Czy idealna waga do wzrostu istnieje?

Kanony piękna zmieniały się na przestrzeni dziejów. Wiele osób kojarzy pojęcie takie jak ,,rubensowskie kształty”. To tylko pierwszy z brzegu przykład. Duży wpływ na ogólne poczucie estetyki mieli malarze, pisarze a także normy czasowe. Nie bez znaczenia okazywał się również region geograficzny, w którym przyszło nam żyć.

I tak, zupełnie inną definicję piękna mieli starożytni Grecy (uwiecznianą na wszelkiego typu posągach). Inaczej także przejawia się piękno w kulturach plemiennych. Jednym co skutecznie może łączyć wszystkie te poglądy, jest ogólny stosunek wagi do wzrostu. Często jest to wyznacznik naszej ogólnej postury ciała, ale w niektórych przypadkach wskazywana liczba bywa bardzo omylna…

Idealny wzrost do wagi

Pojęcie idealny występuje bardzo często. Niestety, zazwyczaj ,,idealny” to określenie typowo subiektywne. Chociaż istnieje wiele ciekawych wzorów określających prawidłowe proporcje, wszystko zależy bowiem od nas samych.

W jakim względzie? Każdy typ sylwetki różni się od siebie. Przejawiamy także inne tendencje genetyczne do odkładania tkanki tłuszczowej szczególnie w ,,danych rejonach” ciałach. Praca nad sylwetką to nie tylko osiągnięcie prawidłowej masy ciała, ale również odpowiednie wykształcenie mięśni. Wiele osób o tym zapomina a to nadal one są cięższe od żywej tkanki tłuszczowej.

Wskaźnik BMI

Body Mass Index czy też inaczej wskaźnik masy ciała to chyba najpopularniejszy odnośnik, który jednoznacznie stwierdza, czy powinniśmy przybrać na wadze czy może raczej zrzucić zbędne kilogramy.

Sam zamysł jest prosty. Intuicyjny wzór stwierdza, czy dana osoba jest otyła czy jednak posiada dobre proporcje. W celu obliczenia BMI wykorzystujemy prostą zależność. Wagę danej osoby w kilogramach dzieli się tutaj przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. W zależności od wyników, otrzymujemy odpowiednie ramy:

 • BMI < 18,5 niedowaga
 • 18,5 < BMI < 25 waga prawidłowa
 • 25 < BMI < 30 nadwaga
 • 30 < BMI < 35 otyłość I stopnia
 • 35 < BMI < 40 otyłość II stopnia
 • 40 < BMI otyłość III stopnia.

Problemy BMI…

Wskaźnika nie stosuje się u dzieci. Co jednak równie istotne, w żadnym wypadku nie bada on składu ciała danej osoby.

Porównywanie BMI będzie zatem krzywdzące w wypadku badania sportowców. Warto przyjrzeć się temu na przykładzie.

Rafael Nadal to znany i lubiany (mniej lub bardziej w zależności od indywidualnych sympatii) tenisista. W wielu źródłach podaje się, że ma on 1,85 m wzrostu oraz waży 85 kg. Jaki byłby wskaźnik BMI dla niego?

To bardzo proste i po kilku sekundach wychodzi nam 24,8. Sprawdzając wynik w tabelce – wszystko się zgadza, waga jest prawidłowa. Wychodzi z tego jednak, że przybranie zaledwie 1 kg to dla Nadala przejście w stopień nadwagi. Tymczasem zawartość tłuszczu u tego sportowca mieści się w zaledwie kilku procentach.

Jak to w ogóle możliwe i gdzie popełniamy błąd? Badamy ogólną masę ciała, jednak nie uwzględniamy tutaj wpływu mięśni. Osoby trenujące, będą naturalnie ważyły więcej. Tkanka mięśniowa jest cięższa i przy mocnym wytrenowaniu, istotnie wpłynie na ogólną liczbę kilogramów. Pomimo wskaźnika BMI rzędu 35, kulturyści wcale nie będą otyli. Dlatego też przy badaniu prawidłowej sylwetki o wiele częściej używa się wskaźnika procentowej zawartości tłuszczu.

Przyjęte normy

Istnieje jeszcze drugie podejście, również dość niedokładne. Zakłada się tutaj, że waga kobiety powinna być niższa o 10 kg od wzrostu w cm pomniejszonego o 100. Dla przykładu zatem, posiadając 170 cm, idealna waga wynosi tutaj 60 kg.

U mężczyzn proporcje te uogólnia się i w kanony piękna wpisuje się znowu nasz przykład tenisisty. Rafael Nadal przy 185 cm wzrostu waży 85 kg. Jest to zgodne z ogólną idealną wagą dla mężczyzn, która powinna być mniejsza o 100 od wzrostu podanego w cm.

Podane założenia są oczywiście mocno uogólnione i na pewno nie powinny stanowić wyznacznika ,,idealnych” proporcji. Niektórzy jednak stosują się do nich na początku własnej przygody z ćwiczeniami fizycznymi czy też dietą. Dopiero po jakimś czasie, przyjmują bardziej profesjonalne odnośniki.

Kiedy z moją sylwetką jest coś nie tak?

Jeżeli doszliśmy już do słusznego wniosku jakoby ogólna waga nie była wyznacznikiem naszej zdrowej sylwetki, czas na pójście do przodu. Jak stwierdzić, czy jest z nami wszystko w porządku?

Zdecydowanie najprostsze, będzie stanięcie w ,,stroju Adama” przed lustrem. O ile niektórzy nie zauważą tutaj niczego szczególnego, tak jednak większość zwróci uwagę na proporcje ciała. Charakterystyczny może być tutaj wystający brzuch (przy ustawieniu się ,,bokiem”) , zbyt duże uda czy też brak linii prostej po bokach ciała (załamuje się ona w okolicach brzucha, gdy staniemy na wprost lustra). Jest to pierwszy sygnał do działania – czas na zmianę własnego życia!

Jeżeli nie jesteśmy dociekliwi albo też nie mamy pewności, czy nadszedł już czas na poważniejsze środki – warto dokonać pomiarów. Do tego celu użyjemy tylko i wyłącznie miarki krawieckiej. Najczęściej badane rejony ciała, które w zupełności wystarczą do ogólnej oceny to:

 • łydki
 • uda
 • biodra
 • talia
 • klatka piersiowa
 • biceps.

Pomiarów dokonuje się okresowo i najczęściej są one dobrym wyznacznikiem intensywności naszych treningów. Ogólne tendencje takie jak zbyt duża wartość przy talii w stosunku do klatki piersiowej, możemy wyłapać sami. Jeżeli nie mamy pewności co do stylu pomiaru lub też interpretacji wyników, warto skorzystać z pomocy sprawdzonych źródeł. Za przykładowe posłuży tutaj chociażby Internet.

Idealna dla nas…

Ciężko wyznaczyć normy, które powinna spełnić sylwetka, aby określić ją mianem idealnej. Ważne, aby nasze ciało przede wszystkim służyło dobrze nam a także było zdrowe. Wszelkiego rodzaju kanony piękna przemijają. To właśnie my powinniśmy czuć się dobrze we ,,własnej skórze”.

Nie należy jednak sprawy wagi pod każdym względem bagatelizować. Nieprawidłowe odżywianie, siedzący tryb życia oraz brak ruchu prowadzą do licznych chorób powiązanych z otyłością. Dlatego warto kontrolować co jakiś czas własne możliwości. Wbrew pozorom, jest to bardzo prosta czynność, nie wymagająca wielkiego wysiłku.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.