Błonnik w tabletkach – czy warto kupić?

Błonnik jest naturalnym składnikiem wielu produktów spożywczych, które spożywamy na co dzień. Znajduje się przede wszystkim w produktach zbożowych, w warzywach i owocach. Coraz częściej słyszy się o tym, że warto wzbogacać swoją dietę w błonnik. Jeśli spożywamy za mało produktów, w których występuje on naturalnie, zawsze możemy sięgnąć po błonnik w tabletkach. Takie suplementy są ogólnodostępne, można je kupić na przykład w aptekach, a co ważne – nie trzeba mieć na nie recepty. Dzięki suplementacji błonnikiem usprawnimy działanie naszego układu pokarmowego, a także poprawimy regularność wypróżnień. Ponadto błonnik oczyszcza organizm z toksyn oraz wspomaga proces odchudzania.

Czym właściwie jest błonnik?

Błonnik pokarmowy jest substancją pochodzenia roślinnego. Co istotne w jego działaniu, nie podlega on trawieniu przez enzymy układu pokarmowego. Dopiero po latach dostrzeżono, jak ważnym składnikiem diety jest błonnik.

Oczyszczające działanie błonnika

Regularne przyjmowanie zalecanych ilości błonnika może okazać się bardzo korzystne dla działania całego naszego organizmu. Suplementacja błonnikiem reguluje proces trawienia oraz częstotliwość wypróżnień, a także przeciwdziała zaparciom. Spożywanie błonnika przez dłuższy czas przyczyni się do wzrostu objętości stolca, który dzięki temu, że zawiera więcej wody, może swobodnie opuścić okrężnicę. Błonnik korzystnie wpływa również na konsystencję stolca, ponieważ zmiękcza go, przez co ułatwia wydalanie. Co jeszcze zawdzięczamy błonnikowi?

 • obniża stężenie złego cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego,
 • zmniejsza ryzyko rozwoju chorób okrężnicy, takich jak np. żylaki odbytu,
 • reguluje poziom cukru we krwi, więc jest w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego,
 • zmniejsza wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów,
 • obniża ciśnienie tętnicze krwi,
 • rozwija prawidłową florę bakteryjną jelit,
 • zapobiega nowotworom układu pokarmowego,
 • zmniejsza wartość energetyczną pokarmów.

Błonnik w tabletkach

Warto jest wybrać błonnik w tabletkach, ponieważ w tak skoncentrowanej formie jest z łatwością wchłaniany przez organizm, dzięki czemu będziemy mogli szybko zauważyć jego dobroczynne działanie na organizm. Jego właściwości są tożsame z tymi pochodzenia naturalnego, a dzięki wygodnej formie tabletek możemy łatwiej kontrolować ilość spożywanego błonnika.

Błonnik a odchudzanie

Jeśli błonnik ma być pomocny w procesie odchudzania, musimy zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Jeśli nie dostarczymy organizmowi co najmniej 1-1,5 l wody przy jednoczesnym zażywaniu błonnika, suplement ten może okazać się nieskuteczny. Dlaczego woda jest tak ważna?

To właśnie pod wpływem wody błonnik może napęcznieć, przez co uformuje masę, która usprawni pracę całego układu pokarmowego, oczyszczając go po drodze ze zbędnych substancji, np. resztek pokarmu czy nadmiaru kwasów tłuszczowych. Proces trawienia zostaje w ten sposób przyspieszony oraz jest efektywniejszy. Oczywistym jest fakt, że w procesie odchudzania błonnik może być jedynie dodatkową pomocą, bo nie zastąpi aktywności fizycznej oraz dbania o ujemny bilans kaloryczny. Niemniej dzięki niemu można pozbyć się zalegających w jelitach resztek pokarmu.

Co ważne, suplementacja błonnikiem sprawia, że szybciej odczuwamy uczucie sytości po posiłku, przez co szybkość opróżniania żołądka zmniejsza się. Dzięki temu nie będziemy zbyt szybko odczuwać głodu. Można w ten sposób walczyć z nadmiernym apetytem, więc o błonniku powinny pomyśleć między innymi osoby, które mają skłonności do napadów głodu.

Podsumowując, błonnik jest dobry dla osób na diecie, ponieważ:

 • ma niską zawartość kalorii,
 • szybko pęcznieje i powoduje uczucie sytości,
 • reguluje przyswajanie tłuszczów i cukrów,
 • przyspiesza przemianę materii,
 • reguluje perystaltykę jelit.

Ile błonnika powinniśmy przyjmować dziennie?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinno się spożywać dziennie około 20-40 gramów błonnika, a wartość ta waha się w zależności od masy ciała. Jeśli zdecydujemy się na zażywanie błonnika w tabletkach, powinniśmy uważnie przeczytać zalecenia co do częstotliwości stosowania, które znajdują się na etykiecie. Zależnie od tego, ile błonnika zawiera jedna tabletka, będzie trzeba zażywać je kilka razy dziennie. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Wskazania i przeciwwskazania

Spożywanie błonnika może mieć dobry wpływ na naszą sylwetkę oraz na cały organizm, jednak nie można zażywać go zbyt wiele. Najlepiej jest kierować się tym, co jest napisane na opakowaniu tabletek z błonnikiem. Jego nadmiar może ograniczyć wchłanianie składników mineralnych oraz witamin. Nie zaleca się błonnika przy stanach zapalnych i chorobach układu pokarmowego, a także przy zaburzeniach spowodowanych niedoborem składników mineralnych oraz przy niektórych chorobach zakaźnych. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby wprowadzać błonnik do diety stopniowo. W przeciwnym razie można się spodziewać takich niepożądanych objawów, jak bóle brzucha, wzdęcia, gazy jelitowe czy nawet biegunki.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.