Cellulit – sposoby na zwalczenie cellulitu

Cellulit to zmora większości kobiet zmierzających do pięknej oraz estetycznej sylwetki. Cellulit nazywany również pomarańczową skórką to źródło kompleksów bardzo wielu kobiet. Często mamy wrażenie, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się tego defektu w naszej urodzie nie wydając całego majątku na zabiegi kosmetyczne a tymczasem same możemy poradzić sobie z naszym problemem na własną rękę. Wszystko zależy od przyczyny występowania cellulitu, naszego trybu życia oraz nawyków żywieniowych.

Zamiast zadręczać się kompleksami przeglądając się w lustrze często wystarczy poszukać rozwiązania naszego problemu. Łatwiej będzie nam pozbyć się cellulitu, jeśli zrozumiemy czym jest ta choroba, jakie są przyczyny jej występowania oraz różne sposoby walki z nią.

Czym jest cellulit?

Cellulit nie jest tylko defektem estetycznym, jest to zaburzenie ogólnoustrojowe skóry oraz tkanek podskórnych związane z zaburzonymi procesami przemiany materii oraz krążenia. Choroba dotyka głównie kobiecych ud, pośladków oraz brzucha i najczęściej występuje u kobiet z nadwaga. Cellulit może zacząć rozwijać się bardzo wcześnie, początkowe jego objawy są mało widoczne i rozwijają się razem z wiekiem zwiększając swoją intensywność.

Początkowe fazy cellulitu zaczynają występować po 20 roku życia i wtedy są najłatwiejsze do usunięcia. Odpowiednie dbanie o pielęgnacje skóry, dieta oraz ćwiczenia w tak kluczowym wieku mogą sprawić, że ten problem nie dotknie nas wcale. Im później zaczniemy walkę z cellulitem tym usunięcie go stanie się trudniejsze a na naszym ciele mogą powstać nieodwracalne zmiany.

Najczęstszą odmianą cellulitu uznawaną za najłagodniejszą  i występującą najwcześniej jest cellulit twardy. Występuje u kobiet po 20-25 roku życia i charakteryzuje się twardą, zbitą, często suchą skórą w miejscu występowania cellulitu. Po 35 roku życia możemy się już spotkać z cellulitem wiotkim, ta forma jest już trudniejsza w usunięciu, skóra staje się wiotka, mało jędrna a nasze problemy coraz bardziej widoczne. Najcięższą formą cellulitu jest postać obrzękowa, jednak występuje stosunkowo rzadko i jest najtrudniejsza w usunięciu.

Przyczyny występowania cellulitu

Cellulit na naszym ciele może wystąpić z bardzo wielu, złożonych przyczyn. Najczęściej główną przyczyną wystąpienia cellulitu jest zbyt rozwinięta tkanka tłuszczona, niezdrowa dieta oraz brak ćwiczeń. Jednak do rozwoju choroby może przyczynić się bardzo wiele innych powodów, takich jak zaburzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej, uwarunkowania genetyczne, niezdrowy, siedzący tryb życia, nadmiar stresu, spożywanie zbyt dużej ilości kalorii, alkohol, papierosy czy nawet leki antykoncepcyjne.

Bardzo często za upośledzenie metabolizmy oraz mikrokrążenia opowiada nadmiar estrogenu, będącego kobiecym hormonem produkowanym naturalnie w naszym organizmie. Nadmiar estrogenu nie tylko upośledza mikrokrążenie, ale również przyczynia się do zatrzymania nadmiernej ilości wody w naszym organizmie oraz upośledza metabolizm komórek tłuszczowych.

Dieta w walce z cellulitem

Najlepszym sposobem na walkę z cellulitem jest zdrowa dieta oraz prowadzenia aktywnego trybu życia, pozwoli on nam nie tylko zachować piękną sylwetkę, zdrowy organizm, ale również polepszy nasze samopoczucie oraz stan psychiczny.  W diecie antycellulitowej powinno znaleźć się dużo błonnika nierozpuszczalnego w wodzie, zawierają go takie produkty, jak: brązowy ryż oraz grube kasze. W diecie powinniśmy również ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ mogą nasilać hormony oraz prowokować ich rozwój.

W naszej diecie powinno znajdywać się jak najwięcej produktów nieprzetworzonych, takich jak: surowe lub gotowane warzywa, kasze, oleje roślinne oraz ryby. Powinniśmy ograniczyć produkty gotowe, fast foody oraz produkty mocno przetworzone. Najlepsza będzie kuchnia domowa oraz ekologiczna.

Poza składnikami naszej diety bardzo ważne też są pewne zasady żywieniowe. Powinniśmy spożywać przynajmniej 4-6 posiłków dziennie, najlepiej zjeść coś co 3-4 godziny. Bardzo ważne też jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, powinniśmy pić przynajmniej 3,4 litry wody dziennie.

Antycellulitowe kosmetyki
Kliknij i sprawdź ceny!

Ćwiczenia na pozbycie się cellulitu

Bardzo dobre efekty mają masaże, które możemy wykonać sami a mogą nam pomóc w pozbyciu się cellulitu. Najlepiej sprawdzą się masaże wodne, które możemy wykonać pod prysznicem lub udać się na pobliską pływalnie, gdzie znajdują się sprzęty do tego służące.

Bardzo dużą skutecznością szczyci się aqua aerobic oraz zajęcia na pływalni. Każde zajęcia, które zwiększą naszą aktywność oraz zachęcą nas do regularnego uprawiania sportu. Możemy zacząć biegać, jeździć na rowerze, ćwiczyć w domowym zaciszu, zapisać się na taniec, aerobic oraz wszelkie inne formy aktywności.

Najlepiej wykonywać regularnie ćwiczenia pomocne na konkretny rodzaj cellulitu, pomocne w tym też są zajęcia pod okiem specjalisty. Z tego powodu często świetne efekty przynoszą różne formy zajęć zorganizowanych lub pod okiem trenera, samemu możemy nie być nawet świadomi, że jakieś ćwiczenie wykonujemy źle lub niedokładnie.

Gabinet medycy estetycznej i sposoby na usunięcie cellulitu

Ostateczną formą walki z cellulitem jest chirurgiczne pozbycie się niechcianych defektów na naszej skórze. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z pomarańczową skórką pomimo odpowiedniej diety, ruchu oraz kosmetyków na cellulit warto zastanowić się na gabinetem medycyny estetycznej.

Form usunięcia cellulitu w gabinecie jest dość sporo a wybór najlepszej zależy od rodzaju oraz stopnia rozwoju cellulitu, potrzeb klientki oraz rodzaju skóry oraz kwoty na jaką jesteśmy w stanie sobie pozwolić zapłacić za zabieg. Formy usuwania cellulitu w gabinecie medycyny estetycznej: mezoterapia, laser, endermologia, body wrap oraz ultradźwięki. W większości są to formy masażów, które mają przyśpieszyć znikanie cellulitu z naszej skóry, jednak wymagają nieraz pewnej powtarzalności oraz konsekwencji aż do momentu zakończenia terapii.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.