Choroby cywilizacyjne – czym są i jakie występują najczęściej?

Ogromnym problemem ówczesnego społeczeństwa jest problem dotyczący regularności badań. Często mylnie twierdzimy, że to, czy wykonamy podstawowe badania raz czy trzy razy w roku nie stanowi najmniejszej różnicy. Faktem jest jednak, że chorują nie tylko osoby starsze, czy te, które mają genetyczne predyspozycję chorób ale również ludzie młodzi, którzy prowadzą aktywny i zdrowy tryb życia. Nawet najgroźniejsze schorzenia wykryte dostatecznie wcześnie dają szanse stuprocentowego wyleczenia większości chorób, które zdiagnozowane za późną mogą nieść za sobą wiele powikłań.

Dziś coraz częściej narzekamy na różnego rodzaju schorzenia. Faktem jest bowiem, że ówcześnie chorują nie tylko osoby starsze ale różnego rodzaju urazy czy poważne choroby atakują również osoby młode i w kwiecie wieku. Szczególnym problemem są choroby cywilizacyjne, które w powszechnym języku nazywane są chorobami XXI wieku. Mimo, że od niedawna uważano, że nie dotyczą one mniejszych i mniej rozwijających się państw, dziś dostrzega się ich ogromną ingerencję w zdrowie społeczeństwa.

Czym są choroby cywilizacyjne?

Mówiąc najprościej choroby cywilizacyjne to schorzenia, które pojawiają się u całego społeczeństwa i związane są zazwyczaj z szybkim rozwojem danego państwa czy regionu. Są to schorzenia globalne, które są ściśle powiązane z szybkim rozwojem technologii, czy zmianami dotyczącymi przyrostu naturalnego i ogólnej demografii. Mimo, że większość z nas w dalszym ciągu twierdzi, że otaczające nas społeczeństwo nie ma żadnego wpływu na to, jakie choroby mogą nas dotknąć jest to teza mylna.

Faktem jest bowiem, że ówcześnie choroby cywilizacyjne dotykają nie tylko osoby starsze o predyspozycjach do danych chorób ale coraz częściej dotyczą osób młodych, które prowadzą zdrowy styl życia i regularnie uprawiają sport. Choroby cywilizacyjne wymagają przede wszystkim szybkiej diagnozy lekarskiej, która pomoże obrać odpowiedni tok leczenia. Najczęściej choroby globalne wymagają leczenia specjalistycznego. Warto wspomnieć o tym, że choroby cywilizacyjne są przede wszystkim ogromną uciążliwością, która obniża jakość życia każdego z nas. Niestety – te przewlekłe schorzenia mogą dotknąć każdego z nas. Warto więc pamiętać o tym, że wyzbywając się nałogów (palenie tytoniu) czy spożywania zbyt dużych ilości alkoholu jesteśmy znacznie mniej narażeni na ich wystąpienie.

Najczęściej występujące choroby cywilizacyjne

Otyłość

Otyłość jest problemem i chorobą na skalę globalną. Mimo, iż często uznawana jest za chorobę, której powodem jest brak regularności w spożywaniu posiłków, czy zbyt duża podaż pokarmu faktem jest, że często jej przyczyną są predyspozycje genetyczne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że otyłość nie jest jedynie chorobą, która sprawia, że wyglądamy mało „estetycznie” ale jest przede wszystkim ogromnym obciążeniem dla naszego organizmu. Faktem jest bowiem, że osoby cierpiące na otyłość są znacznie bardziej narażone na choroby serca.

Cukrzyca typu II

Cukrzyca typu II jest chorobą, która może pojawić się w dowolnym momencie życia. Daje o sobie znać najczęściej silnym pragnieniem, rozdrażnieniem, ciągłą sennością i osłabieniem. Często związana jest z otyłością, a wahania poziomu glukozy, które występują podczas jej występowania są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Warto pamiętać, że jest to choroba, którą trzeba niezwłocznie leczyć, gdyż w konsekwencjach może prowadzić do wielu chorób – między innymi schorzeń na tle aparatu widzenia czy nerek.

Zaburzenia na tle psychicznym

Choroby cywilizacyjne to nie tylko te, które prowadzą do silnych powikłań poszczególnych organów w naszym organizmie – to również schorzenia na tle psychicznym. Faktem jest, że ówczesne społeczeństwo coraz częściej boryka się z depresją, nerwicą czy licznymi zaburzeniami lękowymi. Nie ma tak naprawdę jednej i bezpośredniej przyczyny generującej powstawanie tych chorób. Wielu z nas dotykają one poprzez nagromadzenie obowiązków i presję związaną z wykonywanym zawodem. Ważne, aby pamiętać że zaburzenia na tle psychicznym wymagają leczenia i podjęcie odpowiedniej terapii pozwoli na pozbycie się tego problemu.

Alkoholizm

Sięganie po alkohol w kryzysowych sytuacjach jest coraz częstszym zjawiskiem w każdym kraju. Alkoholizm jest również chorobą cywilizacyjną, która szczerzy się na ogromną skalę. Ówcześnie po napoje wysokoprocentowe sięgają nie tylko osoby, które mają predyspozycje w tym kierunku ale również – ludzie młodzi, przytłoczeni natłokiem codziennych obowiązków i zmęczeni obecną sytuacją gospodarczą większości państw. Faktem jest, że alkohol jest nie tylko niezdrowy i konsekwencjach prowadzić może do uzależnienia, z którego ciezko wyjść ale jest również czynnikiem predysponującym do uszkodzenia wielu narządów – w szczególności wątroby.

Anoreksja

Moda na bycie “fit” coraz częściej przytłacza ówczesne nastolatki – choć jak wykazują statystyki, ofiarami anoreksji są również kobiety w średnim wieku, które dążą do idealnej figury. Faktem jest natomiast, że niezdrowa głodówka przyniesie upragnioną utratę kilogramów ale spowoduje również ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Anoreksja jest jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych, a osobom, które marzą o stracie zbędnych kilogramów zaleca się ustalenie zbilansowanej, nastawionej na chudnięcie diety, która zostanie ułożona przez profesjonalnego dietetyka.

Podsumowanie

Choroby cywilizacyjne są problemem na skalę światową i w większym stopniu obejmują państwa lepiej rozwinięte. Chcąc się przed nimi uchronić powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby unikać kilku bezpośrednio predysponujących do nich czynników. Warto przede wszystkim ograniczyć nadmierne spożywanie alkoholu i znać umiar jeśli chodzi o palenie tytoniu – nałogowe palenie powodować może bowiem niebezpieczne nowotwory, a w szczególności nowotwór płuc, który jest również problemem na skalę globalną. Pamiętać powinniśmy również o zdrowym akcencie w naszym codziennym życiu – zbilansowana, bogata w witaminy dieta i odpowiednia aktywność fizyczna pomogą nam bowiem uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych!

Może ci się spodobać również