Ciąża a spożywanie kurkumy. Jakie może mieć skutki uboczne?

Kurkumę zna każdy. Nic dziwnego, ponieważ jest to jedna z najbardziej zdrowych przypraw, jakie istnieją na tymże świecie. Co ciekawe jednak – w szczególności popularne są jej wyjątkowe właściwości o charakterze przeciwwirusowym, a także przeciwzapalnym. Co ważne, jest ona również wykorzystywana do walki z chorobą Alzheimera oraz nowotworami. Kurkuma jest bardzo aromatyczna i posiada charakterystyczną postać.

Charakterystyka kurkumy

Kurkuma występuje w głównej mierze w charakterze pomarańczowego, bądź żółtego proszku. Jako że jest tak zwanym kłączem byliny tropikalnej, czyli ostryżu długiego, nazywana jest jako imbir żółty, żółcień, bądź też szafranica. Jak więc można się domyślić, przyprawa ta pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i – co ciekawe – jest uprawiana już od ponad pięciu tysięcy lat. W Indiach jest również – o czym warto wspomnieć – traktowana jako jeden z najważniejszych elementów wielu rytuałów indyjskich, takich jak między innymi zaślubiny, podczas których nowożeńcy są nią obsypywani. Oprócz tego, kurkumę stosuje się jako dodatek – przyprawa do potraw, a także składnik leków oraz barwnik.

Nie każdy ma świadomość, że kurkuma, tudzież ostryż jest również rośliną doniczkową. Purpurowe, białe, bądź też – najczęściej – różowe kwiaty utrzymują się nawet przez trzy miesiące. Kurkumę więc można uprawiać w domu, jednakże wymaga ona sporo wilgoci, a jednocześnie bardzo wysokiej temperatury – około 23 stopni Celsjusza oraz jasnego stanowiska.

Właściwości lecznicze kurkumy

Kurkuma posiada w swoim składzie substancję aktywną – kurkuminę, która odpowiada między innymi za intensywny kolor przyprawy oraz jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Ponadto, kurkumina chroni przed działaniem wolnych rodników, które mogą przyspieszać proces starzenia się, zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, bądź też uszkadzać komórek.

Spożywanie kurkumy jest również korzystne dla mózgu – przyprawa ta za sprawą tumeronu, czyli jednego z olejków eterycznych, przyspiesza procesy naprawcze w mózgu, co jest w szczególności ważne między innymi po udarze. Według naukowców, pobudzają również nerwowe komórki macierzyste, które w ten sposób różnicują się i rozmnażają w szybszym tempie. Należy również wspomnieć, że olejki eteryczne kurkumy zapobiegają wzdęciom, odbijaniu się, przeciwwrzodowo, pobudzają wydzielanie żółci oraz chronią wątrobę, a także wspomagają ich regenerację.

Kurkuma w ciąży

Jak więc widać, przyprawa ta posiada liczne, a co najważniejsze – pozytywne właściwości zdrowotne. Mimo wszystko jednak, kurkuma nie jest polecana dla kobiet w ciąży. Spodziewając się dziecka, przyszłe matki powinny zrezygnować z jej stosowania. Wszystko ze względu na pobudzanie macicy, co z kolei grozi nawet poronieniem.

Należy jednak pamiętać, że kurkumę można stosować w niewielkich ilościach, na przykład przy dodawaniu ich do ulubionych dań. Wówczas kobiety w ciąży nie są narażone na wystąpienie skutków ubocznych. W trakcie oczekiwania na dziecko, jak również i podczas karmienia piersią nie zaleca się też przyjmowania suplementów diety, produkowanych na bazie kurkumy właśnie. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, iż przyprawę ów powinni odstawić mężczyźni, którzy starają się ze swoją drugą połówką o dziecko. Wszystko ze względu na możliwość obniżenia poziomu testosteronu oraz zmniejszenia ruchliwości plemników.

Inne możliwości stosowania kurkumy w ciąży

Choć kurkumy nie powinno się stosować w trakcie ciąży, to istnieje możliwość stosowania maseczki na jej bazie. Pomaga ona walczyć z przebarwieniami, zmarszczkami, trądzikiem, a także odświeża skórę oraz poprawia jej koloryt. Maseczkę można przygotować indywidualnie w domu – wystarczy posiadać zaledwie kilka składników.

Do przygotowania maseczki potrzebne będą:

  • 5 ml soku z cytryny;
  • kurkuma;
  • 15 ml miodu;
  • 5 ml oliwy;
  • 4 łyżki jogurtu naturalnego.

Wszystko należy ze sobą zmieszać, a następnie nałożyć na twarz oraz ciało i pozostawić na okres dziesięciu minut. Maseczkę należy stosować każdego dnia, jednakże jednocześnie należy pamiętać, iż kurkuma jest silnym barwnikiem, w związku z czym – po jej zmyciu – do osuszenia skóry należy wykorzystać papierowe ręczniki, zamiast zwykłego.

Co więcej, kurkumę można dodać do wielu potraw, takich jak zupy, sosy, warzywa na patelnię, czy też dressingi do sałatek. Co więcej, można ją również w trakcie ciąży pić na wzmocnienie własnej odporności. Wystarczy przygotować tak zwaną pastę z kurkumy do „złotego mleka”. Potrzebna jest jedynie kurkuma w proporcji jednej czwartej szklanki, a także woda w jednej drugiej szklanki.

W garnku należy podgrzać kurkumę w postaci proszku z wodą na niewielkim ogniu, dopóki nie odparuje nadmiar wody. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji otrzymamy pastę. Należy ją następnie przełożyć do słoiczka i schować do lodówki, przetrzymując ją w niej maksymalnie przez tydzień.

Aby wykonać tak zwane „złote mleko” z pastą z kurkumy, należy przygotować kubek mleka roślinnego lub krowiego, jedną łyżeczkę wspomnianej pasty i miód lub chilli. Do ciepłego mleka należy dodać pastę z kurkumy, a także – do smaku – odrobinę miodu lub szczyptę chilli. Miodu – co ważne – nie wolno dodawać jednak do wrzącego mleka, bowiem wówczas może stracić wszystkie swoje cenne właściwości.

Kurkumę więc w takiej postaci mogą spożywać kobiety w ciąży. Wówczas istnieje pewność, że nie dojdzie do żadnych komplikacji i nie wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne. Reasumując, przyprawa ta – choć jest najzdrowszą na świecie – powinna być ostrożnie spożywana przez kobiety, które spodziewają się dziecka.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.