Czop śluzowy: co to jest, pierwsze objawy, co zrobić

Zaobserwowanie utraty czopa śluzowego przez kobietę w ciąży jest pierwszą oznaką zbliżającego się porodu. W tym czasie można już powoli przygotowywać się na narodziny dziecka. Być może trzeba będzie skierować się do szpitala albo też przeczekać kilka tygodni. Termin porodu zależy od indywidulanych preferencji kobiety i jej układu rozrodczego oraz od tego w jaki sposób przeżywa ciąże. Utrata czopa śluzowego może mieć charakter objawowy, ale również nie jest to jedyny symptom mówiący o porodzie. Generalnie po czopie śluzowym, istotne jest czy odeszły wody albo czy pojawiły się pierwsze skurcze.

Mimo to, istotne jest aby zapamiętać w jakim czasie utraciło się czop śluzowy. Ponadto, ważne jest zrozumienie pierwszych symptomów i oswojenie się z nimi. Utrata czopa śluzowego, skurcze oraz odejście wód wspólnie może świadczyć o rychłych narodzinach nowego potomka.

Co to jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to bardzo gęsta wydzielina, której zadaniem jest zamknięcie wejścia do macicy. To zbiór śluzu znajdujący się w kanale szyjki macicy. To właśnie podczas bycia w ciąży system rozrodczy kobiety zaczyna wydzielać gęsty, galaretowany śluz. Ciecz ta nadaje wilgotności i ochrania strukturę wewnętrzną. W ostateczności, gęsta wydzielina gromadzi się i zostaje uszczelniona w szyjce macicy, następnie przeobraża się w czop śluzowy. Czop śluzowy spełnia funkcje ochrony, bariery przed rozprzestrzenianiem się bakterii i innych źródeł infekcji w obrębie macicy.

Utrata czopa śluzowego może być pierwszym znakiem rozpoczynającego się porodu. W miarę rozszerzania się szyjki macicy kobiety, dochodzi do wtłaczania śluzu do pochwy i jego uwolnienia. W ten sposób organizm kobiety przygotowuje się do porodu.

Okres pomiędzy uwolnieniem się czopu śluzowego a rozpoczęciem porodu jest nie co zbieżny. Część kobiet po utracie czopu śluzowego płynnie przechodzi w czas porodu – w odstępie kilku godzin. Natomiast inne kobiety muszę poczekać kilka dni. Co ciekawe, niektóre kobiety oczekują na poród nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od organizmu kobiety.

Objawy i pierwsze symptomy

Każda kobieta w ciąży może doświadczyć kilku objawów świadczących o zbliżającym się porodzie. Jednym z takich objawów jest utrata czopa śluzowego. Jednakże, utrata czopa śluzowego nie musi być gwarancją rozpoczęcia porodu. Czasem kobieta nosi jeszcze dziecko w brzuchu przez kilka tygodni.

W momencie, gdy kobieta utraci czop śluzowy i doświadczy następujących objawów porodu, może spodziewać się narodzin dziecka szybciej, niż by oczekiwała. Objawy i oznaki porodu to między innymi:

Rozluźnienie

Rozluźnienie pojawia się, gdy dziecko zaczyna opadać niżej w kierunku miednicy. Ten efekt pozwala na lżejsze oddychanie. Jednak są też pewne skutki uboczne takiego stanu np. w postaci ciągłego nacisku na pęcherz. Rozluźnienie jest jedną ze wskazówek świadczącym o tym, że dziecko ułożyło się w takiej pozycji, która będzie zdecydowanie lepsza w trakcie porodu.

Śluz

Nadmierne wydziałanie śluzu przez kilka dni może świadczyć o zbliżającym się porodzie. Przede wszystkim utrata czopa śluzowego jest dobrym przykładem. Poza tym, część kobiet może doświadczyć nieświadomego przebicia śluzówki.

Przerwanie błony

Przerwanie błony inaczej nazywane odejściem wód płodowych jest najczęstszym symptomem rozpoczęcia porodu. Przerwanie błony występują, w momencie, gdy worek owodniowy otaczający dziecko zaczyna się przerywać i uwalniać płyn.

