Co zrobić żeby włosy szybciej rosły?

Długie włosy – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Długie, zadbane i przy tym zdrowe włosy to wizytówka i ozdoba każdej kobiety. Można je nosić rozpuszczone, upięte lub ułożone w fantazyjną fryzurę – możliwości jest bez liku. Oczywiście, długie włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, na którą nie każda z nas potrafi znaleźć miejsce w napiętym grafiku codziennych obowiązków. Do zapuszczania włosów zniechęca także czas, jakiego wymaga uzyskanie satysfakcjonującej długości. Jednak i na to istnieją sprawdzone sposoby – poniżej znajdziesz listę najskuteczniejszych i najbardziej znanych metod wpływających na przyśpieszenie porostu włosów przy jednoczesnym poprawieniu ich ogólnej kondycji i wyglądu.

Długie włosy w szybkim czasie – podstawowe wskazówki

Zapuszczając włosy, należy pamiętać, że szybkość ich wzrostu oraz maksymalna długość, jaką włosy mogą osiągnąć, to czynniki uwarunkowane genetycznie. Średnio włosy rosną od 1 cm do 1,5 cm na miesiąc, natomiast żywotność włosa zawiera się w przedziale od 3 do 6 lat – po tym czasie wypada, a na jego miejsce wyrasta nowy. Podstawowym warunkiem posiadania pięknych, długich włosów jest dbanie o ich kondycję – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Bardzo duży wpływ na stan naszych włosów ma sposób odżywiania.

Ważne jest, by stosować dobrze zbilansowaną, zdrową dietę, bogatą w pełnowartościowe produkty. Jeśli w naszym organizmie brakuje określonych substancji, włosy będą słabsze, a ich wzrost ulegnie spowolnieniu. Osoby borykające się z niedoborami mogą sięgnąć po powszechnie dostępne w aptekach preparaty na porost włosów – ich głównym zadaniem jest uzupełnić braki witamin i mikroelementów wpływających między innymi na tempo wzrostu. Widoczne efekty wykazuje spożywanie nierafinowanego, tłoczonego na zimno oleju lnianiego – dzięki temu nasze włosy będą zaopatrzone w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Również zwiększenie liczby owoców i warzyw w diecie na pewno będzie korzystne dla włosów. Myjąc włosy, starajmy się używać szamponów i odżywek bez mydła, alkoholu oraz innych szkodliwych substancji. Płukanie włosów w zimnej wodzie sprawi, że będą gładkie i zapobiegnie ich niszczeniu przez temperaturę.

Zdrowa skóra głowy – zdrowe, długie włosy

Pamiętajmy, że aby włosy były zdrowe i mocne, należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry głowy (skalpu). Przesuszony skalp oznacza powolny porost włosów, które będą słabe i łamliwe. Skórę głowy nawilżać możemy używając różnego rodzaju wcierek – do najskuteczniejszych należą bursztynowa, brzozowa oraz zawierająca wyciąg ze skrzypu (na przykład do firmy Farmona).

Nakładając wcierkę, warto wykonać masaż skalpu, który wpłynie na lepsze przyswojenie składników oraz rozluźni skórę, zapewniając uczucie komfortu. Czasem wystarczy zmiana szamponu na łagodniejszy lub nakładanie na skalp maseczki bądź odżywki przed rozpoczęciem mycia włosów. Również w przypadku kondycji skalpu najistotniejsza jest dieta – wybierajmy zdrową, nieprzetworzoną żywność.

Jantar, wcierka do włosów

Kliknij i sprawdź ceny!

Podcinanie włosów

Rozdwajające się końcówki to prawdziwa plaga, zwłaszcza wśród osób często używających suszarki lub prostownicy. Niepodcinane włosy rozdwajają się coraz bardziej (rozwarstwienie postępuje ku górze włosa), co prowadzi do ich niszczenia oraz hamuje wzrost. Im szybciej pozbędziemy się uszkodzonych końcówek, tym lepiej dla naszego zdrowia i dla kondycji włosów. Jeśli końce mają tendencję do puszenia się, warto spróbować je nawilżyć, a także zabezpieczać dużymi dawkami silikonów, np. zastosować jedwab. Włosy należy także regularnie szczotkować, żeby pobudzić krążenie w skórze głowy i jednocześnie zapobiec ich łamaniu się.

Sposoby z babcinej szuflady

Jeśli nie zadowala nas stosowanie wcierek, tabletek i gotowych preparatów, warto sięgnąć po naturalne sposoby na porost włosów. Jednym z nich jest napar z pokrzywy i skrzypu polnego. Susz ziołowy możemy kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Herbatkę ze skrzypu i pokrzywy pijemy codziennie, zwracając jednocześnie uwagę na poziom magnezu oraz witamin z grupy B, ponieważ ten rodzaj naparu wypłukuje je z organizmu.

Innym sposobem na przyśpieszenie porostu włosów jest picie napoju sporządzonego z drożdży. Drożdże należy zalać gorącą wodą i pozostawić do ostygnięcia. Gotowy napar ma charakterystyczny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu, dlatego można zmieszać go z innym napojem, na przykład smoothie. Drożdże wpływają również na oczyszczenie cery, dlatego regularne picie napoju może sprawić, że na naszej skórze pojawią się czasowe niedoskonałości. Alternatywą dla rozpuszczanych drożdży są drożdżowe tabletki (drożdże piwne), dostępne w aptekach.

Ostatnim naturalnym sposobem jest wcierka sporządzona z naparu z kozieradki. Pamiętajmy, że ona także ma charakterystyczny zapach i może barwić włosy na żółto.

Niezależnie od tego, co stosujemy, należy pamiętać, że u każdej osoby kuracje na porost włosów mają inny efekt – nie wszyscy mają takie same predyspozycje genetyczne do posiadania długich włosów, dlatego warto skupić się przede wszystkim na poprawieniu ich kondycji i systematycznej, codziennej pielęgnacji połączonej z dobrze zbilansowaną dietą bogatą w kwasy Omega-3 i Omega-6.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.