Co każda z nas musi wiedzieć o trymestrach ciąży?

Wieści o ciąży są bez wątpienia jednym ze szczęśliwszych momentów w życiu każdej kobiety. Jednakże nie każda z nas przechodzi te 9 miesięcy lekko – niektóre z nas narzekają na częste nudności, jeszcze inne  na uciążliwe bieganie do toalety, a jeszcze inna część kobiet mówiąc o ciąży wspomni i uciążliwych bólach w krzyżu.

Fakt, każda z nas jest inna i każda z nas nieco inaczej przechodzi ten piękny w życiu każdej kobiety okres, a czekanie na szczęśliwe rozwiązanie jest ogromnym przeżyciem dla obojga rodziców.

Okres 9 miesięcy ciąży dzieli się często na trymestry, które charakteryzuje występowanie typowych dla danego okresu ciąży objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój lub wręcz przeciwnie –dać do zrozumienia, że objawy , które u nas występują są w pełni naturalne u kobiet w tym okresie ciąży,

Na 9-miesięczną ciążę składają się więc 3 trymestry, podczas których dochodzi nie tylko do zmian wielkości płodu ale również charakteryzuje je występowanie  poszczególnych objawów, świadczących o prawidłowym rozwijaniu się  ciąży. Dziś przyjrzymy się bliżej trymestrom ciąży i przybliżymy podstawowe informacje na ich temat.

I trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży jest okresem, jakim nazywamy wczesny etap stanu błogosławionego. Trwa on od pierwszego do 12 tygodnia ciąży i towarzyszą mu najczęściej poranne nudności, wzmożone  łaknienie, ociężałość i częste wizyty w toalecie.

Pierwszy trymestr ciąży jest bez wątpienia bardzo zaskakującym momentem dla każdej mam i wnosi do życia wiele wątpliwości. Niektóre z nas przeżywają ten trymestr najgorzej pod względem psychicznym – zastanawiając się, czy poradzą sobie w roli matki oraz obawiając się wykonywać wielu codziennych czynności ze strachu i obawy przed zaszkodzeniem dziecku.

Wahania nastrojów

Pierwszy trymestr ciąży to również olbrzymie wahania nastrojów, płaczliwość a nawet napady histerii. Kobiety będące w tym okresie ciąży popadają często również w różnego rodzaju stany depresyjne, które poprzedzane  są często chwilami radości. Dzieje się tak poprzez hormony, które „buzują” w ciele ciężarnej kobiety i nie pozwalają często na zachowanie jednego stanu uczuć i emocji.

Zmiany skórne

Mówiąc o początkowym etapie naszej ciąży warto wspomnieć również o licznych zmianach, które pojawią się  na naszej skórze. Kobiety w tym okresie ciąży skarżą się bowiem często na liczne problemy z cerą. Istnieje również duże prawdopodobieństwo znacznie większej łamliwości naszych włosów i paznokci.

Pierwszy trymestr ciąży jest bez wątpienia najważniejszym okresem w jej trakcie. Od odpowiedniej diety, nie przemęczania się  i unikania rzeczy zabronionych zależy to, czy płód będzie rozwijał się prawidłowo. Pamiętajmy, że w pierwszym trymestrze  ciąży powinnyśmy szczególnie  unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, ogromnego wysiłku fizycznego, tytoniu oraz alkoholu.

II trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży jest momentem, kiedy wyraźnie  możemy  dostrzec  zarysowany brzuszek. Prawdą jest, że drugi trymestr ciąży jest znacznie spokojniejszy i mniej obfity w różnego rodzaju, niżeli burzliwy trymestr pierwszy. Na tym etapie możemy wyczuć już delikatne ruchy naszego dziecka – zazwyczaj dzieje się  to już nawet w 14-15 tygodniu naszej ciąży.

Pierwsze ruchy dziecka

Drugi trymestr ciąży jest wspaniałym okresem do nawiązania z naszą pociechą pierwszego kontaktu – mów do przyszłego potomka, masuj brzuch i słuchaj razem z nim spokojnej muzyki. Warto dodać jednak, że w tym momencie ciąży pojawić mogą się  zgagi. Trymestrowi temu sprzyjają również liczne zakażenia i zapalenia układu moczowego.

Uciążliwe rozstępy

Warto pamiętać również o problemie, który dotyka Pań w każdym wieku w okresie ciąży, by z czasem spędzać spokojny sen z powiek. Są nim uciążliwe  rozstępy, które zaczynają pojawiać się szczególnie na udach, brzuchu i pupie. W drugim trymestrze ciąży są one zdecydowanie coraz bardziej uwidocznione.

III trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży jest momentem, który przysparza każdej z nas nie lada kłopotu. Faktem jest bowiem, że w okresie tym nasz brzuszek jest już pokaźnych rozmiarów, co powoduje często problemy ze znalezieniem idealnej pozycji do spania czy jest uciążliwe podczas jazdy samochodem. Warto jednak pamiętać, że jest to moment najbliżej oczekiwań na naszego upragnionego dzidziusia. W trzecim trymestrze ciąży dostrzeżemy zapewne uporczywe puchniecie naszych nóg – szczególnie pod koniec dnia.

Opuchnięte nogi

Powinniśmy pamiętać, że najlepszym sposobem na opuchnięte i bolesne nogi jest gdy siedzimy trzymanie ich na pufie lub krzesełku. Warto zadbać  również o odpowiednią dietę, gdyż ta nadto bogata w cukry, na które często mamy nieopartą ochotę w ostatnim trymestrze naszej ciąży powodować może w okresie późniejszym cukrzycę.

Trzeci trymestr ciąży jest momentem, w którym dochodzi do rozwiązania. Tuż po narodzinach naszego upragnionego dziecka zadbać powinniśmy przede wszystkim o odpowiednią pielęgnację  jego wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry. Warto używać w tym celu delikatnych, przebadanych dermatologicznie kosmetyków, przeznaczonych na noworodków.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.