Błonnik dla dzieci- w jakiej ilości, czemu jest ważny, w jakich jest produktach?

Błonnik nie był kiedyś zbytnio doceniany i nie każdy wiedział, jak bardzo pozytywnie wpływa na nasz organizm. Odgrywa on bardzo ważną rolę w naszym organizmie, przede wszystkim usprawnia pracę przewodu pokarmowego, reguluje proces wypróżniania, dzięki niemu unikniemy zaparciom, bólom brzucha. Błonnik zawiera w sobie wiele niestrawionych i niewchłoniętych przez organizm substancji, jakie zawierają ściany komórkowe roślin (pektyny, celuloza). Warto pamiętać o jego właściwościach również w diecie dziecka.

Na co dokładnie pomaga błonnik w diecie naszej oraz naszych dzieci?

Pomaga walczyć z nadwagą.

Niema on kalorii i widocznie zmniejsza łaknienie. Jedzenie, które jest doskonałym źródłem błonnika, zmniejsza uczucie głodu, przez co do najedzenia się, wystarczy nam o wiele mniejsza porcja niż zwykle. Wspomaga on również produkcję peptydów jelitowych i spowalnia proces opuszczenia jedzenia z żołądka. Błonnik powinny więc przyjmować w większej dawce dzieci z dużą nadwagą, jak i osoby dorosłe z otyłością.

Reguluje proces trawienia.

Kiedy pokarmy roślinne są długo żute, polepsza się trawienie, gdyż ślina zostaje produkowana w większych ilościach.Błonnik który wędruje po przewodzie pokarmowym, wpływa pozytywnie na regenerację błony śluzowej, a także oczyszcza kosmki jelitowe. Prowadzi do przyspieszenia i usprawnienia pracy jelit, przez co rzadziej dochodzi do zaparć. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak polipy jelit czy hemoroidy.

Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia oraz serca

Przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi, przez wiązanie kwasów żółciowych i regulację gospodarki lipidowej.

Pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Sprawia, iż żywność z żołądka wolniej się opróżnia, przez co do krwi nie przedostają się zbyt duże ilości glukozy. Mniejsze porcje glukozy, przyczyniają się do zmniejszonego wytwarzania insuliny. Poziom cukru we krwi zaczyna być stabilny.

Oczyszcza organizm ze wszystkich zbędnych substancji.

Dzięki błonnikowi organizm można oczyścić z metali ciężkich (rtęci, ołowiu), produktów przemiany materii (amoniaku) i wszelkich pozostałych toksyn, źle wpływających na nasz organizm.

Ile błonnika powinno znajdować się w diecie dziecka?

Zgodnie z aktualnymi normami żywienia dziecka, najmłodsi powinni przyjmować błonnik w podanych ilościach:

Dzieci od 1 roku do 3 lat -10 gramów na dobę

Dzieci od 4 lat do 6 lat -14 gramów na dobę

Dzieci od 7 lat do 9 lat -16 gramów na dobę

Chłopcy oraz dziewczynki w wieku 10 lat do 12 lat -19 gramów na dobę

Lekarze doradzają podnieść dawkę ilości błonnika, szczególnie dzieciom, które mają problemy z zaparciami. Przy większej dawce należy pamiętać również o przyjmowaniu przez dziecko dodatkowej ilości płynów. Pediatrzy stosują również inny przelicznik dziennej porcji błonnika, jaką powinno spożywać dziecko. Wzór na wyliczenie dawki błonnika na dobę dla dziecka: 0,5 grama błonnika x masa ciała dziecka w kilogramach. Nie powinno się jednak przekraczać maksymalnej dawki, która wynosi 35 gramów na dobę.

Pokarmy bogate w błonnik to:

Warzywa

 • Biała fasola 16 gramów błonnika na 100 g warzywa
 • Zielony groszek 6g/100g
 • Brukselka 5,4g/100g
 • Korzeń selera 4,9g/100g
 • Marchewka 3,6-2g/100g
 • Kalafior 3,6-2g/100g
 • Papryka 3,6-2g/100g

Nie trzeba podawać dziecku, tylko i wyłącznie wyżej podanych warzyw, pamiętajmy, iż inne warzywa mają również dużo pożytecznych dla zdrowia składników. Ważne jest to, aby urozmaicać w miarę możliwości dietę malucha i podawać mu bardzo często warzywa. Aby, zachować jak najwyższą zawartość błonnika, powinno się przygotowywać warzywa przy pomocy parowaru.

Owoce

 • Porzeczki 7,9-6,4g/10g
 • Jeżyny 7,3/100g
 • Maliny 6,7g/100g
 • Jabłka 2g/100g
 • Śliwki 1,6g/100g
 • Rodzynki 7g/100g

Małe dziecko powinno codziennie zjadać zarówno warzywa, jak i owoce. Najwięcej błonnika znajduje się w owocach suszonych, więc to po nie szczególnie warto sięgać. Owoce można podawać w różnych odsłonach (kisiele, musy, przeciery, konfitury). Rodzice powinni wybierać dla dzieci również soki, najlepiej wytwarzane z całych owoców, gdyż zawierają zarówno witaminy, jak i drogocenny błonnik.

Produkty zbożowe

 • Kasza jęczmienna perłowa 6,2g/100g
 • Kasza gryczana 5,9g/100g
 • Kasza manna 2,5g/100g
 • Makaron dwujajeczny 2,6g/100g
 • Chleb żytni i razowy z dodatkiem soi i słonecznika 7,6g/100g
 • Chleb pszenny 4,7g/100g
 • Płatki (owsiane, kukurydziane, pszenne, żytnie) 11,6-6,6g/100g

Małemu dziecku powinno się podawać, na początku wszelakiego rodzaju kaszki dostępne dla niemowlaków, a następnie zapoznać go ze zwykłymi kaszami.

Orzechy oraz ziarna

W aptekach dostępnych jest wiele suplementów z błonnikiem również dla dzieci. Taki suplement mogą przyjmować już maluchy od pierwszego roku życia, które bardzo często mają problemy z zaparciami. Stosuje się go również podczas przyjmowania antybiotyków. Takie produkty posiadają w składzie również żywe kultury bakterii, które korzystnie wpływają na układ trawienny. Suplementy diety z błonnikiem dla maluchów kosztują około 20-30 złotych. Zanim sięgnie się po taki preparat, powinno się zasięgnąć porady pediatry, który doradzi nam co do dawek jego przyjmowania.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.