Ból żołądka – przyczyny. Domowe sposoby na ból żołądka i odpowiednia dieta.

Ból żołądka jest przykrą dolegliwością, która często spotyka ludzi w różnym wieku. U jej podłoża może leżeć szereg czynników – nie zawsze ból żołądka świadczy o poważnej chorobie. Czasami dyskomfort spowodowany jest chociażby stresem, przejedzeniem się czy zjedzeniem czegoś nieświeżego. Długotrwały ból żołądka, któremu towarzyszą inne objawy może mieć już poważniejsze przyczynę – w takim przypadku warto jest się udać do lekarza w celu pogłębionej diagnostyki.

Ból żołądka

Ból żołądka zazwyczaj jest umiejscowiony w środkowej części nadbrzusza. Warto jednak pamiętać, że często ból jest “rozlany” i może promieniować w kierunku żeber bądź dolnej części nadbrzusza. Niekiedy ból odczuwany w miejscu żołądka oznacza inne problemy – innych narządów wewnętrznych, a u kobiet chociażby narządów rodnych.

Ból żołądka często towarzyszy także infekcjom i przeziębieniom. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być chociażby infekcja wirusowa, rzadziej bakteryjna.

Przyczyny bólu żołądka

Istnieje wiele przyczyn bólu żołądka. Niekiedy objawia się on nagle, innym razem jest on długotrwały i zmienia swoje nasilenie. Wśród przyczyn bólu żołądka do najpopularniejszych należą:

  • zatrucie pokarmowe,
  • choroba wrzodowa żołądka i jelit,
  • zapalenia błony śluzowej,
  • niewłaściwa dieta,
  • przejedzenie się,
  • stres,
  • nietolerancja niektórych pokarmów, np. laktozy czy glutenu,
  • zbyt duża ilość alkoholu i inne używki.

Przyczyną bólu żołądka może być także nowotwór złośliwy. Wśród innych przyczyn, które wskazują na niezbyt poważne schorzenia wymienia się również brak aktywności fizycznej albo zbyt duża aktywność fizyczna – na przykład na wskutek zbyt dużej ilości wykonanej ćwiczeń można odczuwać zakwasy mięśni brzucha, które łatwo jest pomylić z bólem żołądka.

Diagnostyka schorzeń żołądka

Każdy długotrwały i nasilający ból żołądka, który utrudnia funkcjonowanie bądź pojawia się bardzo często powinien skłonić do wizyty u specjalisty. Początkowo warto jest się udać do lekarza rodzinnego, który zleci dalszą diagnostykę i chociażby zaleci wizytę u gastrologa.

Diagnostyka schorzeń żołądka rozpoczyna się zazwyczaj od szerokiego wywiadu lekarskiego w którym lekarz określa sposób funkcjonowania pacjenta (używki, dieta, aktywność fizyczna). Wykonuje się również morfologię i specjalistyczne badania krwi, które mają na celu określenie ogólnego poziomu zdrowia organizmu.

W celu zdiagnozowania schorzeń żołądka wykonuje się między innymi USG jamy brzusznej, które pokazuje stan narządów wewnętrznych, a w niektórych przypadkach również gastrologię. Często wykonuje się również badania alergologiczne, celem wykrycia potencjalnych alergenów, które mogą wywoływać problemy ze strony układu pokarmowego oraz ból żołądka. W zależności od wyników badań podejmuje się dalszą diagnostykę.

Domowe sposoby na ból żołądka

W niektórych przypadkach z bólem żołądka można walczyć za pomocą domowych sposobów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem na tę przykrą dolegliwość jest stosowanie naparów i herbat na bazie ziół. Przydatne są wszelkie zioła, które działają przeciwzapalnie, rozkurczowo i rozluźniająco. Mowa tutaj między innymi o rumianku, mięcie, melisie, dziurawcu czy aloesie. W sklepach oraz w aptekach można zakupić także specjalnie przygotowane mieszanki ziół na problemy związane z bólem brzucha i żołądka.

Warto pamiętać, że wszelkie zioła nie przepadają za gorącą wodą – dlatego też przygotowując ziołowe herbatki oraz napary nie powinno się zalewać suszu bądź torebki z ziołową herbatą wrzątkiem. W tym celu wystarczy gorąca woda. Napar dobrze jest parzyć pod przykryciem – pozwala to zwiększyć efektywność oraz zapobiega utlenianiu się substancji aktywnych. Tak przygotowane ziółka należy pić małymi łykami, kiedy lekko przestygną.

Koniecznie przeczytaj!

Ziół mimo tego, że cechuje ich wysoka przyswajalność nie należy pić zbyt dużo. W zależności od tego na jaki napar się ktoś decyduje, powinien przeczytać ulotkę bądź zapytać się o radę farmaceutkę czy sprzedawcę w sklepie zielarskim. Warto również pamiętać, że niektóre zioła wchodzą w interakcje z przyjmowanymi lekami – w takim przypadku przed zastosowaniem domowych sposób na łagodzenia bólu żołądka należy skonsultować się najpierw z lekarzem. Pozwoli to uniknąć przykrych dolegliwości. Przykładowo herbata z wyciągiem z dziurawca, mimo swoich świetnych właściwości, nie powinna być stosowana przez kobiety, które przyjmują doustną antykoncepcję, ponieważ dziurawiec znacznie obniża efektywność antykoncepcji i może prowadzić do nieplanowej ciąży bądź rozregulowania układu hormonalnego.

Prawidłowa dieta – klucz do pozbycia się problemów ze strony żołądka

Sprzymierzeńcem zdrowego żołądkowa oraz prawidłowo pracującego układu pokarmowego, a tym samym przepisem na pozbycie się bólu żołądka jest prawidłowa dieta. Dobre nawyki żywieniowe opierają się przede wszystkim na jedzeniu regularnych posiłków – najlepiej w postaci 4 lub 5 dań oraz przekąsek. Potrawy powinny być odpowiednio zbilansowane i zawierać kilka porcji warzyw oraz owoców. Spożywane dania powinny być również lekkostrawne i nie zawierać dużej ilości tłuszczu. Smażone potrawy warto jest gotować na parze bądź piec w piekarniku, dzięki czemu będą mniej tłuste i mniej kaloryczne. Posiłki należy jeść dokładnie i powoli, nie śpiesząc się.

Do swojego jadłospisu należy wdrożyć produkty bogate w błonnik. Wspomaga on pracę jelit, ruchy robaczkowe oraz oczyszcza organizm z zalegających treści. Można go znaleźć między innymi w pełnoziarnistych produktach, warzywach i owocach, a także w postaci sztucznie wyprodukowanego dodatku, który można komponować z owsianką czy sałatką. Dobrym źródłem błonnika i wielu innych cennych składników odżywczych są nasiona chia bądź siemię lniane – w niewielkiej ilości można je dodawać praktycznie do wszystkiego.

Dobrym nawykiem jest również picie dużej ilości płynu. Dorosły człowiek każdego dnia powinien wypijać około 2 litry wody. Najlepiej by była to woda mineralna i niegazowana. Dobrze jest więc wyrobić w sobie przyzwyczajenie do noszenia małej butelki wody zawsze przy sobie i popijanie jej co jakiś czas – okazuje się, że w ten sposób nawet wypicie 2 litrów wody nie jest wcale tak nieosiągalne. Dla walorów smakowych można dodać do wody cytrynę bądź inny owoc.

Ból żołądka – przyczyny. Domowe sposoby na ból żołądka i odpowiednia dieta.
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.