Brodawczak – przyczyny, objawy i leczenie

Ludzki wirus brodawczaka (HPV) jest wirusem, który atakuje błonę śluzową i skórną (wilgotny nabłonek jam ciała, takich jak usta i nos, który łączy się z zewnętrzną częścią ciała). Jest przenoszony z jednej osoby do drugiej przez kontakt ze skórą, w tym kontakt seksualny.
Istnieje ponad 100 typów HPV, które mogą wpływać na różne części ciała. Niektóre rodzaje HPV mogą powodować brodawki (takie jak brodawki narządów płciowych lub nabłonkowych), a inne mogą prowadzić do raka (takiego jak rak szyjki macicy lub odbytu).

Zakażenie HPV jest jednym z najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową na całym świecie. Co najmniej 70% aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet będzie miało brodawczaka, co najmniej jeden raz w życiu.

Brodawczak

Różne typy HPV klasyfikowane są do niskiego i wysokiego ryzyka w oparciu o ich związek z rakiem. Typy “niskiego ryzyka” rzadko powodują raka. Typy “wysokiego ryzyka” mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka, ale niekoniecznie powodują raka. Te różne typy mogą powodować różne warunki, w tym: ··    brodawczak skórny: zakażenia te są znane, jako wspólne, nabłonkowe lub brodawki płaskie i są spowodowane przez typy niskiego ryzyka. Brodawki mogą pojawić się na ramionach, twarzy, stóp, dłoniach i nogach. Mogą rozwinąć się w dowolnym wieku, ale są najczęstsze u dzieci.
Brodawczak narządów płciowych: typy 6 i 11 HPV powodują większość przypadków brodawek narządów płciowych i są to typy niskiego ryzyka.
Dysplazja szyjki macicy: brodawczak (HPV) może powodować uszkodzenie nieprawidłowych komórek zwanych dysplazją szyjną macicy w szyjce macicy kobiety. Zmiany te są uważane za przedrakowe (nie są komórkami rakowymi, ale mogą później rozwijać się w komórkach rakowych). Zakażenie HPV często ustępuje i samoistnie ustępuje, ale dysplazja szyjki macicy powinna być leczona, ponieważ może prowadzić do raka szyjki macicy.
Rak szyjny macicy: typy brodawczaka (HPV) wysokiego ryzyka 16 i 18 powodują około 70% wszystkich raków szyjnych. Typy 16 i 18 również związane były z rakiem penisa i raka odbytu. Brodawczak (HPV) może powodować infekcje i brodawczaka w innych częściach ciała, na przykład w górnych dróg oddechowych.

Brodawczak – przyczyny

HPV, czyli brodawczak wnika do ciała, zwykle przez uszkodzenie skóry, a następnie infekuje komórki w warstwach skóry. Następnie wirus powtarza się lub mnoży w ciele. Czas między pierwszym zakażeniem brodawczakiem a pojawieniem się zmian może wynosić kilka tygodni, a nawet lat. Wielu ludzi nawet nie wie, że są one nim zakażone.

Brodawczak jest przenoszony przez kontakt ze skórą. Zakażenia HPV powodujące brodawki skórne można uzyskać poprzez cięcie, ale ryzyko przeniesienia jest niewielkie. Spacerując boso w miejscach publicznych, takich jak siłownia lub basen, może być ryzyko zakażenia typowymi wirusem HPV, które powodują brodawki podeszwowe.

Zakażenia HPV powodujące brodawczaka narządów płciowych są bardzo zakaźne i zwykle dochodzi do zarażenia poprzez kontakt seksualny z osobą zarażoną. Obejmuje to całowanie lub dotykanie skóry zakażonych obszarów (np. moszny, pochwy, sromu, odbytu) i współżycie. Chociaż brodawczak jest bardziej narażony na przenikanie, gdy zmiany są widoczne, przenoszenie jest możliwe nawet bez widocznych brodawek. Matka z zakażeniem brodawczakiem (HPV) narządów płciowych może również przenosić wirusa na dziecko podczas porodu.

Czynnikami ryzyka zakażenia brodawczakiem są:

  • Wiek: Dzieci i młodzież są najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia brodawek i płaskich brodawek. Infekcje wirusowe HPV zwykle występują u nastolatków i młodych osób dorosłych.
  • Liczba partnerów seksualnych: Im większa jest liczba partnerów seksualnych, tym większe ryzyko infekcji brodawczaka.
  • System immunologiczny: Osoby z uszkodzonym układem odpornościowym (np. HIV / AIDS, biorca przeszczepu narządu lub biorące leki hamujące układ immunologiczny) są narażone na zwiększone ryzyko infekcji HPV (brodawczaka).

f-brodacid-plyn-na-brodawki-8g Brodawczak - przyczyny, objawy i leczenie

Preparaty na brodawki
Kliknij TUTAJ!

