Ciemieniucha – objawy, przyczyny, leczenie

Ciemieniucha jest przypadłością dziecięcą, która nie boli, nie swędzi i  nie zagraża w żaden sposób zdrowiu i życiu dziecka. Niestety ciemieniucha nie wygląda dobrze. Jak mówi lekarz pediatra Andrzej Kwaśny – są metody, aby  szybko pozbyć się ciemieniuchy. Ciemieniucha na główce niemowlaka wygląda jak żółta skorupka. Ciemieniucha, która tę skorupkę przypomina daje młodym rodzicom dużo wątpliwości: czy ciemieniucha boli oraz w jaki sposób pielęgnować  skórę z ciemieniuchą? i w jaki sposób można się pozbyć ciemieniuchy? Na pytania w sprawie ciemieniuchy postaramy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jak poznać, że to ciemieniucha?

Kiedy na skórze głowy dziecka zauważalny jest zrogowaciały naskórek i wygląda na łuskowaty, początkowo biały, a później o pomarańczowej barwie to prawdopodobnie jest to właśnie przypadłość ciemieniuchy. Często zmiany pojawiają się nie na całej głowie, a tylko w miejscach ciemiączka, dlatego taka nazwa – ciemieniucha. Wyglądem ciemieniucha przypomina tłusty łupież. Ciemieniucha, która prześwituje przez włosy może sprawiać wrażenie, jakby maluch posiadał lekko rudawe włosy. Zmiany chorobowe mogą też pojawiać się na innych częściach ciała, na przykład w miejscach brwi lub nosa.

Jakie są przyczyną ciemieniuchy?

Często ciemieniucha jest kojarzona z za małą higieną dziecka. Dlatego większość rodziców martwi się i wstydzi ciemieniuchy u swojego dziecka.  Nie jest to właściwy trop, bo nic nie daje pewności że, brak uwagi na czystość byłby przyczyną łuszczącej się ciemieniuchy. Lekarze pediatrzy, są zgodni, że jest powodem niedojrzałości gruczołów łojowych odpowiedzialnych w pierwszym okresie życia za bardzo intensywną pracę bardzo mocnego natłuszczania delikatnej skóry dziecka. Możliwe, że za taką nadczynność powodują hormony matki, które przez cały czas są obecne w organizmie małego dziecka. Dlatego mamy dzieci, które mają ciemieniuchę nie powinny się martwić, nie jest to wynik złego dbania o dziecko, ani pod względem higieny, ani pod żadnym innym. Ciemieniucha jest bardzo częstą przypadłością dla wieku w którym są niemowlęta. Dzieci, będące alergikami i mające objawy alergii w postaci na przykłada topowego zapalenia skóry, mają o wiele większą możliwość zachorowania na ciemieniuchę.

Kiedy najczęściej występuje ciemieniucha?

Ciemieniucha jest przypadłością, która najczęściej pojawia się w okresie pierwszych 6 tygodni życia dziecka. Ciemieniucha, jednak może też dotknąć starszych dzieci, nawet tych, które mają już po dwa i trzy lata. Ciemieniucha najczęściej pojawia się porą letnią,  ponieważ gruczoły łojowe pracują wtedy bardzo intensywnie. Ciemieniucha jest przypadłością skóry głowy dziecka – noworodka, która może wracać. Jednak dobrze zaleczona pozostaje tylko jako wspomnienie w myślach rodziców o przeszłości i chorobach swojego maluszka.

Czy ciemieniucha boli dziecko? Czy ciemieniucha jest przypadłością dokuczliwą?

Ciemieniucha jest o tyle mało groźna dla zdrowia, że nawet nie boli, nie swędzi, ani nie piecze. Dziecko nie ma z tego powodu żadnych odczuwalnych przez ciemieniuchę skutków negatywnych. Jedynie ciemieniucha , gdy łuska jest dosyć gruba może powodować, że skóra dziecka nie oddycha przez co główka się bardziej poci. Ciemieniucha jest przypadłością, która nie sprawia dziecku żadnego dyskomfortu, jednak jest  dużym problem natury estetycznej.

Czy ciemieniucha znika samoistnie czy należy ją leczyć?

