Co to jest badanie krwi RDW-CV? Wyniki testu, normalny wynik i wysokie rdw

Badanie określające szerokość dystrybucji czerwonych krwinek pokazuje zmiany w wielkości i objętości czerwonych krwinek. Badanie to nazywa się RDW-CV. Wyniki testu RDW-CV, wraz z wynikami innych badań krwi, mogą pomóc lekarzom w potwierdzeniu obecności niedokrwistości, stanu charakteryzującego się brakiem czerwonych krwinek. Test szerokości rozkładu czerwonych krwinek (RDW-CV) może również pomóc w ustaleniu podstawowej przyczyny niedokrwistości. Jedno z badań przeprowadzonych przez amerykańskich uczonych, dowiodło, że test RDW-CV może być silnym wskaźnikiem śmiertelności u osób w wieku powyżej 45 lat. W tym artykule zostanie opisane, czym jest test RDW-CV i jak się do niego przygotować. Zostaną również zbadane dalsze perspektywy dla ludzi, którzy osiągają wyniki w różnych zakresach.

Co to jest badanie krwi RDW-CV?

Lekarz zazwyczaj stosuje test krwi RDW-CV w celu wykluczenia bądź potwierdzenia anemii. Test RDW-CV pokazuje różnicę w wielkości między najmniejszą i największą liczbą czerwonych krwinek w próbce. Chociaż zmiany w ilości i dystrybucji czerwonych krwinek są powszechne, średnie czerwone krwinki mają średnicę 6-8 mikrometrów (μm). Głównym zadaniem czerwonych krwinek jest przetransportowanie tlenu z płuc do każdej części ciała człowieka. Wtedy też, białko w komórkach, zwane hemoglobiną, wiąże się z tlenem i przenosi je. Niestety, problemy z hemoglobiną mogą wpływać na przepływ tlenu w organizmie, podobnie jak rozmiar, kształt i zdrowie krwinek czerwonych. Może to spowodować szereg problemów zdrowotnych. Wyniki badania RDW-CV mogą być wyższe, jeśli większa liczba komórek jest większa lub mniejsza niż normalnie. Może to sugerować obecność ukrytego stanu. Jednak nie wszystkie warunki wpływają na parametry RDW-CV.

Do czego służy badanie RDW-CV?

Test RDW jest zwykle stosowany do oceny niedokrwistości lub stanów, takich jak:

 • Nowotwór,
 • Cukrzyca,
 • choroba serca,
 • choroba wątroby,
 • talasemia ( niedokrwistość tarczowatokrwinkowa) dziedziczne zaburzenie krwi obejmujące obniżone poziomy hemoglobiny.

Często test RDW-CV jest częścią pełnej morfologii krwi (CBC), testu, który mierzy wszystkie składniki krwi, w tym białe krwinki, płytki krwi i hemoglobinę. Lekarz może zlecić wykonanie badania CBC, jeśli dana osoba:

 • Prowadzi lub prowadziła dietę ubogą w żelazo, witaminę B12 lub inne składniki odżywcze,
 • Posiada rodzinną historię zaburzeń krwi, w tym talasemię lub anemię sierpowatą,
 • Cierpi na przewlekła choroba, taka jak cukrzyca, HIV lub choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • Ma zawroty głowy, osłabienie, bladość skóry lub inne objawy niedokrwistości,
 • W ostatnim czasie miała poważna utrata krwi po urazie lub operacji.

Jeśli wyniki CBC wykazują niski poziom czerwonych krwinek lub hemoglobiny, zwykle sugeruje to niedokrwistość. Lekarze następnie spróbują określić przyczynę stanu za pomocą RDW-CW i innych testów.

Przygotowanie do testu RDW-CV

Wykonanie testu RDW-CV nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli krew jest badana na inne czynniki w tym samym czasie, osoba może potrzebować pościć przez kilka godzin przed testem. Lekarz lub pielęgniarka powiadomi osobę o tych i innych wymaganiach z wyprzedzeniem. Pobieranie krwi do testu jest szybkie i proste. Pielęgniarka użyje małej igły, aby pobrać krew z ramienia. Osoba może odczuwać lekkie drapanie lub kłucie, gdy igła zetknie się ze skórą. Próbka krwi wypłynie z igły do probówki. Gdy probówka jest pełna, pielęgniarka usunie igłę. Na pewno pielęgniarki będą instruować osobę, aby przytrzymała kawałek gazy na miejscu, aby zatrzymać jakiekolwiek krwawienie, przed zastosowaniem bandaża. Próbka krwi jest następnie przesyłana do laboratorium, w którym technik sprawdza rozmiar i rozmieszczenie krwinek czerwonych.