Brodawczak – objawy i powikłania

Większość infekcji spowodowanej brodawczakiem pozostaje niezauważona, ponieważ nie powoduje on żadnych objawów. Wirus może być nabyty kilka lat wcześniej i może pozostać w ciele przez wiele tygodni, nawet lat, bez objawów zakażenia.

U osób, u których występują objawy, typ objawów zależy od typu infekcji HPV, – czyli brodawczaka.

  • Zwykłe brodawki są bezbolesne, silne wzrosty z chropowatą powierzchnią i pojawiają się na kolanach, twarzy, palcach i wokół paznokci.
  • Brodawki płaskie są małe, gładkie brodawki pojawiające się w gromadach z tyłu dłoni, twarzy lub nóg.
  • Brodawkami podeszwowe są to brodawki pojawiające się na podeszwach stóp. Mogą być bolesne ze względu na ich obciążanie i pozycji na nogach.
  • Brodawki mające formę włókna tworzą długie, cienkie projekcje wokół oczu, twarzy i szyi.
  • Brodawki narządów płciowych są małe, kalafiorowe lub płaskie. Występują na obszarach narządów płciowych, w tym pochwy, szyjki macicy, sromu, penisa, moszny i odbytu. Są one zazwyczaj bezbolesne, ale mogą krwawić, swędzić lub mieć jakieś wydzieliny.
  • Przedrakowe zmiany lub dysplazja szyjki macicy są nieprawidłowymi komórkami w szyjce macicy. Są one bezbolesne i mogą być wykryte tylko z rozmazem Pap.

Dokonywanie diagnozowania brodawczaka

Lekarz ustalają diagnozę brodawek skóry lub narządów płciowych na podstawie badania fizycznego. Czasami lekarz może wykonać biopsję (usunięcie małej próbki tkanki), aby prawidłowo zdiagnozować brodawki narządów płciowych i wyeliminować inne stany skóry, które mogą powodować objawy.

Aby zdiagnozować i zbadać zmiany przedrakowe u kobiet, lekarz przeprowadzi badanie cytologiczne. Ten test może wykryć nieprawidłowe zmiany w szyjce macicy, więc ważne jest, aby kobiety miały regularne testy na obecność wirusa HPV, nawet, jeśli były szczepionką przeciw HPV brodawczakowi.

Testy DNA na brodawczaka (HPV) są dostępne, ale są ograniczone do niewielkiej liczby obszarów. Nie jest częścią regularnego badania kontrolnego czy testu Pap., Kiedy jest zalecane i stosowane w pewnych sytuacjach, wyniki badań DNA HPV i testów Pap są stosowane w celu określenia ryzyka raka szyjki macicy.

Brodawczak – leczenie i zapobieganie

Nie ma znanego lekarstwa na zakażenia brodawczakiem. Jednak większość zakażeń usuwa się z organizmu przez układ immunologiczny bez leczenia.

Istnieje kilka sposobów leczenia brodawek. Niektóre zabiegi można stosować w domu, a inne muszą być wykonane w gabinecie lekarskim. Usunięcie brodawek nie zawsze eliminuje infekcję HPV, brodawki mogą pojawić się ponownie po leczeniu, ponieważ wirus może nadal znajdować się w organizmie.

Brodawki skórne można usunąć stosując leki przeciwgrzybicze, takie jak kwas salicylowy, aby usunąć warstwy zakażonej skóry. Lekarz może również użyć krioterapii (ciekłego azotu), aby zamrozić brodawkę. Brodawczaka narządów płciowych można leczyć stosując leki (np. Imiquimod, podofylotoksyna, podofyllum, kwas trichlorooctowy) lub przez fizyczne usunięcie brodawki (np. krioterapia, usuwanie elektrochirurgiczne, laseroterapia, chirurgiczne usunięcie). W zależności od okoliczności i po diagnozie, nieprawidłowe komórki dysplazji szyjnej można usunąć przez zamrażanie lub operację laserową.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia brodawczaka narządów płciowych, zawsze należy używać prezerwatywy. Prezerwatywa może znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji HPV, ale nie gwarantuje 100% ochrony. Korzystanie z prezerwatywy może również pomóc chronić przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. chlamydia, opryszczka, HIV). Zmniejszenie liczby partnerów seksualnych może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka infekcji brodawczakiem.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia brodawek skórnych, takich jak brodawki wspólne lub podeszwowe, należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych. Zawsze nosić sandały lub buty. Spowoduje to również zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji na inne osoby i inne części ciała.

Brodawczak – przyczyny, objawy i leczenie
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.