Chudnij bez glutenu z dietą bez pszenicy dr Davisa

Dieta bez pszenicy jak sama nazwa skazuje z naszego jadłospisu wyklucza produkty ją zawierające. Wiele osób stosuje tę dietę jako dietę redukcyjną, dzięki której są w stanie schudnąć nawet 5 kg w ciągu dwóch tygodni. Jest to dieta szeroko stosowana przez gwiazdy. Bez większego wysiłku wkładanego w odchudzanie z góry wykreśla się wszystkie produkty zawierające gluten, czyli pieczywo, makarony, produkty mączne. Co ciekawe wykluczeniu podlegają też zdrowe produkty z pełnego ziarna takie jak wieloziarniste bułki, pieczywo żytnie razowe i tym podobne. Niestety prawdą jest, że pełne ziarna zbóż podnoszą szybko poziom cukru w organizmie, co skutkuje zwiększonym wydzielaniem się insuliny oraz odkładaniem się tłuszczu w organizmie. Jedzenie pełnoziarnistego pieczywa powoduje, że dostarczamy organizmowi kilkaset kalorii dziennie więcej niż powinniśmy.  Dzieje się tak, ponieważ ziarna zbóż bogate są w amylopektynę, która jest złożonym węglowodanem budującym skrobię pszeniczną. Niestety amylopektyna dość szybko rozkłada się w układzie trawiennym do cukrów prostych, co powoduje podniesienie poziomu cukru we krwi. Można zatem śmiało stwierdzić, że podstawą diety bezglutenowej jest wyeliminowanie  z diety wszystkiego, co ma cokolwiek wspólnego z pszenicą. Warto wspomnieć, że odchudzanie ułatwi nam również ograniczenie innych źródeł węglowodanów takich jak ziemniaki i kukurydza. Jeśli lubisz owoce, spożywaj te z dużą zawartością wody.

Zasady diety bezglutenowej

Tak jak każda dieta, również i dieta bezglutenowa wymaga wielu wyrzeczeń. W jej przestrzeganiu pomogą zasady przestrzegane  z dużym rygorem. Stosując się do zaleceń można być pewnym, że dieta przyniesie wymierne efekty, nie tylko dla sylwetki ale i dla zdrowia. Wszytsko dlatego, że będzie można zaobserwować zachowanie organizmu i jego reakcję na zmiany w odżywianiu. Niewątpliwie będzie to swego rodzaju szok, ale finalnie ze skutkiem większej energii i zapału do życia. A co więcej balonik z brzucha znacznie się zredukuje.  Poniżej znajdziesz kilka zasad, które pomogą Ci w utrzymaniu diety:

  • Wraz z węglowodanami skrobiowymi wyeliminuj tłuszcze trans i syntetyczne cukry zawarte przede wszystkim w przetworzonej żywności i słodyczach. Rób to stopniowo, aby się nie zniechęcić.
  • Możesz spożywać ryby i mięso, ponieważ zawierają białko i kwasy omega 3. Najlepszy będzie drób o niskiej zawartości tłuszczów. Spożywane mięso powinno nie podlegać przetworzeniu i utwardzaniu. Mięso najlepiej spożywać pieczone i gotowane, ale nie smażone.
  • Jadłospis powinien uwzględniać jaja i zdrowe tłuszcze, np. orzechy a jako tłuszcze należy stosować zdrowe jego odpowiedniki czyli oleje roślinne: z awokado, olej kokosowy i oliwę z oliwek.
  • Jako napoje pij wodę, soki pomidorowe ponieważ zawierają wiele antyoksydantów oraz soki owocowe w postaci wyciskanej. Kawę i herbatę spożywaj rzadko, ale kompletnie odmów sobie napojów wyskokowych i gazowanych.
  • Używaj obficie przypraw zwłaszcza żółtych takich jak curry, cynamon, kurkuma ponieważ przyspieszają one metabolizm.
  • Wdrażaj do diety warzywa, zwłaszcza czerwone takie jak papryka i pomidory, ponieważ zawierają one dużo witaminy C oraz antyoksydantów, które pozwolą Ci się pozbyć toksyn z organizmu.

