Co na apetyt dla dorosłego i dziecka?

Brak apetytu może wynikać z różnych przyczyn. Współwystępuje jako objaw innych chorób, ale najczęściej jest związany z prozaicznymi czynnikami. Nasze łaknienie zależy od nawyków żywieniowych, w których się wychowaliśmy, od tego ile kalorii spalimy w ciągu dnia, a nawet mało znaczącej wydawałoby się temperatury. Zanim zapytamy więc co na apetyt dla dorosłego i dziecka, spróbujmy prześledzić potrzeby organizmu osób starszych i młodszych i dojść do tego dlaczego ktoś je zbyt mało.

Co na apetyt dla starszych osób

Wiek życia przeciętnego europejczyka wydłuża się. Dziś zarówno kobiety jak i mężczyźni dożywają sędziwego wieku i to w coraz lepszej formie. Z drugiej strony wiele osób w podeszłym wieku odczuwa wiele problemów zdrowotnych, które nie pozwalają cieszyć się życiem. Starzenie się jest nieuniknione, ale przy dzisiejszych możliwościach wszyscy chcemy doczekać szczęśliwej i spokojnej starości. Warto być świadomym, że starość jest wynikiem tego jak przeżyliśmy swoje dotychczasowe życie, czy odżywialiśmy się zdrowo, uprawialiśmy sport, jakie przebyliśmy choroby. Dlatego tylko niektórzy seniorzy będą narzekali na problemy z odżywianiem, ale w konsekwencji wszystkich nas one czekają. Wynika to z fizjologii starzejącego się organizmu, przez który tracimy apetyt, nie chcemy jeść lub o tym zapominamy. Starzeje się przede wszystkim układ nerwowy i mózg, który steruje naszym poczuciem głodu i sytości. Płat czołowy i hipokamp ulegają najszybszemu zatarciu. Wraz z obumierającymi komórkami tracimy pamięć, koncentrację i nie kojarzymy faktów tak dobrze jak kiedyś. Jeśli dojdą do tego poważniejsze problemy, takie jak przebyty udar, to problemy z jedzeniem jeszcze bardziej postępują. Ludzie starsi często nie przyznają się, że mało jedzą, bo nie chcą być uznani za nieporadnych.

f-apetizer-senior-syrop-100ml
Preparat na apetyt dla osób starszych
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Problem może stanowić manualne ograniczenie, gdy nie jesteśmy w stanie przyrządzić sobie posiłku lub psychiczne niedomagania, gdy nie pamiętamy co się dodawało do potrawy lub gdzie stoją poszczególne składniki. W większości przypadków osoba starsza nie jest w ogóle świadoma tego, że potrzebuje pomocy, dlatego opiekunowie powinni zwrócić na to uwagę i podać odpowiedni preparat pobudzający apetyt, gdy widzimy postępujące obniżenie wagi. Ludziom starszym często domaga niedobór składników odżywczych. Gdy je uzupełnimy, może wrócić apetyt i lepsze samopoczucie. Istnieje wiele propozycji suplementów diety dedykowanych osobom w podeszłym wieku: Biovital Zdrowie czy Centrum Silver. Dobrym rozwiązaniem jest także podawanie częstszych, lecz mniejszych posiłków, które będą odpowiadały obniżonemu zapotrzebowaniu kalorycznemu i mniejszej przemianie materii. Z wiekiem zawodzą nas także nasze zmysły, przez co nie odczuwamy smaku i zapachu tak dobrze jak kiedyś. Także niedopasowanie protezy zębowej i kremu mocującego może przyczynić się do zniechęcenia spożywania pokarmów. Nie powinno nas także dziwić, że osoby starsze rezygnują z pewnego typu potraw. Po prostu wybierają te o lekkiej konsystencji a nie twarde owoce czy warzywa. Starzeje się także przewód pokarmowy ? nie toleruje często mleka, obserwuje się nasilenie wzdęć i zaparć. Aby temu przeciwdziałać warto wprowadzić do diety błonnik, np. w postaci gotowych preparatów Normolax Regular, Dicoplus. Nie można zapominać także o spożywaniu wody, która zapobiegnie uczuciu suchości w ustach i usprawni trawienie. Osłabione wydzielanie enzymów trawiennych można uzupełnić przyjmując odpowiednie preparaty: Verdin Enzymixx zapobiegający wzdęciom. Na żywienie wpływa także zażywanie leków, dlatego przed ich zażyciem zapytajmy lekarza czy mogą wpływać niepożądanie na nasz układ trawienny.

Co na apetyt dla dziecka

Brak apetytu u dzieci to duży problem wielu rodziców, ale przeważają w nim mamy. To one spędzają z dzieckiem najwięcej czasu i martwią się o zdrowie pociech. Porady dotyczące niejadków można spotkać już w odniesieniu do rocznych dzieci. Warto się zastanowić nad powodem odmowy jedzenia i czy problem niejadka jest problemem dziecka a może rodzica? Żołądek dziecka w wieku przedszkolnym ma wielkość dziecięcej pięści. Nic dziwnego, że dziecko po powrocie do domu często nie chce jeść – po śniadaniu, drugim śniadaniu i przekąskach, a być może i obiedzie szkolnym uczeń nie ma już ochoty na kolejne dania. Zwróćmy uwagę na ilość jedzenia na talerzu, bo być może porcje są zbyt duże. Lepiej jest podawać pięć posiłków dziennie, ale nie dużych, a mniejszych.

f-apetizer-100-ml
Preparat na apetyt dla dzieci
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Także sok czy owoc zapycha żołądek, więc wliczajmy do posiłków także małe przekąski. Gdy dziecko dojrzewa budzi się w nim potrzeba decydowania, także o tym ile, co i kiedy je. Nie zmuszajmy do jedzenia na siłę, bo to pokazuje naszą bezradność, a dziecku daje powód do upierania się przy swoim. Urozmaicajmy posiłki, podawajmy je na kolorowych talerzach, używajmy ciekawych kształtów foremek itp. Do obiadu podawajmy mieszanki ziołowe wzmagające apetyt, takie jak herbatka dla dzieci z koperkiem. Jeśli dziecko choruje, to dość naturalne, że zmniejsza się jego potrzeba jedzenia. Zastąpmy wtedy jedzenie lżejszymi posiłkami, np. zupami czy przecierkami. Co na apetyt dla dziecka będzie najlepsze? Przede wszystkim wyciągi naturalne, np. z melisy, aloesu, bo one usprawniają pracę żołądka i jelit. Pomagają trawić pokarmy i łagodzą kolki czy ciężkość w brzuchu. Dzieci także na nie cierpią, ale często się nimi nie skarżą lub nie zwracają na nie uwagi w ciągu aktywnego dnia. Polecane są preparaty w syropie, np. Apetizer, Bioaron C o słodkich, owocowych smakach, które lubią najmłodsi. Czasami niechęć do niektórych potraw, np. mięsa powoduje obniżenie witaminy B w organizmie lub spożywanie zbyt dużych ilości cukru. Wtedy podawajmy dziecku chrom, który zmniejsza apetyt na słodkości.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.