Cukrzyca typu 2 – przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie

Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób w grupie pacjentów powyżej 45 roku życia. Dlaczego tak się dzieje?

Czy wiedziałeś, że w Polsce z problemem cukrzycy zmaga się blisko 9% procent społeczeństwa? To aż 3 miliony osób! Ponadto, w grupie pacjentów powyżej 60 roku życia, niniejszy problem spotyka blisko 25% populacji. Jakie są możliwe przyczyny mniejszego stanu rzeczy i jak radzić sobie z cukrzycą typu 2? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Cukrzyca typu 2 – charakterystyka

Cukrzyca typu 2 jest chorobą przewlekłą, należąca do grupy zaburzeń o charakterze metabolicznym. Rozwój niniejszej choroby jest stopniowy, a jej przyczynę stanowi niedostateczna produkcja insuliny (hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy metabolizm węglowodanów). W konsekwencji zaburzenia niniejszego procesu dochodzi do licznych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu pacjenta.  Ponadto, w niektórych przypadkach nieleczona cukrzyca typu 2, może doprowadzić do niewydolności takich układów jak: układ krwionośny, wzrokowy oraz moczowy.

Diagnoza

Diagnozę niniejszego zaburzenia stawia się, gdy pacjent spełnia przynajmniej jedno z trzech poniższych kryteriów.

 • Niezależne od pory dnia (przygodne) stężenie poziomu glukozy we krwi pacjenta przewyższało lub było równe wartości 200mg/dl. Dodatkowo, w wyniku niniejszego stanu choremu towarzyszyły charakterystyczne dla hiperglikemii objawy (takie jak: wzmożone pragnienie, częste i obfite oddawanie moczu, nadmierna senność oraz ogólne osłabienie organizmu).
 • Na przestrzeni dwóch różnych dni stężenie glukozy we krwi pacjenta (na czczo) przewyższało lub było równe wartości 126mg/dl.
 • W wyniku testu obciążenia, stężenie glukozy we krwi pacjenta przewyższało lub było równe wartości 200mg/dl.

Cukrzyca typu 2 – przyczyny choroby

Cukrzyca typu 2 posiada dwie główne przyczyny. Pierwszą z nich są predyspozycje genetyczne, na które nie posiadamy bezpośredniego wpływu. Natomiast drugą z nich jest otyłość oraz związany z nią nieprawidłowy sposób odżywiania się, na który możemy wpłynąć za pośrednictwem zbilansowanej diety oraz odpowiedniej aktywności fizycznej.

Jakie inne czynniki mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2?

 • Wcześniejsze epizody związane z nieprawidłowościami w wartościach glikemicznych we krwi i/lub wcześniejsze zaburzenia dotyczące nietolerancji glukozy;
 • Obecność cukrzycy ciążowej w historii chorób;
 • Przewlekłe podwyższenie stężenia poziomu trójglicerydów we krwi;
 • Obecność zespołu policystycznych jajników w historii chorób;
 • Obecność chorób kardiologicznych;
 • Zaburzenia dotyczące funkcjonowania trzustki;
 • Choroby związane z układem endokrynologicznym, na przykład choroby tarczycy, w tym choroba Hashimoto.

Cukrzyca typu 2 – objawy choroby

W przebiegu niniejszej choroby dochodzi do stopniowego uszkadzania trzustki, czego efektem jest zmniejszenie produkcji insuliny i jej słabsze oddziaływanie na organizm oraz postępujący wzrost stężenia glukozy w we krwi pacjenta.

Ponadto, w wyniku powyższych zjawisk, chory może zaobserwować u siebie następujące objawy:

 • Nadmierne i trudne do ugaszenia poczucie pragnienia;
 • Częste oddawanie moczu w nadmiernych ilościach;
 • Ogóle osłabienie organizmu, w tym: zawroty głowy oraz nadmierną senność;
 • Doznania bólowe oraz nieprawidłowości płynące ze strony układu moczowego, na przykład: ból podbrzusza lub utrudnione oddawanie moczu;
 • Zaburzenia wzroku, w tym częste mroczki oraz zaburzenia ostrości widzenia;
 • Zwiększenie apatytu na słodkie przekąski;
 • Nieuzasadnioną i przyspieszoną utratę masy ciała;
 • Nieprzyjemny zapach ust (który kojarzyć się może z zapachem acetonu).

