Choroby skóry ze względu na trwałość, tymczasowość i warunki wiekowe

Istnieje setki chorób skóry, które dotykają ludzi różnej rasy, płci i wieku.  Najczęstsze schorzenia skóry mogą mieć podobne objawy, dlatego ważne jest zrozumienie różnic między nimi. Poza tym ludzie powinni nie bać się kontaktu z lekarzami, zwłaszcza z dermatologiem. Takie zachowanie pozwoli zdiagnozować i leczyć jakikolwiek stan skóry. Ponadto, daje pewność, że nie ma to wpływu na ich styl życia. Poniżej znajdują się najczęstsze choroby skórne, które różnią się okresem występowania, czasem oraz klasyfikacja wiekową.

Choroby skóry ze względu na trwałość

Łojotokowe zapalenie skóry

U niemowląt jest to powszechnie znane jako ciemieniucha. Na skórce dziecka powstają tłuste i łuszczące się skórki, najczęściej na skórze głowy. Jest nieszkodliwa i zwykle znika samoczynnie.

U osób dorosłych łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się w dowolnym miejscu i ma skłonność do powstawania i zanikania do końca życia danej osoby. Dotknięta skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta i wyglądać na tłustą. Na powierzchni skóry może również pojawić się biała lub żółta skorupa. Wiele zabiegów pomaga złagodzić dana postać łojotokowego zapalenia skóry, ale należy je stosować z umiarem.

Pieprze

Często rozwija się na skórze, które pojawiają się, gdy komórki skóry zbierają się z otaczającą je tkanką. Większość ludzi ma pieprzyki i może od czasu do czasu tworzyć nowe warunki do ich powstawania. Pieprzyki nie mają żadnych objawów, ale powinny być regularnie sprawdzane, czy powiększają się, wydają się nienormalne lub zmieniają kolor.

Czerniak

Nieprawidłowo rozwijające się pieprze mogą prowadzić do powstania czerniaka, poważnego i zagrażającego życiu raka skóry. Jeśli pieprze mają asymetryczne kształty, postrzępione krawędzie, nierówne kolory lub zmiany rozmiaru, powinny zostać zdecydowanie sprawdzone. Pacjenci z czerniakiem mogą wymagać wykonania operacji lub poddania się chemioterapii lub radioterapii.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty skóry najczęściej jest związany z zaczerwienieniem. Istnieją jednak cztery podtypy, które powodują również inne objawy:

  • Rumieniowo-wieloznaczny trądzik różowaty wywołuje typowe zaczerwienienie, widoczne naczynia krwionośne i zaczerwienienie.
  • Przyczyną trądziku różowatego oka mogą być zaczerwienione i podrażnione oczy, opuchnięte powieki i objawy przypominające stwardnienie.
  • Trądzik różowaty wywołuje zaczerwienienie, obrzęk i towarzyszą mu wypryski przypominające trądzik
  • Trądzik różowaty powoduje, że skóra gęstnieje i ma wyboistą teksturę.

Nie wiadomo, jak leczyć trądzik różowaty, ale objawy mogą i powinny być leczone, aby utrzymać stan pod kontrolą.

Toczeń

Toczeń jest złożonym zaburzeniem, które różni się swoją postacią w zależności od osoby, którą dotyka. Choroba atakuje układ odpornościowy, powodując stan zapalny i ból. Podczas gdy toczeń może wpływać na dowolną część ciała, objawy na skórze obejmują czerwone plamy lub kształty pierścieni na skórze, wysypki przypominające oparzenia słoneczne na nosie i policzkach lub okrągłe wysypki, które nie swędzą ani nie bolą. Mogą im towarzyszyć inne objawy, takie jak bóle głowy, gorączka, zmęczenie oraz obrzęk, sztywność lub bolesność stawów.

Łuszczyca

Łuszczyca jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Objawy zazwyczaj obejmują plamy o nienormalnej strukturze. Dotknięta skóra jest zazwyczaj czerwona, łuszcząca się i bardzo swędząca. Dotknięte obszary różnią się rozmiarem i ciężkością. Istnieje pięć głównych rodzajów łuszczycy:

  • Łuszczyca plackowata powoduje grube czerwone plamy na skórze.
  • Łuszczyca krostkowa powoduje krosty otoczone czerwoną skórą.
  • Łuszczyca noworodkowa powoduje plamy na skórze, które wyglądają jak ciężkie oparzenia pokrywające duże części ciała.
  • Odwrotna łuszczyca powoduje błyszczącą czerwoną wysypkę w fałdach skóry.
  • Łuszczyca łuszczycowa powoduje małe czerwone plamy na skórze głowy, twarzy, tułowiu i kończynach.

Wysypka

Choroba ta występuje powszechnie u niemowląt i małych dzieci, choć nadal trwa w wieku dorosłym. Objawy obejmują wysypki na twarzy, skórze głowy, łokciach lub na szyi, nadgarstkach, kostkach lub nogach. Wysypki są bardzo swędzące i mogą stać się wyboiste, zmienić kolor lub zagęścić. U osób dorosłych wysypka może obejmować większą część ciała, powodując bardzo suchą skórę, która jest trwale swędząca. Istnieje kilka różnych typów wysypki, z których każda powoduje własne objawy. Nie ma znanego lekarstwa na tego typu chorobę skórną. Znika ona samoistnie lub objawy są leczone lekami i kremami.

