Ćwiczenia oddechowe – łagodzą stres, metody, korzyści, jak wykonywać

Korzystanie ze specyficznych technik oddechowych i kontroli oddechu oznacza, że jesteśmy świadomi tego A jaki sposób wdychamy i wydychamy powietrze.  Zmieniając sposób oddychania celowo, możemy zmienić samopoczucie poprzez zminimalizowanie napięcia i stresu. W normalnych warunkach wdychamy, aby wchłonąć do organizmu tlen i wydech, aby uwolnić nasze ciało dwutlenku węgla przez płuca, przy pomocy przepony. Ale kiedy jesteśmy zestresowani, zaniepokojeni lub zdenerwowani, sposób, w jaki oddychamy, zmienia się. Zamiast głębokich oddechów wypełniających płuca, zaczynamy wykonywać krótkie i płytkie oddechy, co jeszcze bardziej może spotęgować uczucie lęku.

Korzyści z ćwiczeń oddechowych

Prawidłowe oddychanie jest ważne nie tylko dla poprawy jakości życia, ale również dla dobrego samopoczucia i zachowania zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Spójrzmy na korzyści płynące z głębokiego oddychania i dlaczego powinniśmy uczynić ćwiczenia oddechowe częścią codziennego życia.

Ćwiczenia oddechowe pomagają przy obturacyjnym zapaleniu płuc

Dla osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc odczucie braku możliwości głębokiego oddechu jest jednym z najwcześniejszych objawów choroby, choć często objaw przypisywany jest wiekowi.  W miarę upływu czasu płuca nie są w stanie przyjąć powietrza, przepona nie jest w stanie wykonać swojej pracy i pomóc w doprowadzeniu tlenu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość nie wprowadzają do organizmu wystarczającej ilości tlenu, przez co czują się zmęczeni i wyczerpani – nie wspominając o nieustannym odczuciu duszności.  Wykazało, że ćwiczenia oddechowe nie tylko pomagają zminimalizować uczucie duszności, ale poprawiają jakość życia i zdolność płuc do przyjmowania większej ilości tlenu.

Ćwiczenia oddechowe pomagają obniżyć ciśnienie krwi

Dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, ćwiczenia technik oddechowych mogą pomóc naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko chorób układu krążenia. W rzeczywistości ćwiczenia oddechowe są zalecane jako alternatywa poza medycyną i dietą do kontrolowania ciśnienia krwi.

Ćwiczenia oddechowe redukują niepokój

Dzięki odpowiednim technikom oddychania można faktycznie zmniejszyć zakres objawów lękowych. Złe nawyki oddychania mogą prowadzić do wielu problemów, z których najczęstszym jest hiperwentylacja. Hiperwentylacja jest odpowiedzialna za wiele objawów ataków lękowych, w tym ból w klatce piersiowej i szybkie bicie serca. Ponadto zdrowy oddech może uspokajać umysł i ciało. Wiele osób korzysta z ćwiczeń oddechowych, aby powstrzymać hiperwentylację i uspokoić się, gdy odczuwany jest lęk

 Ćwiczenia oddechowe pomagają uwalniać toksyny

Organizm człowieka jest zdolny do uwalniania 70% jego toksyn poprzez oddychanie. Jeśli nie oddychamy efektywnie, nie pozbędziemy się ciała toksyn, co z kolei oznacza, że inne systemy w ciele muszą pracować ze zwiększoną aktywnością, co ostatecznie może doprowadzić do choroby. Kiedy wydychamy powietrze z ciała, uwalniamy dwutlenek węgla, który przepłynął z krwioobiegu do płuc. Głęboki oddech zwiększa odporność i pomaga usunąć toksyny z organizmu poprzez stymulację układu limfatycznego. Proste ćwiczenie głębokiego oddychania rozpoczyna się od głębokiego wdechu ze splotu słonecznego do klatki piersiowej, licząc do czterech, a następnie wstrzymując oddech na kolejne cztery sekundy i wypuszczamy je licząc do ośmiu.

Ćwiczenia oddechowe łagodzą ból

Bóle głowy mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym zmęczeniem oczu, wrażliwością na światło oraz stanami takimi jak zapalenie zatok. Głębokie oddychanie może pomóc zminimalizować ból głowy i zmniejszyć stres. Wiele osób, które praktykują ćwiczenia oddechowe, nie tylko radzą sobie w ten sposób z bólem głowy, ale także pomagają sobie w zapobieganiu migrenom.  Kobiety od wieków stosowały techniki oddychania, aby zminimalizować bóle porodowe. Możemy nie zdawać sobie sprawy ze skuteczności oddechu w minimalizowaniu bólu, ale warto zastanowić, jak zachowujemy się, kiedy go odczuwamy. Prawdopodobnie instynktownie wstrzymujemy oddech.

Ćwiczenia oddechowe jako masaż narządów wewnętrznych

Ruchy przepony podczas głębokiego ćwiczenia oddechowego masują żołądek, jelito cienkie, wątrobę i trzustkę. Górny ruch przepony również masuje serce. Kiedy wdychamy powietrze, przepona opada, a brzuch się rozszerza. Taki masaż relaksuje narządy i poprawia w nich krążenie. Kontrolowane oddychanie również wzmacnia mięśnie brzucha.

Ćwiczenia oddechowe wzmacniają serce i układ krążenia

Ćwiczenia oddechowe zmniejszają obciążenie serca na dwa sposoby. Po pierwsze, głęboki oddech prowadzi do większej wydajności płuc, co oznacza, że więcej tlenu, zostaje doprowadzonego wraz z krwią do serca, dzięki czemu serce nie musi tak ciężko pracować, aby dostarczyć tlen do tkanek. Po drugie, głęboki oddech prowadzi do większej różnicy ciśnień w płucach, co prowadzi do zwiększenia krążenia, a tym samym do nieznacznego odpoczynku serca.

Jak wykonywać ćwiczenia oddechowe

 Wykonując ćwiczenia oddechowe dobrze jest mieć na sobie wygodną i niekrępującą odzież. Daje to możliwość naturalnej pracy ciała bez odczuwania ucisku. Aby rozpocząć, wdychamy powietrze przez nos. Zamiast rozszerzać klatkę piersiową, koncentrujmy się na rozszerzaniu mięśni brzucha.  Możemy położyć dłoń na brzuchu, to pomoże nam się skupić. Kiedy wydychamy powietrze skupiamy się na tym jak powietrze opuszcza nasze ciało.

Zazwyczaj wydychanie odbywa się dłużej niż wdychanie. Im częściej ćwiczymy głęboki oddech, tym bardziej prawdopodobne jest, że stanie się to naszym nawykiem, do którego będziemy powracać kilka razy w ciągu. Poświęcenie czasu na ćwiczenie kontrolowanego głębokiego oddychania brzusznego to prosty sposób na zachowanie doskonałego zdrowia i dobrego samopoczucia pozbawionego lęku i stresu. Zarządzanie stresem jest ważnym kluczem do poprawy zdrowia i jakości życia, a ćwiczenia oddechowe są podstawową zasadą radzenia sobie z różnego rodzaju napięciami emocjonalnymi. Niezależnie od tego, czy doświadczamy negatywnych emocji, czy fizycznego bólu, ciało reaguje za każdym razem w podobny sposób. Możemy doświadczyć szybkiego bicia serca, napinania mięśni, rozszerzonych źrenic, jednak ćwiczenia oddechowe w doskonały sposób pomagają nam sobie z tym poradzić.

Ćwiczenia oddechowe – łagodzą stres, metody, korzyści, jak wykonywać
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.