Cellulit wodny, tłuszczowy i cyrkulacyjny – typy cellulitu i ich zwalczanie

Cellulit to podskórny tłuszcz, który nierównomiernie rozmieszczony, powoduje nieestetyczny i mało efektowny wygląd skóry. Najczęściej występuje na brzuchu, pośladkach, ramionach i biodrach.

Cellulit wodny

Ten typ cellulitu jest powiązany z problemami z krążeniem krwi i limfy w tkankach łącznych. Cellulit wodny występuje głównie u kobiet o szczupłej sylwetce. Tkanka łączna, po zmiękczeniu, przepuszcza limfę razem ze znajdującymi się w niej toksynami. Po przejściu przez komórki tłuszczowe, limfa zostawia resztki toksyn. Adipocyty zwiększają objętość, napełniają się i pęcznieją. To w tym procesie powstają grudki tłuszczu, które w przypadku ucisku mogą powodować ból.

Najczęstszymi przyczynami cellulitu wodnego są problemy z krążeniem i nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej. Cellulit wodny powiązany jest także z zatrzymywaniem wody w organizmie, występuje najczęściej w okolicach ud.

Powstawaniu cellulitu wodnego sprzyja siedzący tryb życia, spożywanie posiłków w sposób nieregularny, używanie soli i pikantnych przypraw, a także przyjmowanie środków antykoncepcyjnych.

Cellulit wodny – jak zwalczać?

Najważniejszym działaniem w walce z cellulitem wodnym jest zmiana nawyków żywieniowych. Należy spożywać owoce i warzywa bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Do walki z cellulitem pomocne będą przede wszystkim arbuzy, melony i pomidory.  Trzeba ograniczyć spożycie soli – powoduje ona obrzęki i zatrzymywanie wody w organizmie. Poza zbilansowaną dietą, należy rozpocząć uprawianie sportu, np. pływania.

Warto wykonać badania hormonalne i zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać skuteczną metodę walki z cellulitem.

Cellulit wodny możemy też zwalczyć pijąc duże ilości wody mineralnej. Należy spożywać co najmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej. Do diety można także włączyć własnoręcznie wyciskane soki owocowe i warzywne. Warto zrezygnować ze słodkich i słonych przekąsek.

Poleca się aplikowanie specjalistycznych balsamów na problematyczne miejsca, a także ich masaż. Najlepiej robić to po kąpieli, gdyż właśnie wtedy pory skóry ulegają największemu rozszerzeniu.

W zwalczaniu cellulitu wodnego ważne jest także, by nie nosić uciskających ubrań. Zaburzają one krążenie krwi, dlatego należy zrezygnować z uciskowej bielizny, spodni a także zbyt ciasnych butów.

Warto wypróbować także rozgrzewające balsamy, po których zaaplikowaniu należy owinąć ciało materiałem nieprzepuszczającym powietrza – np. folią spożywczą. Zabieg taki wykonujemy 2-3 razy w ciągu tygodnia.

W celu usunięcia wody z organizmu możemy stosować odpowiednie suplementy, a także zioła o właściwościach moczopędnych – pokrzywę, lawendę i skrzyp.

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy powstaje wskutek gromadzenia się pod skórą tłuszczu. Może występować na prawie każdej części ciała – najczęściej jednak pojawia się na udach, łydkach, brzuchu i pośladkach. Najłatwiej zlokalizować go za pomocą uciskania danego miejsca – na skórze pojawiają się wybrzuszenia i wgłębienia.

Krem na cellulit na brzuchu
Kliknij i sprawdź ceny!

Cellulit tłuszczowy – jak zwalczać?

Cellulit tłuszczowy powstaje z nadmiaru tkanki tłuszczowej, należy więc zadbać o jej zredukowanie.

Zwalczanie cellulitu tłuszczowego rozpoczynamy od zmiany diety. Przede wszystkim ograniczamy tłuszcze. Możemy to osiągnąć zmieniając sposób przygotowywania potraw – stawiamy na gotowanie, gotowanie na parze i pieczenie. Tak jak w przypadku innych rodzajów cellulitu, należy pić dużo płynów, spożywać wiele warzyw i owoców.

Do walki z cellulitem tłuszczowym pomocne będzie uprawianie sportu – na pomarańczową skórkę pozytywnie wpływa bieganie, jazda na rowerze i pływanie. Sporty wodne i ćwiczenia o zmiennej intensywności najlepiej wpłyną na poziom tłuszczu w naszym organizmie.

Cellulit cyrkulacyjny

Jest to jeden z najtrudniejszych do zwalczenia rodzajów cellulitu. Pod skóra powstają bolesne, zbite i twarde w dotyku grudki. Ten rodzaj cellulitu występuje najczęściej w okolicach ud i nad kolanami.

Jest to kolejny etap cellulitu tłuszczowego – wskutek tego, że włókna kolagenowe uległy już zesztywnieniu. Włókna kolagenowe otaczają komórki tłuszczowe. Po ich stwardnieniu nie spełniają już swojej funkcji, uniemożliwiając prawidłowy przepływ krwi i nie dostarczając do nich odpowiedniej ilości tlenu.

Cellulit cyrkulacyjny – jak zwalczyć?

Ponownie, w walce z cellulitem cyrkulacyjnym pomocna będzie odpowiednia dieta. Ważne jest, by wykluczyć z niej cukry i węglowodany – w szczególności o wysokim indeksie glikemicznym. Należy spożywać duże ilości owoców i warzyw. Mięso warto zastąpić rybami i owocami morskimi – bogatymi w zdrowe kwasy tłuszczowe i cynk. Walka z cellulitem tego typu jest jednak trudna i pochłania dużo czasu.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to polecane są te, które angażują mięśnie nóg. Dobre rezultaty dają w szczególności te, w których musimy unosić nogi do góry, takie jak nożyce czy rowerek. Pomocne będą także masaże. Do masażu warto używać rękawicy z szorstką powierzchnią lub przeznaczonych do walki z cellulitem masażerów. Warto także wybrać się na saunę, a także brać kąpiele o zmiennej temperaturze wody – naprzemienne natryski ciepła i zimną wodą wspomagają krążenie, dzięki temu łatwiej nam zwalczyć cellulit.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.