Cukrzyca typu 2 – leczenie

Leczenie cukrzycy typu 2 powinno obejmować kompleksowe działania, wśród których możemy wyróżnić: edukację pacjenta, dieto-terapię, odpowiednią aktywność fizyczną oraz leczenie farmakologiczne. Ponieważ, w większości przypadków niniejsza choroba stanowi wynik nadmiernej masy ciała oraz nieodpowiednich nawyków żywieniowych, głównym celem jej leczenia jest dążenie do uzyskania optymalnej wagi, a tym samym do zmniejszenia ryzyka wystąpienia licznych powikłań, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Wśród podstawowych zasad związanych z leczeniem cukrzycy typu 2 należy wymienić:

Po pierwsze: Zmianę dotychczasowego stylu życia: w tym wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych oraz przestrzeganie regularnej aktywności fizycznej;

Po drugie: Dostosowanie celów leczenia oraz postępowania terapeutycznego do indywidualnych wymagań pacjenta;

Po trzecie: Profilaktykę oraz wczesne wykrywanie powikłań związanych z układem krążenia;

Po czwarte: Przestrzeganie zaleceń terapii wieloczynnikowej, obejmującej między innymi: kontrolę ciśnienia tętniczego oraz gospodarki lipidowej pacjenta;

Po piąte: Uporczywe dążenie przez pacjenta do osiągnięcia jak najlepszych wyników terapii.

Cukrzyca typu 2 – wskazania dietetyczne

Stosowanie odpowiedniej diety jest niezwykle ważne w przebiegu niniejszej choroby. Dzięki niej możliwe jest:

 • Dążenie do uzyskania optymalnego poziomu glukozy we krwi pacjenta; oraz
 • Dążenie do uzyskania optymalnej masy ciała.

Ponadto, przestrzeganie zaleceń dietetycznych, w znacznym stopniu może przyczynić się do podniesienia ogólnej jakości życia pacjenta oraz do zminimalizowania ryzyka wystąpienia groźnych powikłań w przyszłości.

Jakie są główne wskazania dietetyczne w przebiegu cukrzycy typu 2?

 • Po pierwsze: Pacjent powinien przygotowywać swoje posiłki w sposób samodzielny i jednocześnie unikać spożywania posiłków typu instant oraz Fast-food.
 • Po drugie: Pacjent powinien wprowadzić do swojego jadłospisu dużą ilość świeżych warzyw, ryb morskich oraz wysokiej jakości drobiu.
 • Po trzecie: Pacjent powinien spożywać produkty, które charakteryzują się niskim wskaźnikiem glikemicznym, wśród których możemy wyróżnić: pomidory, chleb żytni oraz płatki owsiane.
 • Po czwarte: Pacjent powinien unikać spożywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym, wśród których możemy wyróżnić: biały ryz oraz makaron, słodycze, niektóre owoce i białe pieczywo.
 • Po piąte: Pacjent powinien nauczyć się dostosowywać posiłki do aktualnego poziomu glukozy we krwi.
 • Po szóste: Pacjent powinien unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu.
 • Po siódme: Pacjent powinien unikać zjawiska przejadania się, a tym samy wprowadzić do swojej diety regularne i zrównoważone posiłki.

W przebiegu cukrzycy typu 2 niezwykle ważne jest pozostawanie pod stałą opieką dietetyka, który dzięki współpracy z lekarzem prowadzącym jest w stanie opracować dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta jadłospis.

Cukrzyca typu 2 – profilaktyka

W profilaktyce cukrzycy typu 2 niezwykle ważne jest przestrzeganie ogólnych zasad zdrowego trybu życia. Ponadto, ryzyko wystąpienia niniejszej choroby zmniejsza się poprzez poddawanie się regularnym badaniom poziomu cukru we krwi.

Uwaga! Regularnym badaniom profilaktycznym powinny poddawać się wszystkie te osoby, które ukończyły 45 rok życia lub /i zmagają się problemem otyłości.

Może ci się spodobać również