Co to jest kumys? Właściwości kumysu, przepis

Co to jest kumys?

Kumys, w niektórych regionach nazywany ajrag, jest napojem alkoholowym produkowanym na bazie mleka. Swoją musującą formę oraz kwaskowy smak zawdzięcza fermentacji alkoholowej cukru mlecznego. Podstawą tego napoju jest mleko klaczy, jednak w niektórych przypadkach przyrządza się go z mleka pozyskanego od jaka, osła, wielbłąda, owcy lub krowy. Kumys uznawany jest za tradycyjny napój koczowniczych ludów środkowej Azji ( głównie kazachskich, mongolskich, kirgiskich, tatarskich, baszkirskich ) i to im najprawdopodobniej zawdzięczamy jego powstanie. Co ciekawe, kumys jest jednym z dwóch napojów alkoholowych, które w zgodzie z prawami Koranu mogą spożywać muzułmanie ( drugim jest miód pitny ).

Jak powstawał kumys?

Początkowo kumys produkowany był w naczyniu z  końskiej skóry, do którego wlewano świeże mleko. Aby przyspieszyć rozpoczęcie procesu fermentacji dodawano do niego trochę starego kumysu. Miał on za zadanie rozpoczęcie przemiany laktozy, z której tworzył się alkohol i kwas węglowy. Niezwykle ważne było również wstrząsanie i mieszanie napoju od czasu do czasu.

Obecnie produkcja kumysu przebiega trochę inaczej. Mleko wlewane jest do beczek ( najczęściej z tworzyw sztucznych ), które następnie ustawiane są w jurcie po lewej stronie od wejścia. Umiejscowienie beczek nie jest przypadkowe, ustawiane są tam, aby nikt z wchodzących i wychodzących z jurty nie zapomniał wymieszać kumysu. Robi się to specjalną pałką, aby nasycić jego dolne warstwy tlenem.

Wysokość zawartości alkoholu w kumysie uzależniona jest od czasu jego fermentacji. Jednodniowy napój zawiera 1% alkoholu, zaś ośmiodniowy 3%. Świeży kumys zawiera około 1,65% alkoholu, wodę, 2% tłuszczu, 2,2% cukru, 1% kwasu mlekowego i 1% białka. Ponadto w jego składzie możemy znaleźć około 0,3% soli i niewielką ilość kwasu węglowego ( jego wielkość uzależniona jest od czasu fermentacji). Dodatkowo kumys zawiera enzymy, pierwiastki śladowe, antybiotyki oraz witaminy A,AB2, B12, D, E i C.

Kumys pozostawiony w cieple szybko fermentuje dalej, aż nie rozłoży się cały cukier. Gdy to nastąpi koczownicze ludy Azji poddają go destylacji, a następnie używana do produkcji miejscowej odmiany wódki – archi.

Kumys ma właściwości lecznicze

Z powodu bogatej zawartości witamin i antybiotyków uważa się , że kumys ma właściwości lecznicze. Już na początku XX wieku zalecano go jako środek pomocny w leczeniu chorych na gruźlicę. Taka terapię stosowano również w Polsce, w sanatorium w Nałęczowie. Obecnie specjalnie przetworzony kumys w proszku zaleca się chorym na alergie pokarmowe, egzemę, anemię i stany zapalne. Kumys, jako że produkowany jest z wysokiej jakości mleka, posiada również cenne właściwości odżywcze.

Napój ten jest silnym biosymulatorem. Jego spożywanie znacząco poprawia przemianę materii, działanie układu nerwowego, krwionośnego i pokarmowego. Oprócz tego doskonale wpływa na naszą skórę, działa odżywczo i regenerująco. Coraz częściej kumys wykorzystywany jest w branży kosmetycznej jako składnik kremów i kosmetyków do pielęgnacji ciała. Efekt odmłodzenia skóry na twarzy , szyi i dekolcie można uzyskać dzięki regularnemu przemywaniu tych miejsc kumysem i jego roztworami. Produkowane na jego bazie maski do włosów znacząco wzmacniają ich cebulki oraz nadają zdrowy połysk.

Kobiety w ciąży i chorzy powinni pić kumys – przepis

Spożywanie kumysu zaleca się szczególnie kobietom w ciąży, osobom chorym na nowotwory i AIDS. Można go podawać również dzieciom, jednak w niewielkich ilościach. Kumys znaleźć możemy w sklepach ze zdrową żywnością, jednak najlepiej jeśli wytworzymy go sami w domu, co wcale nie jest takie trudne.

Do jego produkcji będziemy potrzebować:

  • 1 litr mleka,
  • 4 łyżki stołowe cukru,
  • 1 łyżeczkę drożdży,
  • 100 mililitrów ciepłej wody
  • szczyptę soli.

Oprócz tego przydadzą się butelki lub słoiki do których przelejemy napój. Aby zrobić kumys należy podgrzać mleko do 30 stopni Celsjusza.

Następnie łączymy ze sobą drożdże, cukier, sól i wodę, które dodajemy do rozgrzanego mleka. Całość mieszamy, aż do całkowitego połączenia składników. Potem przelewamy do naczyń zostawiając minimum 1/5 wolnego miejsca w naczyniu i dokładnie zakręcamy.  Tak przygotowany napój zostawiamy w ciepłym miejscu ( około 21 stopni Celsjusza ) na 10 godzin. Następnie wkładamy naczynia z kumysem do lodówki, dnem do góry i często mieszamy, aby śmietaną nie oddzieliła się od mleka. Napój jest gotowy do picia po 24 godzinach w lodówce. Jeśli smak kumysu do końca nam nie odpowiada możemy go nieco zmienić zamieniając drożdże na pół szklanki świeżej maślanki.

 

Co to jest kumys? Właściwości kumysu, przepis
4.8 (95%) 4 votes