Zdarza się, że ciemieniuch zniknie sama po paru tygodniach i więcej nie wystąpi ten problem. Może być jednak tak, że łuska przybierze postać grubej skorupy na skórze główki dziecka i przez to, że ciemieniucha będzie twarda to będzie jednoczenie trudna do usunięcia. Dlatego warto reagować kiedy na skórze główki dziecka pojawiają się pierwsze objawy tej nieestetycznej przypadłości jaką jest ciemieniucha. Kiedy szybko zareagujemy na pierwsze objawy ciemieniuch możemy być pewni, że będzie nam łatwo ją zlikwidować. Dlatego warto od razu udać się do apteki i kupić odpowiednie specyfiki. W aptekach są dostępne preparaty na tak zwaną ciemieniuchę.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Jeśli w domu będziemy prawidłowo pielęgnować skórę głowy dziecka jest duża szansa, że ciemieniucha zostanie usunięta. Odpowiednia pielęgnacja skóry główki dziecka to przede wszystkim codzienne mycie. Warto też pamiętać, aby skórę głowy noworodka przed każdą kąpielą smarować oliwką dla niemowląt lub po prostu oliwą z oliwek. W każdej chwili można też dziecku zrobić peeling z namoczonych w wodzie płatków owsianych albo otrębów pszennych. Tak przygotowaną masą nacieramy skórę główki dziecka i przez to delikatnie usuwamy stary naskórek. Płatki owsiane lub otręby pszenne zmiękczają łuski oraz mają działanie łagodzące na skórę. Można też posłużyć się innym domowym sposobem, polegającym na polewaniu główki niemowlaka rzadki płynem z mąki ziemniaczanej.

Preparaty specjalistyczne na ciemieniuchę

Preparaty specjalistyczne jak wiadomo można kupić w aptece, zamiast oliwki z oliwek możesz zaopatrzyć się w krem albo olejek, który jest specjalistycznym preparatem i w skład wchodzą substancje natłuszczające i wyciąg z różnych roślin odpowiedzialnych za hamowanie zbyt dużego produkowania łoju. Ważne, żeby pamiętać, aby nie korzystać ze środków, które dobieramy przypadkowo lub według uznania czy takich, które ktoś nam polecił. Nie wolno eksperymentować na skórze dziecka.

Co trzeba robić żeby zwalczyć ciemieniuchę?

Najważniejsze, aby walcząc z ciemieniuchą mieć dużo cierpliwości i wykazać się konsekwencją. Leczenie ciemieniuchy trwa od 7 do 14 dnia. Wszelkie zabiegi leczące ciemieniuchę należy powtarzać każdego dnia. Niestety ciemieniucha jest przypadłością, która może wracać w późniejszym wieku dziecka.

Kiedy z dzieckiem z ciemieniuchą powinniśmy udać się do lekarza?

Niestety zdarza się tak, że nie pomaga nawet cierpliwość i konsekwencja w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjno – leczniczych z ciemieniuchy. Kiedy nasze domowe leczenie trwa dłużej niż dwa tygodnie i nie widać żadnej poprawy, należy pomyśleć o wizycie u lekarza pediatry lub lekarza specjalisty od dermatologii. Być może kiedy ciemieniucha długotrwale utrzymuje się na skórze główki dziecka, będzie potrzeba zastosowania maści przeciwzapalnej lub innego mocnego preparatu leczniczego ciemieniuchę.

Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy:

• ciemieniucha ciągle powraca,

• ciemieniucha jest połączona jednocześnie z występowaniem świądu,

• ciemieniucha pojawiła się na innych obszarach ciała poza skórą głowy

Inne objawy, które są nieco poważniejsze mogą świadczyć o tym, że dziecko choruje na alergię. Bardzo częstym alergenem u małych dzieci jest mleko krowie, dlatego lekarze specjaliści na początku zalecają dietę w której eliminuje się u mamy karmiącej piersią mleko lub jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym zmianę mleka.

Ciemieniucha, czy można jej zapobiec?

Zawsze jeśli chodzi o zapobieganie ciemieniusze, można spróbować zapobiegać jej poprzez profilaktyczne smarowanie główki dziecka – niemowlaka oliwką, a następnie czesania jej mięciutką szczoteczką. Powinno się ten zabieg wykonywać nawet, gdy główka jest całkowicie łysa. Nie należy przegrzewać główki, bo to sprzyja pojawieniu się ciemieniuchy. W domu dziecko nie powinno nosić czapeczek, chyba że na chwilę po kąpieli. Czapeczki, które kupujemy dla dziecka powinny być zrobione z materiałów naturalnych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.