masę swojego ciała najczęściej sięgają po ćwiczenia aerobowe. Ich wpływ na nasz organizm jest poparty wieloma badaniami, które wyjaśniają, dlaczego jest on tak popularny.

Czy taki trening pomoże każdemu? Kto nie powinien go wykonywać?

Spis treści:

Czym są ćwiczenia aerobowe?

Czy taki trening jest dla każdego?

Domowy aerobik.

Czym są ćwiczenia aerobowe?

Trening aerobowy jest dodatkową aktywnością fizyczną, w której wykorzystujemy do 80% swojej maksymalnej wydolności. Są to więc nie tylko biegi w umiarkowanym tempie, ale także spacery, ćwiczenia na zajęciach zorganizowanych o nazwie „aerobik” oraz inne aktywności, niewykorzystujące całej naszej energii. Wykonywane regularnie treningi trwające 30-60 minut pozwolą na poprawę naszego stanu zdrowia oraz mogą prowadzić do redukcji tłuszczu zapasowego.

Uprawianie takiego treningu nie zwalnia Cię jednak ze stosowania się do zasad zdrowej diety. Jeżeli wykonasz trening, a następnie sięgniesz po produkty, które doprowadzą do przekroczenia Twojego zapotrzebowania energetycznego – nie schudniesz. Możesz natomiast zwiększyć masę swojego ciała.

Oto kilka podstawowych ćwiczeń, które zaliczyć można do ćwiczeń aerobowych.

  • Jazda na rowerze (może to być również ten stacjonarny)
  • Bieg o umiarkowanym tempie (na bieżni, jak i na powietrzu)
  • Pływanie na basenie
  • Orbitrek
  • Schody
  • Stepper i podobne maszyny.

Takie aktywności nie tylko doprowadzą do zwiększenia wykorzystywanej energii w ciągu dnia, ale także mogą pozytywnie wpływać na gospodarkę węglowodanami w naszym ciele, wspomagać układ krążenia oraz zwiększać nasze możliwości wentylacyjne płuc.

Czy taki trening jest dla każdego?

image2 Czy każdy może wykonywać trening aerobowy?

Z założenia treningu aerobowe może wykonywać każdy. Ich intensywność nie sprawi kłopotu nikomu, kto nie ma poważniejszych problemów ze zdrowiem. Są jednak przypadki, w których trening cardio powinniśmy odpuścić.

  • Kiedy nasz organizm przechodzi infekcję, której towarzyszy stan gorączkowy. Lepszym krokiem, będzie zostanie w domu i zapewnienie naszemu ciału warunków do jak najlepszej regeneracji. Pozwoli to na szybszy powrót do treningów.
  • Podczas rekonwalescencji po przebytym urazie takim jak zerwanie mięśnia bądź ścięgna. W tym przypadku tak samo jak podczas choroby – powinniśmy pozwolić organizmowi na pełną regenerację oraz zadbać o prawidłową dietę.
  • Z treningu aerobowego mogą także zrezygnować osoby, którym zależy na przybraniu na masie. Zbyt duża ilość treningów cardio może zwiększyć nasz wydatek energetyczny na tyle, aby zatrzymać proces budowania naszych mięśni. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy trening aerobowy uwzględnimy w naszym jadłospisie i dostarczać będziemy odpowiednią nadwyżkę kalorii.

 

Domowy aerobik.

Ćwiczenia w domu może wykonywać każdy. Nie trzeba do tego żadnego sprzętu, wystarczy masa własnego ciała oraz trochę chęci. Trening aerobowy można wykonywać także na powietrzu oraz na klatce schodowej Twojego bloku! Wykorzystanie schodów także pozwala na wykonanie efektywnego treningu.

Będąc w domu, możemy także skorzystać z treningów, które oferują instruktorzy online. Internet jest pełen ich nagrań i na pewno każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Najważniejsze jest jednak, aby chcieć oraz czuć się dobrze przed przystąpieniem do treningu aerobowego.

Jeżeli nie wiesz, jak włączyć ćwiczenia aerobowe do swojego planu treningowego – zwróć się do mnie.

Więcej informacji na temat ćwiczeń aerobowych znajdziesz w artykule Michała Wrzoska: https://michalwrzosek.pl/trening/trening-aerobowy/

Czy każdy może wykonywać trening aerobowy?
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.