Cukier kokosowy – czym jest, skład, właściwości

Cukier jest niewątpliwie jednym z najczęściej stosowanych dodatków, które urozmaicają i poprawiają smak wielu potraw, ciast, czy napojów. Wierną rzeszę fanów zyskuje jednak w gronie tych najmłodszych z nas – nasze pociechy uwielbiają przecież słodycze i smakołyki bogate w cukry, odstawiając często przygotowane przez nas zdrowe posiłki na dalszy plan. Cukier jest niestety produktem szkodliwym dla naszego zdrowia, a spożywania dużych ilości tego słodkiego dodatku może prowadzić do wielu groźnych dla naszego życia lub zdrowia chorób. U najmłodszych najczęściej występującym objawem uwielbienia słodyczy jest próchnica zębów. A co, jeśli zastąpić by cukier biały jego znacznie zdrowszy, naturalnym zamiennikiem? Dziś przyjrzymy się bliżej odmianie cukru, jaką jest cukier kokosowy – jego właściwościom, wartościom odżywczym i zastosowaniu.

Czym jest cukier kokosowy?

Cukier kokosowy jest doskonałym i znacznie zdrowszym zamiennikiem zwyczajnego białego cukru. Nazywany inaczej cukrem palmowym, pozyskiwany jest z owoców palm kokosowych, a od wielków w krajach azjatyckich jest zdrowym i smacznym zamiennikiem naszego europejskiego, białego cukru. Ta odmiana cukru cechuje się charakterystycznym, łatwym do odróżenia wyglądem, gdyż granulki cukru kokosowego są brązowe. Ciekawostką jest, że ten rodzaj naturalnego słodzika występuje również w formie płynnej, co znacznie ułatwia dawkowanie go jeśli chodzi o różnego rodzaju wypieki na jego bazie. Cukier kokosowy zyskuje coraz większą popularność i spotkać go możemy niemalże w każdym sklepie ze zdrową, ekologiczną żywnością. Coraz prężniej wykorzystywany w kuchni zdobywa swoich zwolenników przede wszystkim, jeśli chodzi o niską liczbę kalorii, a jego ciekawy, naturalny smak idealnie współgra z wieloma wypiekami i wyrobami cukierniczym.

Co zawiera cukier kokosowy?

Ten zdrowy i niskokaloryczny zamiennik białego cukry jest skarbnicą wielu witamin i składników odżywczych. Jest bogaty między innymi w magnez, żelazo, czy witaminę B3 i B6. Magnez i żelazo naturalnie występujące w cukrze doskonale wpłyną na stan naszego organizmu, wzmacniając naszą odporność oraz przeciwdziałając osłabieniom, czy nocnym skurczom. Warto również dodać, że ta odmiana cukru, pozyskiwana z palm kokosowych, a dokładnie z pąków kwiatowych, jest bogata w wiele związków, które wpływają szczególnie dobroczynnie na tych z nas, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze, czy zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo, cukier palmowy jest w stu procentach produktem naturalnym, nie zawierającym sztucznych barwników, czy substancji ulepszających smak, czy wygląd. Jest to naturalnie pozyskana odmiana cukru, obfitująca w wiele właściwości pro-zdrowotnych, oraz zawierająca ogromne pokłady witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Cukier kokosowy BIO
Kliknij i sprawdź ceny! 

Właściwości cukru kokosowego:

Spożywanie i regularne stosowanie tego cukru jako dodatek do wielu dań i napojów polecane jest osobom cierpiącym na cukrzyce, a uwielbiającym słodkie przekąski – cukier palmowy jest produktem o niskim indeksie glikemicznym. Co ciekawe, naturalne składniki i minerały zawarte w tym cukrze są w pełni bezpieczne w cukrzycy typu 1 i 2, gdyż nie powodują gwałtownych skoków cukru w organizmie. Ponadto cukier kokosowy jest przede wszystkim dodatkiem i świetnym zamiennikiem cukru białego, jeśli chodzi o różnego rodzaju słodkie wypieki i wyroby cukiernicze. Cukrem palmowym zastąpić możemy zwykły biały cukier w każdym przepisie – jest to nie tylko zdrowe, ale ciekawy posmak cukru kokosowego nada naszemu daniu ciekawego charakteru i przyjemnego posmaku. W tą odmianę cukru powinny zaopatrzyć się przede wszystkim mamy, bo jak wiemy – wszystkie pociechy uwielbiają słodycze i wszystko, co zawiera cukier. Najmłodsi z nas mają skłonność nieraz do wręcz maniakalnego łaknienia na wszelkiego rodzaju słodycze, a stosowanie tego rodzaju cukry w robieniu ich ulubionych ciasteczek, czy chociażby naleśników dostarczy im nie tylko niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu witamin i minerałów, ale również wpłynie na obniżenie możliwości powstania nadwagi, otyłości czy cukrzycy typu II.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.