Taki płyn może zostać uwolniony nagle, bez żadnych specyficznych oznak bądź też  może mieć postać powolnego uwalniania się. Podczas takiego procesu może dojść także do odczuwania skurczów, które z sekundy na sekundę będą coraz silniejsze, trwalsze, częstsze i bardziej wywołujące ból. Dzieje się tak, ponieważ szyjka macicy rozszerza się i staje się bardziej elastyczna, po co, by lepiej przygotować się do porodu.

Zatarcie szyjki macicy

Szyjka macicy powinna stać się cieńsza i bardziej rozciągliwa, jeśli chce przygotować lepsze warunki do przyjścia na świat dziecka. Elastyczność pozwala na sprawniejsze przejście dziecka przez kanał rodny.

Kiedy zbliża się termin porodu, lekarz przeprowadza szyjki macicy, w celu oszacowania, w jakim stanie jest zaciśnięta szyjka macicy.

Rozszerzanie się

Efekt i dylatacja to dwa główne objawy zbliżającego się porodu. Dylatacja to typ pomiaru, definiującego w jaki sposób otworzyć szyjkę macicy. Zwykle, szyjka macicy powiększa się o 10 centymetrów, co z kolei oznacza, że kobieta jest gotowa do porodu.  Możliwa jest także sytuacja, podczas której szyjka macicy rozciągnie się o te kilka centymetrów kilka tygodni przed porodem.

Silne, regularne skurcze

Skurcze są pierwszym objawem zmniejszania się grubości szyjki macicy i rozszerzania szyjki macicy. Taki proces może wpłynąć na rozwój dziecka. Jeśli kobieta uważa, że skurcze są wyraźnie odczuwalne, zdarzają się regularnie, w stałym odstępie czasu powinna uświadomić sobie, że poród jest kwestią czasu. W takich okolicznościach powinna udać się do lekarza.

Jak można łatwo zauważyć, utrata czopa śluzowego nie jest jedynym objawem postępującego porodu. W trakcie, gdy utrata czopa śluzowego zazwyczaj nie wymaga interwencji medycznej, to kobieta powinna zgłosić się do lekarza, jeżeli odejdą wody płodowe, a skurcze pojawiają się regularnie. Te dwa symptomy świadczą o bliskim porodzie.

Co zrobić po utracie czopa śluzowego?

Wszystkie kolejne kroki i czynności, jakie powinno się podjąć po utracie czopa śluzowego zależą od jego wyglądu i liczby tygodni ciąży. Jeżeli kobieta jest w stanie zobaczyć czopa śluzowego, powinna go dokładnie obejrzeć, sprawdzić kolor i zapach. Wszystkie te obserwacje należy przekazać lekarzowi. Ponadto, należy go również poinformować jaką ma wielkość. Tego typu wskaźniki pomogą lekarzowi dopasować kolejne kroki i działania.

Kiedy zadzwonić do lekarza?

Pierwszą niepokojącą sytuacja jest pojawienie się nadmiernej ilości jaskrawoczerwonej krwi w wydzielinie z śluzy. Wtedy też bezapelacyjnie należy skontaktować się z lekarzem. Ciężkie krwawienie może wskazywać na pewne powikłania ciąży. Jednym z takich powikłań może być przodujące łożysko lub przedwczesne odklejenie łożyska.

Kobieta w ciąży także powinna skontaktować się ze swoim lekarzem, jeżeli czop śluzowy posiada barwę zieloną i dodatkowo nieprzyjemnie pachnie. Taki stan może świadczyć o rozwoju infekcji bakteryjnej.

Kolejne kroki

Utrata czopa śluzowego może mieć charakter pozytywny, zwłaszcza, gdy ciąża jest postępująca. Zwykle czop śluzowy traci się podczas 37 tygodnia lub po jego minięciu. W trakcie utraty czopa śluzowego warto skontaktować się z lekarzem, aby wyjaśnić pewne wątpliwości, uwagi czy rozwiać zmartwienia. Natomiast w żadnym wypadku nie powinien to być powód do poważnych obaw. Jedyną sytuacją, która powinna skłonić kobietę w ciąży do natychmiastowego kontaktu z lekarzem jest utrata czopa śluzowego połączona z pierwszymi objawami ciąży.

Utrata czopa śluzowego nie musi oznaczać, że ciążą jest bliska rozwiązaniu. Jednak często oznacza to, że ciało kobiety i szyjka macicy przechodzą ważne zmiany. Zmiany przygotowujące ciało do porodu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.