Co może oznaczać ból w lewym boku?

Zazwyczaj na samym  początku ból w lewym boku wydaje się czymś nieszkodliwym, zwłaszcza, jeśli nie jest zbyt intensywny i pojawia się z dużymi przerwami. Nie można go jednak ignorować, bo na dłuższą metę prowadzić może do wielu poważnych schorzeń, na czele z nowotworami układu pokarmowego. Ból w lewym boku jest także wynikiem niedyspozycji trzustki. U kobiet oznaczać może choroby jajników. U starszych osób pojawiający się ból w formie pulsowania to często objaw tętniaka aorty. We wszystkich przypadkach nie warto zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty. Ból promieniować może także na pozostałe części ciała, jeśli równocześnie odczuwamy ból w dole brzucha oraz w rejonie pleców, może być to objaw postępującego nowotworu jelita grubego lub zapalenia trzustki. Obie choroby wymagają leczenia szpitalnego, ponieważ poważnie zagrażają życiu chorego.  Często w przypadku tych niedyspozycji okazuje się, że ból w lewym boku zmniejsza się, gdy osoba chora przyjmie siedzące ustawienie lub stosuje odchylenia ciała w różne strony. Jest to jednak rozwiązanie działające na krótko.

Nie walcz domowymi metodami – idź do lekarza!

Do bólu w lewym boku dochodzą z czasem, a często równocześnie charakterystyczne wymioty. Pojawić się mogą problemy z przełykaniem oraz płytszy oddech. Przez nudności, wymiotowanie oraz oddawanie kału z dużą ilością śluzu można doprowadzić do odwodnienia organizmu. Bóle pod lewą stroną żeber to w praktyce poważne zapalenie trzustki. Powstaje przez uszkodzenie trzustki i postępuje stopniowo. Cechy charakterystyczne tego schodzenia to między innymi:

  • nadmierna sytość po spożytym posiłku, nawet w małych  ilościach
  • napięty brzuch
  • częste nudności lub wymiotowanie
  • częste biegunki, oddawanie stolca ze śluzem
  • promieniowanie bólu do górnych partii ciała

Kłopoty z pracą śledziony

Ból w dolnej partii brzucha, po lewej stronie, spowodowany być może także niedyspozycją śledziony. Gdy jest powiększona, uciska pozostałe narządy. Śledziona powiększa się przez różne czynniki. Mogą to być:

  • choroby o charakterze zakaźnym
  • schorzenia autoimmunologiczne
  • postępująca marskość wątroby, zwłaszcza w przypadku osób skrajnie uzależnionych od alkoholu
  • przeziębienia – w przypadku najbardziej delikatnych organizmów
  • powiększające się torbiele

Śledziona może boleć w skutek przebytych urazów, np. gwałtownych pęknięć i krwotoków. W skrajnych przypadkach usuwa się śledzionę medycznie. Rzadko na szczęście pojawiają się tu nowotwory czy ropne zapalenia. Ból w lewym boku może się okazać następstwem gromadzenia się ropy pomiędzy śledzioną i przeponą. Towarzyszy temu wysoka temperatura ciała, częste odbijanie się pokarmów, szybsze oddychanie, a także obniżony apetyt.

Ból o charakterze pulsującym

Może być objawem  tętniaka aorty brzusznej. Ta choroba jest jak tykająca bomba, dlatego trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Gdy tętniak pęknie, dochodzi do solidnego krwotoku, przez co można stracić życie. W przypadku wstrząsu krwotocznego wywołanego pęknięciem  tętniaka osoba dotknięta tym schorzeniem musi być natychmiastowo operowana.

Ból w dole brzucha a choroby jelit

Oprócz wyżej wymienionych przypadków, przy analizie przyczyn bólu w lewym boku nie można także wykluczyć chorób jelit. Jemy coraz więcej przetworzonego jedzenia, przez co nasze układy pokarmowe niebywale cierpią. Uciskające bóle brzucha w połączeniu z rozwolnieniami, cienki kał – mogą oznaczać, że dotyka nas zapalenie jelita grubego. Ignorowane przez lata, może zmienić się w nowotwór. Gdy mamy do czynienia z zaparciami, odradza się lewatywę. W grę nie wchodzi także korzystanie z herbatek i substancji przeczyszczających  nasz organizm.

O zapaleniach  przydatków

To choroba charakterystyczna dla kobiet, także objawiająca się bólami w lewym boku. Często ten rodzaj bólu odczuwać można po obu stronach brzucha. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Trzeba zmagać się z nieprzyjemnym zapachem  z pochwy, stosunki seksualne nie przynoszą już takiej przyjemności, jak wcześniej. Do tego nudności i podwyższona temperatura. Rozwiązaniem  jest wizyta u lekarza ginekologa. Tutaj też nie można zwlekać, ponieważ stany zapalne, nieleczone, powodują bezpłodność.

Lewa górna strona

Bolący brzuch, sytość nawet po niewielkich posiłkach –  te objawy wiązać się mogą z wrzodami żołądka. Cierpieć może także dwunastnica. Może być to spowodowane przez liczne zespoły infekcji.  Po diagnostyce lekarz wyda określoną metodę leczenia. Lewa górna strona brzucha dotknięta bólem , zmagająca się z silnymi niestrawnościami to objaw zapalenia błony śluzowej w żołądku. Stany zapalne pojawiają się w przypadkach, gdy chory spożywa za dużo napojów alkoholowych, na schorzenie to cierpią także wszyscy borykający się z nadmiarem  żółci oraz dotknięci schorzeniem Addisona Biermera.

Zespół jelita drażliwego

Choroba o podłożu psychicznym, nerwowym, trudna do całkowitego wyleczenia. Tutaj także na samym początku pojawiają się bóle w lewym boku, stopniowo przybierające na sile. Chorobę tą leczy się poprzez leki przepisane przez gastrologa. Ważne w tej sytuacji jest wykonanie szczegółowego badania odcinków jelitowych, a zwłaszcza jelita grubego. To badanie nazywamy kolonoskopią.

Co może oznaczać ból w lewym boku?
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.