Bielactwo

Bielactwo to utrata pigmentacji skóry. Białe plamy skóry są głównym objawem bielactwa i częściej pojawiają się w obszarach, w których skóra jest narażona na działanie promieni słonecznych. Ludzie z bielactwem często również wcześnie tracą kolor włosów. Dla niektórych osób objawy występują w jednym obszarze, podczas gdy inni odkrywają, że rozprzestrzenia się on powoli przez wiele lat. Nie ma znanego leku na bielactwo. Istnieje kilka opcji leczenia medycznego i chirurgicznego, choć nie są one odpowiednie dla wszystkich.

Choroby skóry ze względu na tymczasowość

Brodawki

Wspólne wypukłe guzki na skórze, znane jako brodawki, są w rzeczywistości spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki są zaraźliwe i mogą pojawić się na dowolnej części ciała. Częste brodawki zwykle rosną na dłoniach, stopach i stawach, chociaż mogą pojawić się w dowolnym miejscu. Często same ustępują, chociaż brzydkie brodawki można leczyć ciekłym azotem lub kremami leczniczymi.

Infekcja grzybiczna

Stan, w którym grzyb występuje w pobliżu, pod i wokół paznokci, zwykle w stopach. Nagromadzenie grzyba powoduje, że krawędzie paznokcia rozpadają się, tworząc biało-żółtawe łuszczeni się na powierzchni paznokci. Leczenie to zazwyczaj krem przeciwgrzybiczy lub inny sposób leczenia grzybów.

Opryszczka

Opryszczka to czerwony blister wypełniony płynem zwykle w pobliżu kącika ust. Sam ból jest silny lub delikatny. Inne objawy to uczucie swędzenia lub pieczenia w miejscu, w którym za kilka dni pojawi się ślad. Opryszczki wywoływane są przez wirus opryszczki pospolitej i do tej pory nie wiadomo, jak wyleczyć wirusa. Rany mogą powrócić i utrzymują się do 2 tygodni. Leczenie obejmuje kremy i leki.

Kandydoza

Przerost z Candida albicans grzyba na ciele nazywa Kandydoza. Powoduje to podrażnione plamy na skórze, zwykle występujące w pachach, pachwinach lub pod fałdami skóry, takie jak kolano. Kandydozie można zwykle zapobiegać przy pomocy właściwej higieny i unikania nadużywania antybiotyków.

Stopa sportowca

Wysypka wywołana przez grzyby, które szybko rozmnażają się w ciepłych, wilgotnych warunkach, takich jak buty sportowe. Objawy to sucha, swędząca, czerwona skóra. Skóra między palcami lub pod stopą może być rozmoczona, biała, popękana lub łuszcząca się. Często swędzi i powoduje bolesność. Problem zazwyczaj pojawia się szybko. Stopa sportowca jest leczona za pomocą maści leczniczych i dobrej higieny stóp.

Warunki związane z wiekiem

Istnieje szeroki zakres chorób skóry i mogą dotyczyć osób w każdym wieku.

U dzieci – Naczyniaki

Naczyniaki są najczęściej na szyi, głowie lub twarzy niemowląt. Zaczynają jako małe czerwone zadrapania lub guzy, które ostatecznie zaczynają wybrzuszać się i przekształcić w duże przyrosty. Chociaż naczyniaki łatwo odkrywa się na skórze, można je znaleźć na różnych organach ciała i są powszechnie odkrywane w wątrobie. Zwykle znikają same w sobie w wieku 10 lat, choć niektóre z nich mogą wymagać usunięcia inwazyjnego.

Odra

Wysoce zakaźna choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Dzieci i kobiety w ciąży są najbardziej narażone na tę chorobę, ale może się to zdarzyć każdemu. Jednym z objawów odry jest czerwona lub brązowa wysypka, która rozprzestrzenia się w dół ciała. Inne objawy to gorączka, katar i nos, kaszel i małe czerwonawe plamki w jamie ustnej. Odra po 7-10 dniach ustępuje, ale nadal można leczyć objawy.

Liszajec

Powszechna i zakaźna infekcja skóry. Jest to jedna z najczęstszych infekcji skórnych u małych dzieci i zwykle powoduje powstawanie swędzących owrzodzeń i pęcherzy wokół ust i twarzy. Te rany następnie pękają i pozostawiają skorupę. Skórka następnie wysycha i pozostawia czerwony ślad, który zanika bez blizny. Cały proces zwykle trwa 3 tygodnie bez leczenia. Dzięki leczeniu proces jest skrócony do 1 tygodnia.

U dorosłych najczęstsze choroby skóry to zapalenie skórno-mięśniowe, półpasiec, łojotokowe rogowacenie skóry oraz plamy starcze.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.