Bulimia – przyczyny, objawy, leczenie

W dobie coraz prężniej promowanych ideałów szczupłej sylwetki, wiele dziewcząt wpada w kompleksy, dotyczące swojej wagi ciała. Idealne, wysportowane modelki i osobistości patrzące na nas ze szklanego ekranu wzbudzają w nas poczucie i chęć stania się idealnym i pięknym za wszelką cenę. Niestety, najcześciej temat podejścia do walki o piękne ciało odbierany jest jako większościowe lub całościowe ograniczenie spożywania posiłków, szczególnie jeśli chodzi o młode dziewczyny i nastolatki. Niebezpiecznym zjawiskiem, które daje często o sobie dać wskutek nieprawidłowego odżywiania jest anoreksja, która fakt – prowadzi do szybkiego spadku masy ciała, ale i przyczynia się do całkowitego wyniszczenia naszego oraganizmu, prowadzącego niekiedy również do śmierci. Drugim i coraz częściej występującym problemem jest choroba na podłożu psychicznym nazywana pospolicie bulimią. Czym jest bulimia? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi tej związanej z marzeniem o idealnej figurze chorobie – jej przyczynach, objawach i leczeniu.

Czym jest bulimia?

Bulimia jest poważnym zaburzeniem na tle psychicznym. Związana jest z szeroko pojętym strachem przed przybraniem kilogramów, a jednoczesną chęcią spożywania dużych i sytych posiłków. Napad bulimii objawia się często spożyciem ogromnej ilości posiłków i wymuszanych po nim wymiotów. Osoby cierpiące na to schorzenie nie zdają sobie najczęściej sprawy z powagi i powikłań, jakie niesie za sobą ta choroba. Na bulimię chorują najczęściej młode dziewczyny, które czują się nieatrakcyjne poprzez promowanie innych ideałów w szerokopojętych mediach – zdarza się również, że bulimia dotyka kobiety w średnim wieku, u których z czasem pojawia się silny kompleks starzenia – dostrzegają znaczny przyrost masy ciała, który obniża ich samoocenę i sprawia, że czują sie nieatrakcyjne.

Jakie są przyczyny bulimii?

  • niska samoocena
  • problem z akceptacją ze strony środowiska i otoczenia
  • problemy na podłożu psychicznym
  • brak odpowiednich relacji z rodziną
  • zaburzone kryteria i hierarchnię obiektywnej oceny własnego „JA”
  • odreagowanie negatywnych uczuć
  • chęc do autoagresji
  • brak zrozumienia ze strony najbliższych osób
  • zbyt wysoka masa ciała
  • stany depresyjne

 

Objawy bulimii:

Najpoważniejszymymi z objawów, które powinien wzbudzić nasz niepokój są wymioty, które następują po każdorazowym przyjmowaniu określonej ilości posiłku. Są to wymioty wymuszane i najcześciej prowokowane. Zdarza się również, że osoby chorujące na bulimię przyjmują leki oszczyszające. Faktem jest również, iż często osoby chorujące na to niebezpieczne schorzenie mają epizody obżarstwa i następujące po nich długie poszczenie. Tego typu postępowanie jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu i powoduje jego wyniszczenie, często nawet całkowite. Głównymi następstwami bulimii są najczęściej nadżerki w przełyku spowodowane właśne wymuszanymi wymiotami. Ponadto do następstw bulimii zaliczyć możemy przewlekłe zapalenie trzustki, obrzęki ślinianek, czy nadżerki zlokalizowane w miejscu tylnej ściany gardła.

Jak pomóc osobie chorej na bulimię?

Często zdarza się, że dostrzegamy w naszym otoczeniu osobę u której podejrzewamy tą niebezpieczną dla zdrowia chorobę. Nigdy nie powinniśmy udawać, że nie widzimy objawów tej przypadłości. Wbrew pozorom, zdziałać możemy bardzo wiele chociażby samą rozmową i wsparciem, a nieraz wystarczy nawet stworzenie poczucia, że osoba chora jest dla nas ważna i odbudowanie w niej postawy prawidłowej samooceny. Należy jednak przede wszystkim wyjaśnić osobie chorej istotę i powagę choroby, oraz zaproponować leczenie w poradni psychologicznej, gdyż to zazwyczaj pomoc ze strony psychologa pomaga wyjść z tej choroby. Ważne jest również wsparcie psychiczne, oraz służenie radą, dlatego też istotne w tej sytuacji jest zaangażowanie się w pomoc całej rodziny osoby chorej.

Leczenie bulimii:

Leczenie bulimii odbywa się niestety najczęściej po wielu długich latach choroby. Najczęściej pacjentki takie mają wyniszczony organizm do tego stopnia, że nie można zbyt wiele dokonać. Zazwyczaj osoby chore na bulimię po wielu latach choroby, a w skutkach złym samopoczuciem zaczynają zdawać sobie sprawę z istoty choroby i potrzeby leczenia. Fundamentem leczenia osób chorych na bulimię jest aspekt psychologiczny. Osoby borykające się z tym niebezpiecznym schorzeniem powinny być pod opieką pod poradni psychiatrycznej, a w łagodniejszych przebiegach i czasie choroby poradni psychologicznej. W tej chorobie istotne jest równiez wsparcie i motywacja ze strony najbliższych osób (rodziny, przyjaciół). Posiadanie życzliwych osób wokół może w znacznym stopniu przyczynić się do walki z chorobą, oraz zapobiegać ewentualnym nawrotom, lub chęci osoby leczonej do ponownego zatracenia się w tej trudnej chorobie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.