Ból kolana – możliwe przyczyny, urazy, domowe sposoby, lekarz i sposoby leczenia

Ból kolana to dolegliwość, z którą coraz częściej zmagają się nie tylko dorośli, ale również osoby w wieku dojrzewania. Jakie są możliwe przyczyny niniejszego objawu i jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zmiany zwyrodnieniowe, urazy, a nawet borelioza – to tylko niektóre z przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie uporczywego bólu kolana. Niniejsza dolegliwość może być zwiastunem choroby stawów oraz konsekwencją ich niewłaściwej eksploatacji. Często zdarza się również, że rodzaj odczuwanego bólu (charakterystyczne ciągnięcie, uczucie kłucia lub zimna) może przyczynić się do ułatwienia właściwego rozpoznania jego przyczyny.

Ból kolana – rodzaje

Podczas wizyty w gabinecie lekarskim jednym z pierwszych pytań jakie usłyszymy, będzie pytanie o rodzaj odczuwanego bólu. Dzięki temu, lekarz jest w stanie postawić wstępne rozpoznanie, na podstawie którego kieruje nas na wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.

Ból kolana odczuwany podczas aktywności fizycznej (np. biegania)

Bóle kolan bardzo często towarzyszą osobom, które na co dzień uprawiają sport. Niniejszy rodzaj bólu najczęściej zlokalizowany jest pod samą rzepką stanu kolanowego i może stanowić objaw zarówno wadliwej budowy niniejszego stawu, jak i nieprawidłowej techniki biegania.

Ból kolana odczuwany podczas zginania stawu

Ból nasilający się podczas zginania stawu kolanowego, często stanowi skutek nadmiernej jego eksploatacji. W takiej sytuacji (w większości przypadków) wystarczające jest zastosowanie maści przeciwbólowych oraz odpoczynku. Jednakże, jeśli mimo zastosowanych metod ból kolana nie zmniejsza się i towarzyszyć zaczynają nam takie objawy jak: obrzęk, zaczerwienienie, lub podwyższona temperatura w obrębie niniejszego stawu, jak najszybciej należy zgłosić się na wizytę konsultacyjną do ortopedy, reumatologa, lub lekarza pierwszego kontaktu.

Ból kolana odczuwany po wewnętrznej stronie

Ból wewnętrznej strony stawu kolanowego może być zwiastunem nasilających się zwyrodnień oraz przerostu błony maziowej (pozostałości po życiu płodowym człowieka). Niniejsza dolegliwość może również oznaczać nieprawidłowości w budowie lub uszkodzenia łąkotki. W tym przypadku powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty, który na podstawie zleconych badań, będzie w stanie pomóc nam w znalezieniu odpowiedniej metody terapeutycznej.

Ból kolana nasilający się podczas chodzenia

Przewlekły ból kolana, nasilający się podczas chodzenia może być zwiastunem wielu nieprawidłowości, w tym niestabilności kolana oraz uszkodzenia wiązadeł. Jeśli niniejsza dolegliwość utrzymuje się dłużej niż przez okres kilku dni, należy zasięgnąć pilnej konsultacji w gabinecie ortopedy lub reumatologa.

Ból kolana u dzieci

Z roku na rok coraz więcej dzieci skarży się na bóle odczuwane w okolicy stawu kolanowego. Mimo, iż w większości przypadków niniejsze dolegliwości związane są z nadmierną aktywnością dziecka oraz jego nieuwagą, zdarza się, że są one zwiastunem poważnych wad postawy lub zaburzeń w prawidłowym rozwoju kości.

Ból kolana – możliwe przyczyny

Chociaż ból kolana najczęściej związany jest z jego urazem lub nadmierną eksploatacją, często również zdarza się, że jest on objawem innych poważnych chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Ból kolana a borelioza

Borelioza to choroba, którą możemy nabyć za pośrednictwem ukąszenia przez kleszcze. Niniejsze zaburzenie może nieść ze sobą szereg poważnych powikłań neurologicznych, kardiologicznych i reumatycznych. Obrzęk i ból kolana oraz podwyższona temperatura ciała stanowią jedne z najczęstszych objawów niniejszej choroby. Jeśli dostrzegasz u siebie podobne zmiany, jak najszybciej udaj się na konsultację do gabinetu lekarza pierwszego kontaktu.

