Czy cytryna zakwasza organizm? Fakty o zakwaszeniu organizmu

Panuje powszechne przekonanie, że zarówno cytryny jak i grejpfruty przyczyniają się do zakwaszenia organizmu.  Powstała taka teoria najprawdopodobniej ze względu na ich kwaskowaty smak. Oczywiście prawda jest raczej odwrotna, cytryny są zdrowe i możemy jest je bez obaw. Zamiast sugerować się powszechnym zdaniem innych ludzi warto jest poznać fakty i dowiedzieć się czym tak naprawdę jest zakwaszenie organizmu.

Na czym polega zakwaszenie organizmu?

Bardzo ważne jest utrzymanie w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej, nie może być ona zachwiana w żadną stronę, ponieważ może doprowadzić do poważnych chorób. Ludzka krew ma lekko zasadowe pH i aby utrzymać organizm w zdrowiu powinno oni wynosić około 7,4.  Ważne jest to, gdyż w przeciwnym wypadku procesy chemiczne dziejące się w naszym ciele mogłyby być zachwiane, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Objawy zakwaszenia organizmu są dość charakterystyczne. Cechują się: złym samopoczuciem, ciągłym wrażeniem przemęczenia oraz niewyspania, apatycznym nastrojem oraz powracającym bólem głowy – może być to pierwszy objaw przekwaszenia organizmu. Stan równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie jest bardzo prosty do zbadania, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i przeprowadzić podstawowe badanie moczu.

Co przyczynia się do zakwaszenia organizmu? Produkty zakwaszające

Zakwaszenie organizmu zależy od produktów jakie zjadamy oraz ich ilości. Najbardziej zakwaszające są następujące produkty: alkohole, produkty mączne, napoje gazowane, herbata (głównie czarna, natomiast zielona herbata nie zakwasza organizmu), kasza, kawa, chleb, cukier, borówki, słodzone soki owocowe, ser, mleko pasteryzowane, owoce morza, wołowina, wieprzowina oraz orzeszki ziemne. Są to produkty o wysokim stopniu zakwaszenia. Dlaczego zakwaszają produkty, które nam się nie kojarzą z kwaskowatością? To nie ich smak na znaczenie a odczyn, który zależy od składu chemicznego produktów.

Co możemy zrobić, jeśli obawiamy się nadmiernego zakwaszenie organizmu? Jeść produkty alkalizujące, dzięki którym wyrówna się równowaga kwasowo-zasadowa. Produkty wysoce alkalizujące organizm: produkty zawierające stewie, herbaty ziołowe, szparagi, cebula, cytryna, pietruszka, szpinak, limonka, grejpfrut, świeżo wyciskane soki owocowe, brokuły oraz mango.

W liście produktów wysoce alkalizujących znalazły się zarówno cytryny, sok cytrynowy oraz cytrusy. Dlaczego tak jest?

Cytryna nie zakwasza organizmu? Dlaczego?

W cytrusach znajduje się mała ilość cukru, co oznacza, że kwas w ich znajdujący się chociaż nam wydaje się wyrazisty – w rzeczywistości jest słaby. W naszym organizmie zostanie on rozłożony bez problemu na mniejsze czynniki i nie przyczyni się do zachwiania pH krwi.

To czy dana substancja zakwasza organizm w głównej mierze jest zależne od tego w jaki sposób nasz organizm rozłoży produkt na czynniki mniejsze. Cytryna rozkładana jest na kwas cytrynowy a następnie na mniejsze substancje. W końcowym rozrachunku, chociaż wydaje nam się kwaśna – alkalizuje organizm czyli ma właściwości odkwaszające. Należy jednak uważać na herbatę z cytryną, która już często przyczynia się do zakwaszenia organizmu – przez czarną herbatę, która ma odczyn mocno kwaśny. Co ciekawe, coca-cola chociaż ma słodki smak jest bardzo silnie zakwaszająca a jej pH jest zbliżone do pH kwasu żołądkowego.

f-dr-jacob-s-ph-balans-plus-proszek-zasadowy

Proszki zasadowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Czy cytryna jest zdrowa? Właściwości cytryny

Jak już wcześniej pisaliśmy, cytryna odgrywa znaczącą role w odkwaszaniu organizmu, chociaż powszechnie uznawało się odwrotnie. Zawiera również witaminę C, należy jednak pamiętać, że zawartość witaminy C w cytrynie nie jest również tak duża jak mogłoby się to wydawać – prawdziwą bombą jeśli chodzi o witaminę C jest… kiszona kapusta. Jednak w cytrynie jest również wiele flawonoidów, które w połączeniu z witaminą C przyczyniają się do oczyszczenia organizmu oraz sprawdzają się w walce z gorączką, przeziębieniami oraz grypą.

Świeży sok z cytryny dodany do wody przyczynia się do detoksykacji wątroby, w szczególności wypity z samego rana. Cytryny zawierają również związki chemiczne niwelujące objawy alergii, oczyszczają również nasz organizm wspomagając perystaltykę jelit. Są również badania, które dowodzą, że cytryna pozytywnie wpływa na wspomaganie leczenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób neurologicznych. Witamina C dodatkowo jest polecana przy kamieniach nerkowych, bowiem rozpuszcza kamienie w woreczku żółciowym jak również złogi wapnia.

Warto też pamiętać, aby sok z cytryny zawsze rozcieńczać wodą, ponieważ może podrażnić śluzówkę. Niezdrowo jest również pić gorącą herbatę z dodaną do niej cytryną. W ten sposób ginie witamina C oraz wytwarza się niebezpieczna reakcja chemiczna, która źle wpływa na nasz organizm.

Jak wybrać świeżą cytrynę?

Często zastanawiamy się w sklepie jak wybrać świeża cytrynę z jak największą ilością soku. Kondycje cytryny oraz jej stan możemy ocenić po obserwacji skórki, która ją pokrywa. Przede wszystkim powinniśmy wybierać owoce ciężkie – skórki cytryny powinny pachnieć na końcach, wtedy możemy być pewni jej jakości. Z kolei pofałdowania na jej powierzchni mogą świadczyć o grubej skórze, co raczej jest czynnikiem niepożądanym, jak również „pępki” na jej końcach. Cytrus o grubej skórze przeważnie jest nieświeży oraz ma mniej soku.

Ważna jest również sama technika krojenia cytryny. Jeśli planujemy wyciskać cytrynę aby  pozyskać z niej jak największą dawkę soku warto jest przetoczyć owoc przyciskając do blatu a następnie przekroić ją pod skosem. W ten sposób uzyskamy największą ilość soku z cytryny.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. garys mówi

    Zakwaszenie organizmu to mit. Zgadzam się, że cytryna jest zdrowa. Jest też kwaśna bo zawiera sporo kwasku cytrynowego (który, też jest zdrowy, zwłaszcza przy kamieniach nerkowych). Wystarczy sprawdzić papierkiem lakmusowym zmiażdżoną cytrynę. Kwas cytrynowy jest też naturalnie wytwarzany w organiźmie podczas oddychania. Odczyn krwi jest zawsze prawie zawsze stały, a pH moczu zmienne i nic nie mówi o pH krwi. Odtruwanie organizmu to w większości bajka i znachorstwo. Czasami (ale tylko czasami) metody stosowane przy rzekomym odtruwaniu są korzystne dla zdrowia, ale działają na zupełnie innych zasadach, niż próbuje się nam wmówić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.