Czarna jagoda – właściwości lecznicze

Czarne jagody znane były w medycynie ludowej od bardzo dawna i często stanowiły niezbędny składnik domowej apteczki. Jagody wpływają na zdrowie oczu, obniżają poziom cholesterolu, zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Jako suszony owoc nie tylko stanowią dodatek do deserów, ale również wpływają na zdrowie choćby likwidując biegunki.

Czarna jagoda – krótka charakterystyka

Jagoda to owoc z niebieskawym, woskowatym nalotem, rosnący na niewielkim krzewie, osiągającym wysokość od 15 do 50 centymetrów. Jagodę można spotkać w lasach iglastych, w sosnowych borach, dąbrowach, w buczynach, wrzosowiskach, torfowiskach a także w górach. Duże skupiska owocujących krzewinek tworzą rozległe borówczyska, których zbieranie może nas pochłonąć na kilka godzin. Owoce można zbierać od lipca do początku września.

Właściwości lecznicze czarnej jagody – smaczne lekarstwo

Czarna jagoda jest źródłem witamin A, B1, B2, PP i C, jak również flawonoidów, antocyjanów, garbników, fitoestrogenów, kwasu foliowego, pektyn oraz błonnika. Dodatkowo można w nich znaleźć kwasy owocowe, a także składniki mineralne: wapń, cynk, potas, fosfor, żelazo, mangan. W samych liściach czarnej jagody kryją się olejki eteryczne, arbutyna, garbniki oraz antocyjany. Napary z suszonych owoców jagód działają uspokajająco i przeciwbólowo, natomiast w postaci syropu jest skutecznym lekarstwem na kaszel i infekcje układu oddechowego. Sok lub napar z jagód jest zalecany gdy występuje biegunka, aby złagodzić stopniowo jej objawy. Duża zawartość garbników w soku bądź naparze z jagód uszczelnia błony śluzowe żołądka, dodatkowo neutralizując szkodliwe produkty przemiany materii i spowalniając ruchy robaczkowe jelit. Sok z jagód używany jest jako antidotum na zatrucia, gdyż jego właściwości wychwytują z organizmu wszelkie toksyny, chroniąc dodatkowo przed pylicą. W związku z tym przetworzona jagoda zalecana jest osobom pracującym w kopalniach, cementowniach i kamieniołomach. Ale nie tylko te osoby powinny korzystać z właściwości soku z jagód, są one też polecane osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu. Jagody zawierają substancje, które wzmacniają naczynia włosowate, jednocześnie czyniąc je nieprzepuszczalnymi dla cholesterolu. Zawarte w jagodach antyutleniacze obniżają poziom „złego” cholesterolu i podnoszą poziom „dobrego”. Znaczący wpływ ma na cholesterol zawarty w jagodach błonnik, który przekłada się na usuwanie części cholesterolu z przewodu pokarmowego wraz z toksynami i kwasami żółciowymi, nim zdążą one przeniknąć do układu krwionośnego. Jagody są też nazywane roślinną insuliną, gdyż zawarte w nich glukokininy wpływają na regulowanie poziomu cukru we krwi, dodatkowo ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe ze względu na dużą zawartość garbników.

Wykorzystanie jagód w kosmetyce

Czarne jagody są wykorzystywane do produkcji kosmetyków o właściwościach nawilżających oraz odżywiających skórę. Preparaty w których zastosowano wyciąg z jagód mają na celu wzmacnianie, ściąganie i wygładzanie skóry, przy jednoczesnym nawilżeniu oraz zmiękczeniu. Dodatkowo uszczelniają naczynia krwionośne. Przeznaczone są dla cery trądzikowej, naczyniowej oraz tłustej. Kosmetyki z wyciągiem z czarnych jagód, zawierają przeciwutleniacze, które opóźniają proces starzenia się skóry.

Wykorzystanie jagód w farmacji

Dostępność jagód w postaci suszonych owoców nie jest czymś nadzwyczajnym, ale możemy odnaleźć te owoce także w składzie wielu leków. Choćby suszone liście jagód stanowią jeden ze składników Diabetosanu, czyli mieszanki przeznaczonej dla cukrzyków. Także w mieszankach ziołowych można odnaleźć liście jagód, są wtedy stosowane jako moczopędny, ściągający i przeciwzapalny składnik mieszanek ziołowych. Owe mieszanki są stosowane choćby przy zapaleniu miedniczek nerkowych, nerek, kamicy nerkowej. Też preparaty okulistyczne zawierają wyciągi z jagód.

Wykorzystanie jagód w kuchni

Jagoda jako owoc może mieć szerokie zastosowanie w kuchni. Używa się jej zarówno jako farsz do pierogów, naleśników, gofrów, ciast i racuszków. Można z nich przyrządzać soki, kompoty, koktajle, konfitury i dżemy oraz ozdabiać nimi desery. Dodatkowo można ich używać jako składników sałatek, kremów, musów owocowych oraz nalewek. Intensywnie czerwony sok stosowany jest do barwienia win.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.