Ból kolana a infekcje bakteryjne

Infekcja w obrębie stawu kolanowego najczęściej powstaje na skutek urazu lub skaleczenia. W niniejszym przypadku niezwykle ważne jest szybkie podanie odpowiednich leków przeciwzapalnych, które zahamują rozwój bakterii oraz w znacznym stopniu wpłyną na zmniejszenie odczuwanego bólu.

Ból kolana a zmiany zwyrodnieniowe

Bóle kolana oraz jego obrzęki mogą świadczyć o przeciążeniach lub przyspieszonym procesie starzenia się tkanki chrzęstnej. Objawami charakterystycznymi dla zmian zwyrodnieniowych, oprócz dolegliwości bólowych, są zesztywnienia kolan, charakterystyczne ich trzeszczenia, zaczerwienienie, obrzęk, wysięk i nasilanie się bólu podczas schodzenia ze schodów.

Ból kolana a choroby reumatyczne

Bóle i obrzęki kolan mogą być również zwiastunem poważnych zaburzeń o podłożu reumatycznym. Choroby takie jak: ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) oraz RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego też, w przypadku odczuwania u siebie podobnych dolegliwości, należy jak najszybciej udać się na konsultację do gabinetu reumatologa lub ortopedy, który zleci nam wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

Ból kolana – postępowanie medyczne

Postępowanie medyczne w przypadku bólu kolana składa się z czterech następujących po sobie etapów.

  • Etap I: WYWIAD. Podczas rozmowy z pacjentem, lekarz stara się uzyskać jak największą ilość informacji na temat rodzaju odczuwanego bólu, jego częstotliwości oraz historii chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych w jego rodzinie. Niezwykle ważne dla specjalisty jest również uzyskanie informacji na temat aktywności fizycznej pacjenta.
  • Etap II. BADANIA OBRAZOWE. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu, lekarz zaleca swoim pacjentom wykonanie podstawowych badań obrazowych, dzięki którym będzie on w stanie postawić odpowiednia diagnozę. Wśród niniejszych badań możemy wyróżnić: zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny, USG stawu kolanowego oraz tomografię komputerową kolana.
  • Etap III. Na podstawie uzyskanych wyników badań, lekarz jest w stanie postawić odpowiednie rozpoznanie, czyli poznać przyczynę bólu. Dzięki temu, może on dobrać dla nas odpowiednie leczenie.
  • Etap IV. POSTĘPOWANIE TERAPEUTYCZNE. W większości przypadków leczenie bólu kolana opiera się na podaniu specjalnych środków farmaceutycznych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

bol kolan

Ból kolana – sposoby leczenia

Leczenie bólu kolana w znacznej mierze uzależnione jest od jego przyczyny. W przypadku chorób reumatycznych niezmiernie ważne jest dobranie odpowiednich leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jednakże, w przypadku urazów, wad wrodzonych lub kontuzji kolana, najpopularniejszymi metodami leczenia są:

  • Rehabilitacja: polegająca na dobraniu odpowiedniego dla pacjenta zestawu ćwiczeń, dzięki którym w szybkim tempie jest on w stanie wrócić do dawnej sprawności.
  • Artroskopia: metoda chirurgiczna polegająca na usunięciu niepokojących zmian pojawiających się w obrębie stawu kolanowego (np. usunięciu nadmiaru błony maziowej, która stanowi częstą przyczynę bólu kolana).
  • Leczenie farmakologiczne: opierające się na dobraniu odpowiedniego zestawu leków, dzięki którym możliwe jest zniesienie dolegliwości bólowych oraz objawów stanu zapalnego.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.