Ból jajnika – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Profilaktyka schorzeń narządów rodnych.

Ból jajnika należy do jednych z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Nie zawsze u jego przyczyn leżą schorzenia i nieprawidłowości. Często ból jajnika towarzyszy naturalnym procesom zachodzącym w organizmie kobiety, takich jak na przykład owulacja czy zbliżająca się miesiączka.

Przyczyny bólu jajnika

Ból jajnika może, ale nie musi być spowodowany chorobami. Niekiedy ból towarzyszy zmianom hormonalnym – może być spowodowany przez zmiany zachodzące w poszczególnych dniach cyklu u kobiety. W przypadku nieuzasadnionego bólu jajnika, który pojawia się nagle bądź trwa przez dłuższy czas wskazana jest dalsza diagnostyka oraz kontakt z lekarzem ginekologiem.

Do najczęstszych przyczyn bólu jajników zalicza się między innymi:

  • zapalenie jajnika i zapalanie jajowodu,
  • zapalenie macicy,
  • endometriozę,
  • nadżerkę szyjki macicy,
  • torbiele jajników,
  • choroby weneryczne (jak na przykład rzeżączka czy kiła),
  • nowotwór narządów rodnych
  • ciąża pozamaciczna.

Ból jajnika często towarzyszy także wszelkim schorzeniom związanym z układem moczowo-płciowym. Mowa tutaj między innymi o zakażeniach pęcherza moczowego czy dróg moczowych. Ból jajnika często jest także spowodowany czynnikami psychosomatycznymi, jak na przykład przemęczeniem, zdenerwowaniem czy przewlekłym stresem.

Diagnostyka i sposób leczenia

Każdy niepokojący ból jajnika powinien być skonsultowany z lekarzem. Ginekolog wykona wtedy podstawowe badanie ginekologiczne oraz USG narządów rodnych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości dalszy sposób postępowania zależy od schorzenia – w niektórych przypadkach wskazane są dalsze badania i podjęcie ewentualnej interwencji chirurgicznej bądź leczenia farmakologicznego.

Ból jajnika w ciąży

Bóle jajników odczuwane przez kobietę podczas ciąży mogą być wynikiem naturalnych zmian hormonalnych związanych z ciążą. Wszelkie jednak niepokojące bóle jajników należy bezwzględnie konsultować z lekarzem prowadzącym ciąże, celem wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości.

Ból jajnika w I trymestrze ciąży może wskazywać na odklejenie się łożyska. Ból jest wtedy dość regularny i przypomina nasilające się skurcze. Wszelkie bóle kłujące, które pojawiają się nagle (szczególnie jeśli towarzyszy im dodatkowo krwawienie z dróg rodnych) mogą wskazywać na poronienie.

Jeśli ból pojawia się jednostronnie oraz zostaje zatrzymana miesiączka, a także pojawiają się inne objawy (miedzy innymi podwyższone tętno) może wskazywać to na ciążę pozamaciczną bądź ciążę jajowodową. Bezwzględnie należy udać się wtedy na konsultację lekarską bądź zgłosić się na pogotowie (szczególnie w przypadku ciąży jajowodowej).

Ból jajnika – reakcja na stres

Niekiedy wydaje się, że kobieta odczuwa ból w okolicy dolnej części podbrzusza i jest to interpretowane jako ból jajników bądź narządów rodnych. Dzieje się tak bardzo często w sytuacjach narażenia na przewlekły stres. Takie dolegliwości bólowe mogą pojawiać się między innymi przed stosunkiem seksualnym – jest to obronna reakcja organizmu na bodźce, które uznawane są za niebezpieczne. Strach przed stosunkiem może wynikać z wielu przyczyn. Należą do nich między innymi zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, strach przed bólem, który kiedyś miał miejsce bądź w przypadku traumatycznych wydarzeń dotyczących sfery seksualnej (poniżenie, gwałt). W tym przypadku, o ile konsultacja ginekologiczna nie wykaże żadnych nieprawidłowości, kobieta powinna udać się na wizytę do seksuologa bądź psychologa, który pomoże uporać się z objawami psychosomatycznymi.

Przyczyną bólu jajników podczas stosunku może być nie tylko stres, ale również nieprawidłowa pozycja seksualna. Niektóre pozycje przyczyniają się do uciskania narządów rodnych i tym samym podczas stosunku może pojawiać się kłucie w podbrzuszu oraz inne dolegliwości bólowe. Wystarczy wtedy zrezygnować z danej pozycji na rzecz innych.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Bardzo wiele kobiet przed spodziewanym terminem miesiączki odczuwa szereg dolegliwości związanych ze zmianami hormonalnymi. Lista objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest bardzo długa i oprócz typowych zmian obejmujących objawy psychiczne i emocjonalne, częstym zjawiskiem jest ból odczuwany w okolicy jajników. W złagodzeniu bólu pomogą lekkie preparaty przeciwbólowe i leki rozkurczowe, a także umiarkowany wysiłek fizyczny oraz odpoczynek. Warto również uzupełnić swoją dietę podczas tego okresu o niezbędne witaminy i minerały, przede wszystkim magnez oraz potas.

Profilaktyka schorzeń narządów rodnych

Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia oraz tym samym uniknięcie wielu problemów jest profilaktyka. Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać gabinet ginekologa oraz poddawać się okresowym badaniom. Pierwsza wizyta u ginekologa (o ile wcześniej nie ma ku temu większych wskazań) powinna odbyć się około 18 roku życia bądź nieco wcześniej w przypadku, kiedy dziewczyna rozpocznie już współżycie. Wskazaniem do wcześniejszej wizyty u lekarza są między innymi pojawiające się bóle w podbrzuszu, nieregularny okres i problemy z cerą, bardzo ciężko przebiegająca miesiączka, krwawienia w środku cyklu niezwiązane z owulacją i miesiączkowaniem.

Każda kobieta powinna wykonywać raz na rok badanie cytologiczne oraz wykonywać USG narządów rodnych. Warto jest także wykonywać regularne badania piersi (zarówno samodzielnie), jak również raz na jakiś czas wykonać USG piersi. Wskazaniem do częstszych wizyt u ginekologa jest przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej oraz pojawiające się infekcje dróg rodnych.

Warto pamiętać, że niektóre ze schorzeń, które początkowo objawiają się bólem jajników są bardzo poważne w skutkach. Nieleczone mogą prowadzić do wielu komplikacji, w tym do problemów z zajściem bądź utrzymaniem ciąży, a także do niepłodności. Rak jajnika należy do schorzeń, które przez długi czas nie dają o sobie praktycznie żadnych objawów. Ciężko jest więc go wykryć, jeśli kobieta nie poddaje się regularnym badaniom. Podobnie jest z endometriozą – zazwyczaj diagnozuje się ją dopiero w przypadku wystąpienia trudności z zajściem w ciąże.

Ból jajnika – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Profilaktyka schorzeń narządów rodnych.
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również