Cukier brązowy – wpływ na zdrowie, właściwości, zastosowanie

Cukier krzepi, takie hasło pamiętają nasi rodzice i dziadkowie. Jednak czy dalej jest aktualne? Czy kupując cukier kiedykolwiek zwróciliście uwagę na jego pochodzenie lub zawartość mineralną? Warto dowiedzieć się z czym mamy do czynienia i poszukać zdrowych zastępników, które oprócz poprawienia walorów smakowych posiłku lub napoju, dodadzą nam również sił i pozwolą zaspokoić przynajmniej część zapotrzebowania organizmu.

Cukier brązowy – czym dokładnie jest?

Mówiąc brązowy cukier zazwyczaj mamy na myśli trzcinowy. Uważany jest on za zdrowszy odpowiednik klasycznego, białego cukru, ponieważ nie jest rafinowany. Poprzez rafinowanie poprawia się jakość cukru, jednocześnie nie tracąc jego walorów smakowych. Ponadto staje się on pozbawiony charakterystycznego zapachu i zyskuje przezroczysty lub biały kolor. Niestety ten sam zabieg sprawia, że z cukru znikają substancje mające dobroczynny wpływ na organizm i mikroelementy.
Historia cukru trzcinowego zaczyna się od uprawy trzciny cukrowej przez mieszkańców Nowej Gwinei, a wszystko to jeszcze przed naszą erą. Z tamtych okolic uprawa trzciny została przeniesiona również do Filipin, Chin, Indochin oraz Indii, gdzie zakwalifikowano go jako produkt spożywczy i doprawiano nim mleko, mąkę oraz desery. Do Europy przywędrował dzięki Arabom, którzy rozprowadzili go pod nazwą sukkar, był towarem ekskluzywnym i bardzo długo uważanym za lek. W XVII-tym wieku jego popularność jako substancja słodząca stale rosła.
Warto wiedzieć, że cukier trzcinowy dzieli się na trzy główne rodzaje, które charakteryzują się innym stopniem przetworzenia. Turbinado jest najbardziej przetworzony i ma bardzo delikatny smak, Demerara jest nieco słabiej przetwarzana i nie zatraca swojego naturalnego, karmelowego aromatu. Jednak najmocniejszy smak odnajdziemy w Muscovado, który jest prawie tak samo intensywny jak melasa.

Zdrowy wybór – cukier nierafinowany

Jeśli zależy nam na świadomym jedzeniu i dostarczaniu mikroelementów z każdą spożywaną substancją, to najlepszym wyborem będą dla nas cukry nierafinowane. Brązowy cukier nierafinowany zawiera w sobie:

  • Wapń

  • Żelazo

  • Fosfor

  • Mangan

  • Cynk

Wybierając brązowy cukier ze sklepowej półki musimy pamiętać, że producenci chcą korzystać z ludzkiej niewiedzy i do cukru buraczanego, w dodatku rafinowanego, dodają melasy nadającej mu brązowy odcień. Kupując taki produkt na pewno nie dostarczymy sobie substancji mineralnych, a tylko zyskamy nadprogramowe puste kalorie.
Cukier Muscovado, czyli najmniej przetworzona wersja brązowego, trzcinowego cukru, oprócz wymienionych pierwiastków ma w sobie witaminy A, C oraz z grupy B, ponadto znajdziemy w nim antyoksydanty i błonnik. Jako jedyny pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, wspomaga pracę nerek, a nawet chroni przed nowotworem!

Brązowy cukier trzcinowy BIO

Kliknij i sprawdź ceny!

Brązowy cukier to dalej cukier

Mimo udokumentowanego pozytywnego wpływu na organizm, cukier brązowy dalej działa jak jego biały kuzyn. Jeśli będziemy spożywać go w nadmiarze, to zagwarantujemy sobie próchnicę, problemy z układem krwionośnym, sercem, układem pokarmowym oraz nadwagę. Jego kaloryczność jest podobna, cukier brązowy ma tylko odrobinę niższe noty, więc osoby dbające o linię powinny z niego zrezygnować lub zastąpić go miodem, który i tak ograniczą. Ponadto cukier ma działanie uzależniające i jego zbyt duże spożycie, a potem nagłe odstawienie mogą dać objawy odstawienia (rozdrażnienie, brak sił, depresja, napady złości).

Słodziki zamiast cukru

Jeśli zdecydujemy się odstawić cukier, z pomocą przyjdą nam słodziki. Możemy dodawać je do napojów i deserów, by powoli uczyć się mniej słodkiego smaku. Jest w czym wybierać, ponieważ na rynku jest wiele produktów pochodzenia naturalnego oraz sztucznych, ich dużym plusem jest niski indeks glikemiczny i o wiele niższa kaloryczność w porównaniu do cukru. Najpopularniejsze słodziki to: stewia, erytrol, ksylitol, fruktoza, cukier palmowy i popularny aspartam. Wielbiciele naturalnego żywienia z pewnością polecą stewie i ksylitol. Stewia produkowana jest z rośliny o tej samej nazwie, a jedna jej łyżeczka ma smak kilkaset słodszy od cukru! Zazwyczaj do herbaty starcza szczypta pokruszonych listków lub jedna pastylka. Ksylitol otrzymywany jest z brzozy, jednak jest dużo droższy niż konkurencyjne słodziki, ma też drażniący wpływ na układ pokarmowy i należy przyjmować go w ograniczonych dziennych dawkach – zalecana to 3 łyżeczki. Najtańszym słodzikiem jest aspartam i ma to swoje odbicie w przemyśle, ponieważ dodawany jest do wielu produktów. Niestety świat nauki dalej bada, czy aspartam sprzyja rozwojowi nowotworów, ponieważ został o to jakiś czas temu podejrzany.

Pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar i w odpowiednich dawkach nawet cukier nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.