Co warto wiedzieć na temat aparatów ruchomych?

Prosty zgryz to marzenie wielu osób. Na szczęście nie jest to już inwestycja tak bardzo pustosząca nasze kieszenie jak jeszcze kilka lat temu, a piękne zęby są w zasięgu niemalże każdego. Ważne jest też to, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na to, by osiągnąć upragniony cel. W zależności od stopnia wady zgryzu do dyspozycji dzieci oraz dorosłych są między innymi ruchome aparaty nazębne. Warto jednak zwrócić uwagę na, to kiedy dokładnie można zastosować ten rodzaj poprawy uzębienia.

Przyczyny wady zgryzu

Przed rozpoczęciem leczenia warto poznać przyczyny powstawania wady zgryzu i dokładnie przeanalizować czy któryś z nich nie dotyczy właśnie nas. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek jest inny, dlatego każdy ortodonta musi podchodzić indywidualnie do swoich pacjentów. Tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie oczekiwanych i trwałych rezultatów w możliwie krótkim czasie.

Zastanawiając się nad przyczynami wady zgryzu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach jest to związane z genetycznymi uwarunkowaniami. Jednak znacznie częściej zdarza się tak, że wada zgryzu ma charakter nabyty, wynikający z pewnych nieprawidłowości. Warto zauważyć, że może być wiele powodów związanych z taką sytuacją.

Przykładowe przyczyny

  • Oddychanie za pomocą ust,
  • Zbyt długie stosowanie smoczków u dzieci,
  • Ssanie kciuka,
  • Próchnica.

Kiedy należy zastosować ruchomy aparat na zęby?

Warto zwrócić uwagę na to, że ruchomy aparat na zęby jest przede wszystkim stosowany przez dzieci do jedenastego roku życia. Ponadto należałoby wiedzieć o tym, że taki aparat może być zdejmowany przez pacjenta i składa się z akrylowej płytki, a także drucianych pętli.

Bardzo ważne jest to, że ruchomy aparat na zęby nie będzie odpowiedni w każdym przypadku, na przykład, gdy konieczne jest przesunięcie lub obrócenie zębów. Poradzi sobie tylko przy delikatnej wadzie zgryzu. Jeżeli problem z uzębieniem jest poważny, o należałoby skorzystać ze stałego aparatu na zęby. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko dla osób powyżej trzynastego roku życia, u których uzębienie zdążyło się już ukształtować.

Jak wygląda leczenie za pomocą ruchomego aparatu?

Pierwszym oraz jednym z najważniejszych punktów podczas pierwszej wizyty u ortodonty jest pomiar, a także odcisk uzębienia. Dzięki temu ruchomy aparat ortodontyczny zostanie wykonany w taki sposób, że idealnie pasuje do zębów pacjenta. Jednak nie służy to tylko temu. Dzięki odciskowi w plastycznej masie można wykonać odlew w gipsie, który posłuży specjaliście w dokładnym zaplanowaniu przebiegu leczenia.

Warto również zwrócić uwagę na to, że z ruchomym aparatem na zęby, nie powinien kojarzyć się żaden dyskomfort lub ból, ponieważ ustawianie zębów nie jest tak silne jak w przypadku stałych aparatów ortodontycznych. Tak może być w przypadku stałego aparatu ortodontycznego. Jednak zazwyczaj taka sytuacja nie trwa dłużej niż tydzień do dziesięciu dni. Jeżeli chodzi o aparaty ruchome, to jedyny dyskomfort, jaki może się pojawić, będzie dotyczył ewentualnego usunięcia jakiegoś zęba.

Gdzie znaleźć dobrego specjalistę?

Trzeba przyznać, że komfort pacjenta w znacznym stopniu zależy od ortodonty. Dlatego warto wybierać tylko najlepszych z najlepszych – w tej kwestii warto zaufać poleceniom innych osób. Dzięki temu można liczyć nie tylko na wysokie kompetencje, ale również zdrowe i proste uzębienie, co w tym przypadku jest najistotniejsze. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie: orto.info.pl, gdzie specjaliści ze swojej dziedziny chętnie udzielą niezbędnych informacji, a może nawet zajmą się uzębieniem.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.