Zagrożenia płynące ze spożywania glutenu

Gluten jest frakcją która składa się z wielu białek. Jednym z nich jest gliadyna która charakteryzuje się działaniem zapalnym, ponieważ ma skłonność do uszkadzania komórek organizmu. Takie działanie obserwuje się nie tylko u osób uczulonych na gluten.  Gluten ze względu na swą budowę cząsteczki oraz działanie wywołuje migreny, choroby układu krążenia, urazy kostne a także w dużym stopniu sprzyja otyłości. Białka glutenu  to prekursory powstawania opioidów zwanych egzorfinami. Są to związki morfinopodobne wprowadzające do mózgu reakcje podobne do tych, które wywołują narkotyki. Stąd też płynie wzmożenie apetytu, co z kolei powoduje otyłość i nadwagę.

Wnioskiem z tego jest zalecanie unikania glutenu długotrwale lub czasowo przez osoby, które są uczulone na gluten ale również takie, które chcą stosować dietę dr Davisa jako przykład profilaktyki zdrowotnej.

Jeśli nie gluten to co?

Wyeliminowanie z diety glutenu absolutnie nie wiąże się z niewyobrażalnie węższym zakresem produktów możliwych do spożycia. Wręcz przeciwnie, dopiero gdy zdecydujemy się na unikanie glutenu, zauważamy jak wiele jest dobrych, pełnowartościowych zamienników spożywanych wcześniej pokarmów.  Przestajemy używać pszenicy do komponowania posiłków a zamiast tego wykorzystujemy  kaszę jaglaną, ryż, amarantus, kukurydzę, orzechy, pestki i rośliny strączkowe. Do stworzenia idealnego, pełnowartościowego posiłku brakuje tylko odpowiednio przygotowanego mięsa czy ryby oraz warzyw z letnich ogrodów, które są skarbnica zdrowia i witamin. Jeśli zestawisz posiłek korzystający z bogactwa natury nie grozi ci monotonia.

Problemem może być dostępność niektórych składników. Spowodowane jest to niskim jeszcze spopularyzowaniem tego typu diety w Polsce. Jakkolwiek dla chcącego nic trudnego. Produkty stroniące od pszenicy można dostać w sklepach bio oraz w dużych marketach, w których jest przekrój przez wszystkie typy żywności i większość marek. Z dnia na dzień bowiem przybywa wielu ciekawych produktów oraz działów bezglutenowych. Z jednej strony właśnie z tego wynika  popularność tego typu produktów – im większa otwartość sklepów tym większe zainteresowanie tematem wśród ludzi.

Wady i zalety diety bezglutenowej

Wadą diety bezglutenowej jest przede wszystkim to, że często trzeba odmawiać sobie typowych produktów spożywczych tak naprawdę spożywanych w każdym polskim domu, co dla niektórych może wiązać się z niemałą trudnością i zniechęcać do dalszego brnięcia  w dietę. Co więcej, uzależnienie od pszenicy może być tak silne, że ciężko będzie się przestawić na jej całkowite odstawienie. Ciężko też na początku przygotowywać różne posiłki, które zazwyczaj przygotowywało się z mąki pszennej. Tak naprawdę jest to jednak kwestią doboru odpowiedniej proporcji składników.

Zalety diety bezglutenowej są jednak niezaprzeczalne. Pierwszą, na pierwszy rzut oka niezauważalną, ale najważniejszą zaletą jest zaniechanie negatywnego wpływu białek glutenowych na mózg i struktury tkankowe naszego ciała. W efekcie poprawia się koncentracja, zwiększa poziom energii i polepsza się ogólne samopoczucie. Druga zaletą jest szybki spadek wagi już w ciągu pierwszych tygodni stosowania diety bezglutenowej, co będzie ważne zwłaszcza dla Pań w okresie przedwakacyjnym. Dieta bezglutenowa to nie tylko nowa moda. Należy pamiętać, że ta moda nie wzięła się znikąd. Istnieją medyczne przesłanki, które sugerują, że wykluczenie glutenu z diety może być dobrym posunięciem. Nie zawsze polecane jest radykalne odstawienie pszenicy, ale z pewnoscią czasowe zmiany diety również korzystnie wpłyną na metabolizm i zmienią nawyki żywieniowe przystosowując organizm do częstych zmian, co, patrząc perspektywicznie i dalekosiężnie, stymuluje organizm i jego układ trawienny.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.