Błonnik w proszku na odchudzanie i zaparcia

Każda dieta fit zawiera jeden wspólny czynnik: błonnik i wskazuje na tę właśnie substancję jako jeden z najważniejszych składników procesu odżywiania. Nie zawsze tak było. Wcześniej błonnik traktowany był jako balast i zło konieczne, niechciany, ale zawsze obecny produkt biorący udział w przemianie materii. Współcześnie błonnik ocenia się jako ważny składnik diety, wyjątkowo korzystny dla zdrowia, niezbędny do zapobiegania chorobom, a wśród nich nowotworom przewodu pokarmowego.

Błonnik, co to jest?

Błonnik pokarmowy, albo inaczej: włókno pokarmowe to zespół różnych substancji pochodzenia roślinnego z grupy węglowodanów złożonych tzw. polisacharydów Nie ulegają one trawieniu przez enzymy trawienne znajdujące się w przewodzie pokarmowym  zarówno człowieka jak i zwierząt monogastrycznych. Regularne spożywanie błonnika ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Z czego składa się błonnik?

Włókno pokarmowe, czyli błonnik zawiera szereg polisacharydów:

 • celulozę
 • ligniny
 • hemicelulozę
 • pektyny
 • gumy roślinne
 • skrobię oporną

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny

Błonnik dzieli się na dwie grupy: składników wchodzących w skład błonnika rozpuszczalnego w wodzie oraz nierozpuszczalnego. Składniki rozpuszczalne w wodzie to:

 • pektyny
 • obojętne hemicelulozy o wysokim oraz niskim stopniu rozgałęzienia
 • gumy
 • śluzy roślinne
 • polisacharydy algowe

Błonnik rozpuszczalny w wodzie posiada zdolność absorpcji wody i tym samym pęcznienia w środowisku wodnym. Stanowi on doskonałą pożywkę dla bakterii znajdujących się w jelitach. Pod wpływem wody i innych substancji tam obecnych błonnik zamienia się w lepki żel. W ten sposób znacznie zwiększa się treść pokarmowa i spowalnia czas przesuwania się jej w jelitach. Błonnik chroni również organizm przed różnego rodzaju związkami toksycznymi obecnymi w produktach spożywczych zapobiegając wchłanianiu tych związków przez organizm. Zmniejsza też stężenie cholesterolu oraz spowalnia proces absorpcji glukozy nie dopuszczając do jej gromadzenia w wątrobie.

Błonnik nierozpuszczalny w wodzie

Błonnik nierozpuszczalny w wodzie składa się z:

 • celulozy
 • hemicelulozy ekstrahowanej z roztworów kwaśnych
 • ligniny
 • składników towarzyszących: kutyny, suberyny, krzemionki

Błonnik nierozpuszczalny przemieszcza się w jelitach w postaci niestrawionej, tym samym zbiera i przyspiesza przesuw treści pokarmowej przez jelita obudowując masę kałową. W ten sposób chroni on organizm przed:

Twórcy diet odchudzających zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt działania błonnika. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie pod jej wpływem pęcznieje i daje złudzenie nasycenia, najedzenia. Dzięki temu rzadziej sięga się po kolejną porcję jedzenia.

Zalecane dawki błonnika

Światowa Organizacja Zdrowia ustanawiająca standardy i normy spożycia produktów spożywczych zaleca dzienne spożycie błonnika dla osoby dorosłej na poziomie 20- 40 g. Dla uśrednienia podaje się wskazaną ilość: 14 g/1000 kcal. Należy jednak pamiętać, że zarówno nadmierne spożycie błonnika jak i jego niedobór wywołują określone negatywne skutki.

Produkty bogate w błonnik

Dostarczanie błonnika organizmowi może przebiegać na kilka sposobów. Pierwszym i naturalnym jest odpowiednia dieta zawierająca produkty bogate w błonnik, innym sposobem uzupełniającym dla pierwszego jest suplementacja błonnikiem poprzez spożywanie błonnika w proszku. Produkty spożywcze dostarczające organizmowi niezbędną ilość błonnika z podziałem na błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny to:

 • błonnik rozpuszczalny w wodzie: brązowy ryż, siemię lniane, jabłka, morele, grejpfruty, pomarańcze, śliwki, truskawki, brokuły, marchewki
 • błonnik nierozpuszczalny w wodzie: suche nasiona roślin strączkowych: groch, fasola, soczewica, otręby, pełnoziarniste pieczywo

Błonnik w proszku

Błonnik w proszku do suplement diety, skondensowane źródło błonnika w postaci sproszkowanej, można otrzymać je w wielu sklepach spożywczych. Najnowsze technologie przemysłu spożywczego stworzyły możliwość uzyskiwania preparatów wysokobiałkowych o cząsteczkach wielkości poniżej 10μm. Tak wysoki poziom rozdrobnienia przypadku błonnika pozwala na produkcję preparatów spożywczych w wielorakich formach: proszku, tabletkach czy kapsułkach. Błonnik wykorzystywany do postaci proszku pozyskuje się z przemysłu zbożowo-młynarskiego lub owocowo-warzywnego, będą to:

 • otręby zbożowe
 • wytłoki z wyciśnięcia soku z jabłek, porzeczek i aronii
 • wysłodki buraków cukrowych

Błonnik w proszku z ziaren zbóż

Zawiera w dużych ilościach błonnik nierozpuszczalny. W skład błonnika owsianego wchodzi celuloza i hemiceluloza a ich działanie fizjologiczne prowadzi do  wypełnienia żołądka i jelit, pobudzenia perystaltyki jelit oraz skrócenia czasu przesuwu treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.

Błonnik w proszku jabłkowy

Posiada stosunkowo dużo  pektyn, czyli błonnika rozpuszczalnego powodującego obniżenie stanu hiperglikemii po posiłku. Jest lekko kwaskowy w smaku i  doskonale pasuje jako dodatek do różnego rodzaju ciast.

Błonnik w proszku kakaowy

Produkowany z łusek kakaowych, zawiera ligniny, które posiadają zdolność obniżania stężenia cholesterolu we krwi. O przyjemnym aromacie i smaku. Można go stosować zamiast kakao do ciasta czy deserów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.