Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, leczenie

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym chciałby stać się szczęśliwym rodzicem. Podobno do roli rodzica należy dojrzeć, jednak kiedy ten moment już nastąpi często decyzja o założeniu rodziny zostaje odwlekana z powodu strachu przed niemożnością zapewnienia bytu młodemu człowiekowi, a niewątpliwie każdy rodzic chciałby aby jego pociecha miała wszystko co najlepsze, aby niczego jej w życiu nie brakowało. Kiedy jednak decyzja o powiększeniu rodziny zapada pary często przez wiele miesięcy starają się o potomstwo jednak o upragnionych dwóch kreskach na teście mogą tylko pomarzyć.

Dzieje się tak dlatego, że człowiek bardzo czegoś chcący pełen jest stresu i obaw o powodzenie, a stres natomiast staje się istotną przeszkodą wpływającą na blokadę psychiczną, co samo w sobie może być utrudnieniem w zajściu w ciążę. Moment, w którym kobieta zauważa na teście dwie kreski staje się dla niej ogromnym przeżyciem, podekscytowanie idzie w parze z niepokojem. W głowie większości przyszłych mam pojawiają się obawy przed zmianą jaka je czeka i mimo, że ciąża była długo wyczekiwanym elementem życia, moment w którym staje się czymś realnym często nie pozostaje obojętny na stres. Myśl o rodzicielstwie nie jest już tylko marzeniem, staje się rzeczywistością.

Pierwsza wizyta u lekarza – potwierdzenie ciąży

Kolejnym krokiem jaki wykona każda kobieta będzie umówienie wizyty ginekologicznej, podczas której lekarz potwierdzi ciążę oraz dokona dokładnego badania ultrasonograficznego. Dzięki wnikliwemu USG specjalista jest w stanie określić czy mamy do czynienia z ciążą pojedynczą czy też mnogą a także czy doszło do zagnieżdżenia jajeczka w macicy, miejscu które jest dla niego odpowiednie, można wręcz rzec, że przeznaczone. Określenie miejsca, w którym zagnieździł się zarodek nie jest jednak możliwe na bardzo wczesnym etapie, jednak wiele kobiet na pierwszą wizytę ciążową wybiera się nawet na kilka tygodni po terminie spodziewanej miesiączki, a jest to już na tyle rozwinięta ciąża, że lekarz jest w stanie w większości przypadków określić prawidłowość jej położenia.

Kiedy podczas badania dowiadujemy się, że jajeczko nie jest zagnieżdżone prawidłowo mamy niestety do czynienia z ciążą pozamaciczną, która mimo najszczerszych chęci w prawie stu procentach przypadków spotyka się z diagnozą o konieczności jej usunięcia. Zarodek najczęściej umiejscowiony jest w jajowodzie, tylko w nielicznych przypadkach znajduje się w jajniku czy obrębie szyjki macicy. Pozostawienie zarodka poza macicą miało by katastrofalne skutki dla pań mających taką ciążę nosić. Płód w momencie rozwoju zacząłby stanowić istne zagrożenie dla kobiety. Gdyż nie zagnieżdżenie się zarodka w macicy skutkuje brakiem miejsca na jego rozwój, bo to właśnie macica jest elastyczną częścią układu rozrodczego kobiety i tylko w niej dziecko może bezpiecznie rosnąć bez narażania zdrowia matki.

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

Niestety nie wszystkie aspekty występowania ciąż pozamacicznych zostały skrupulatnie zbadane. Do tej pory określa się że najczęstszym powodem występowania błędnego zagnieżdżenia zarodka są nieprawidłowości związane z budową układu rozrodczego kobiety. Wpływ na wystąpienie ciąży pozamacicznej mają również choroby między innymi endometrioza, czy też choroby weneryczne takie jak kiła i rzeżączka. Potwierdzono, że większość ciąż pozamacicznych ma powiązanie z występowaniem u kobiety którejś z tych chorób lub u kobiet o zaburzeniach układu rozrodczego.

Objawy wskazujące na ciążę pozamaciczną

Bardzo często zdarza się, że kobieta zaniepokojona przykrymi objawami zwraca się o pomoc do lekarza. Do objawów które w świecie ginekologicznym stały się klasyczną wyznacznią nieprawidłowości jest ból brzucha na który skarży się kobieta oraz plamienie lub w niektórych przypadkach nawet krwawienie z dróg rodnych. Każde plamienie w ciąży uważane jest za powód do niepokoju, jednak w przypadku pierwszego trymestru, krwawienie lub plamienie jest objawem szczególnie niebezpiecznym gdyż w dziewięćdziesięciu procentach przypadków jest wyznacznikiem nieprawidłowości lub zwiastunem rozpoczynającego się poronienia. Ból brzucha charakterystyczny dla ciąży pozamacicznej jest tępym bólem umiejscowionym najczęściej po jednej stronie podbrzusza. Jest odczuwany jako kłujący trudny do wyeliminowania samodzielnie ból. W ekstremalnych przypadkach kiedy dojdzie już do krwawienia wewnętrznego kobieta odczuwa wzmożoną potliwość, podwyższone ciśnienie i bardzo silny ból o charakterystycznym promieniującym natężeniu.

Leczenie w przypadku ciąży pozamacicznej

W przypadku kiedy doszło do zagnieżdżenia zarodka poza macicą leczenie wygląda w różnoraki sposób dostosowany do wielkości płodu. Jeżeli zarodek nie jest większy niż 3 cm w większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne polegające na podaniu zastrzyku, który swoim działaniem zatrzymuje wzrost hormonu beta HCG występującego u kobiet ciężarnych, prowadząc przy tym do wyrównania jego poziomu do tego sprzed ciąży. Warunkiem zastosowania leczenia farmakologicznego jest brak czynności serca płodu. Niestety kiedy sytuacja staje się podbramkową i w każdej chwili może dojść do pęknięcia zarodka w jajowodzie, lekarze podejmują decyzję o usunięciu go przy pomocy ingerencji chirurgicznej. Do niedawna najczęściej odbywało się to poprzez rozcięcie powłok brzusznych, jednak teraz zabieg ten najczęściej wykonywany jest laparoskopowo.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.