Wyniki testu RDW-CV

Wyniki RDW opisują zmiany w wielkości i objętości czerwonych krwinek w próbce. Wyniki mogą być normalne lub wysokie, a zakresy są zbilansowane.

Normalny wynik RDW-CV

Badanie krwi RDW często włącza się do pełnej morfologii krwi, która mierzy wszystkie składniki krwi. Wynik w normalnym zakresie dla dorosłej kobiety wyniesie 11,9-15,5 procent. Dla dorosłego mężczyzny będzie to 11,8-15,6 procent. Osoba z normalnym wynikiem może nadal mieć podstawowy stan. Aby uzyskać pełny obraz zdrowia danej osoby, lekarze biorą również pod uwagę wyniki innych badań krwi.

Lekarze często porównują wyniki RDW z wynikami testu średniej objętości komórek (MCV). Test MCV mierzy średnią objętość krwinek czerwonych. Wyniki mogą pokazywać:

 • Normalny RDW i normalny MCV . Ludzie z prawidłowymi wynikami mogą nadal mieć niedokrwistość spowodowaną przewlekłym stanem chorobowym lub utratą krwi.
 • Normalny RDW i niski MCV . Takie połączenie może wskazywać na anemię spowodowaną stanem przewlekłym lub talasemią.
 • Normalny RDW i wysoki MCV . Może to wskazywać na stan wątroby lub nadużywanie alkoholu. Albo, dana osoba może mieć taki wynik, ponieważ jest na lekach przeciwwirusowych lub chemioterapii . Jeśli występują również inne cechy krwi, może to sugerować niedokrwistość aplastyczną, rzadką chorobę spowodowaną niedostateczną produkcją krwinek.

Wysoka liczba RDW

Jeśli wyniki są powyżej normalnego zakresu, jest to znane jako wysoka liczba RDW-CV. Może to oznaczać:

 • Anemia makrocytowa. Charakteryzują się one krwinkami czerwonymi, które są większe od średniej. Niedokrwistość makrocytowa wiąże się z niedoborem kwasu foliowego lub witaminy B12.
 • Niedokrwistość mikrocytarna. Dotyczy to czerwonych krwinek, które są mniejsze od średniej. Zwykle jest to spowodowane niedoborem żelaza, ale może również sugerować talasemię.

Aby potwierdzić diagnozę, lekarz porówna wyniki testu RDW z wynikami pomiaru MCV.

Inne parametry badań:

Dana osoba może mieć różne parametry badań. Mogą to być między innymi:

 • Wysoka RDW i normalna MCV. Sugeruje to niedobór żelaza, B12 lub kwasu foliowego. Może również wskazywać na przewlekłą chorobę wątroby.
 • Wysokie RDW i niskie MCV. Sugeruje to niedobór żelaza lub niedokrwistość mikrocytarną.
 • Wysokie RDW i wysokie MC . Wskazuje to na brak B-12 lub kwasu foliowego. Może również sugerować niedokrwistość makrocytową lub przewlekłą chorobę wątroby.

W 2010 r. Naukowcy doszli do wniosku, że wysoki wynik RDW-CV może być powiązany ze słabymi wynikami u osób z niewydolnością serca lub z kolejnymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi u osób, które doznały zawału serca.

Co to jest anemia?

Anemia czyli inaczej niedokrwistość to schorzenie, które występuję w momencie, gdy w ciele człowieka jest zmniejszona liczba krwinek czerwonych. To jedne z najczęstszych zaburzeń  krwi w populacji ogólnej. Objawy mogą obejmować bóle głowy, bóle w klatce piersiowej i bladą skórę. Leczenie takiego stanu zazwyczaj opiera się na suplementacji żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego czy terapię tlenową.

Dalsze perspektywy

Anemię można leczyć za pomocą leków, zmian w diecie i suplementów. Jednak nieleczona niedokrwistość może prowadzić do poważnych powikłań. W niektórych przypadkach może okazać się śmiertelną.

Test RDW-CV jest zwykle przeprowadzany jako część CBC, która zapewnia bardziej kompleksowy obraz zdrowia danej osoby. Wyniki mogą wskazywać na obecność anemii i pomagać w ustaleniu przyczyny.

Po ustaleniu przyczyny niedokrwistości lekarz może opracować plan leczenia tego schorzenia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.