Cenne właściwości produktów pszczelich

O cudownych właściwościach miodu wie chyba każdy z nas, ponieważ mówi się o nich bardzo często. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne produkty pszczele, takie jak mleczko pszczele, propolis czy pyłek kwiatowy.

Apiterapia

Apiterapia, czyli krótko mówiąc leczenie produktami pszczelimi posiada długoletnią tradycję w polskiej medycynie ludowej. Przypuszcza się, że pszczelarstwo w naszym kraju rozwijało się od XIII wieku. Możemy więc podejrzewać, że już od tego czasu powoli odkrywano cenne właściwości produktów pszczelich. Na świecie sztuką pszczelarską zajmowano się jeszcze wcześniej, bo od czasów starożytnych. Pierwsze próby wykorzystania produktów pszczelich w lecznictwie podejmowano już w starożytnym Egipcie, Rzymie czy Grecji. Jednak początków apiterapii dopatruje się raczej w starożytnych Chinach i na terenach dzisiejszej Rosji. Przez pewien czas wykorzystanie produktów pszczelich w lecznictwie odeszło w zapomnienie. Na szczęście temat powrócił na nowo w 1888 roku za sprawą australijskiego lekarza, który prowadził badania dotyczące wykorzystania jadu pszczelego w leczeniu reumatyzmu. W dzisiejszych czasach wiemy już, że produkty pszczele posiadają wiele cennych właściwości i mogą stanowić wartościowe uzupełnienie naszych fit posiłków. Więcej o dietach można poczytać na portalu jakiepudelko.pl

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli to zróżnicowany produkt roślinny zawierający ponad dwieście biologicznie aktywnych substancji. Wśród nich wymienić można, m.in. aminokwasy, kwasy tłuszczowe, enzymy, a także witaminy.

Wybrane składniki pyłku pszczelego odpowiadające za jego cenne właściwościach:

 • aminokwasy (w tym około 10,4 % egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować)
 • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe
 • związki fenolowe
 • witaminy (A, E, D, witaminy z grupy B)
 • składniki mineralne (potas, sód, magnez, wapń, fosfor, selen, krzem, cynk, miedź, żelazo, mangan)

Tak bogaty skład sprawia, że pyłek pszczeli pomaga leczyć zaburzenia lipidowe, działa przeciwzapalnie oraz wykazuje właściwości adaptogenne (czyli zwiększa naszą odporność na szkodliwe czynniki chemiczne, biologiczne i fizyczne). Ponadto pyłek pszczeli działa jak naturalny antybiotyk, może zabezpieczać przed szkodliwym wpływem promieniowania jonizującego, a także uszczelnia naczynia włosowate i pomaga w walce z obrzękami pochodzenia sercowo-naczyniowego.

Pyłek pszczeli znajduje zastosowanie w leczeniu:

 • zaburzeń przemiany lipidowej
 • chorób wątroby (zalecany jest, m.in. w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych, toksycznych i pourazowych uszkodzeniach narządu)
 • niedokrwistości z niedoboru żelaza
 • chorób przewodu pokarmowego (stosuje się go w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy)
 • depresji

 Propolis

Propolis to inaczej kit pszczeli, który od dawna znajduje zastosowanie w medycynie ludowej jako produkt o właściwościach bakteriobójczych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwwirusowych. Co ciekawe propolis wykorzystuje się również w celach kosmetycznych, ponieważ uczestniczy on w syntezie włókien kolagenowych i wspomaga procesy regeneracyjne.

Wybrane właściwości propolisu:

 • silne działanie przeciwzapalne
 • wzmacnianie naczyń limfatycznych oraz krwionośnych
 • przyspieszenie regeneracji tkanek (m.in. w przypadku oparzeń)
 • właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze

Propolis wykorzystuje się także w leczeniu atopowego zapalenia skóry, chorobach włosów czy chorobach łojotokowych, takich jak np. trądzik różowaty i pospolity.

Koniecznie przeczytaj!

Mleczko pszczele

Jest to kremowa substancja o barwie białej lub żółtej, wydzielina ślinianek młodych pszczół robotnic. Składa się przede wszystkim z wody, która stanowi 50-70 % jego składu. Jednak oprócz niej, w mleczku pszczelim możemy znaleźć białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, a także pewne ilości witamin i polifenoli. Mleczko pszczele znajduje zastosowanie głównie w dermatologii. Jednak poza tym wykorzystuje się je również w profilaktyce i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Może być także cennym uzupełnieniem fit posiłków dla osób na diecie odchudzającej, ponieważ korzystnie wpływa na tempo przemiany materii.

 

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.