Atak paniki: objawy, przyczyny,zaburzenia lękowe, leki, kiedy się pojawia i jak kontrolować?

Atak paniki to nagłe uczucie intensywnego strachu lub wyłącznego lęku. Może to spowodować tak dotkliwą udrękę, że osoba obawia się, że traci kontrolę lub bliska jest śmierci. Wiedza o tym, jak zapobiegać panice przed wymknięciem się jej spod kontroli, jest ważną umiejętnością dla osób doświadczających objawów paniki. Czynniki takie jak stres i lęk mogą prowadzić do ataków paniki. Choroby serca i zaburzenia krwi, takie jak niedokrwistość, również mogą powodować podobne objawy. Intensywność ataku zazwyczaj osiąga wartość szczytową po około 10 minutach, ale objawy mogą się utrzymywać. Ataki paniki zwykle mają miejsce bez żadnych wcześniejszych ostrzeżeń i mogą być niezwiązane z żadnym realnym niebezpieczeństwem lub widoczną przyczyną. Mogą nawet obudzić osobę z głębokiego snu. Szacuje się, że 1 na 10 osób na świecie doświadcza sporadycznych ataków paniki. Ponadto, aż dwukrotnie więcej kobiet doznaje ataku paniki, niż mężczyźni.

Objawy

Ataki paniki mogą wywoływać poczucie zbliżającej się katastrofy, ale nic w tym strasznego, ponieważ można je łatwo wyleczyć. Aby zatrzymać atak paniki, najpierw trzeba rozpoznać objawy i znaki ostrzegawcze. Atak paniki doprowadzają do pojawienia się co najmniej czterech z poniższych objawów:

 • bicie, kołatanie i ścisk serca,
 • poczucie wyczerpania, braku energii,
 • drżenie rąk,
 • uczucie duszności,
 • uczucie dławienia,
 • dyskomfort w klatce piersiowej,
 • nudności,
 • zawroty głowy, uczucie mdłości,
 • poczucie nierealności lub braku przywiązania,
 • mrowienie lub drętwienie,
 • dreszcze lub odczucia ciepła,
 • strach przed utratą zdrowia psychicznego,
 • strach przed śmiercią.

Chociaż ataki paniki mogą być przerażające dla jednostki, zwykle trwają od 10 do 20 minut i nie zagrażają życiu. Ponadto, nie zawsze istnieje wyraźny wzorzec ataków paniki. Niektóre osoby mogą doświadczyć kilku ataków w ciągu jednego dnia, a następnie przeżyć miesiąc bez ani jednego ataku paniki. Inni mogą mieć ataki na cotygodniowy okres. Można jednak zidentyfikować wzór ataku paniki. W warunkach takich jak agorafobia lub obawa, że przebywanie w miejscach publicznych może wywołać atak paniki, ludzie mają potrzebę unikania miejsc publicznych.

 Ataki paniki mogą powodować inne schorzenia. Każdy, kto doświadcza tych objawów, powinien zostać oceniony przez pracownika służby zdrowia w celu ustalenia, czy istnieje ukryta przyczyna medyczna. Niektóre problemy z sercem, choroby układu oddechowego, nadczynność tarczycy i środki pobudzające, takie jak kofeina, mogą powodować podobne objawy.

Przyczyny

Przyczyny ataków paniki nie są w pełni zrozumiałe, ale badania wskazują, że kombinacja czynników genetycznych, biologicznych, psychologicznych i środowiskowych może skłonić jednostkę do większej paniki. Na przykład ataki paniki mogą być spowodowane przez biologię mózgu, która jest nadmiernie wrażliwa na bodziec strachu lub nadmierną aktywność centrum strachu w mózgu, strukturę znaną jako ciało migdałowate. Atak paniki ma miejsce, gdy ciało doświadcza nagłej adrenaliny falowej nieproporcjonalnej do jakiegokolwiek postrzeganego zagrożenia lub zagrożenia. Podczas ataku paniki, ciało migdałowate reaguje silną reakcją na stres, gdy zostaje wystawione na nieznaną sytuację lub po napotkaniu stresującego wydarzenia życiowego.

Źródło paniki

Ataki paniki są spowodowane emocjonalnym ośrodkiem mózgu, który reaguje nadmiernie na bodźce.

Adrenalina jest hormonem biorącym udział w reakcji potrzebę walki lub ucieczki. Nagłe uwolnienie tego hormonu przygotowuje organizm do ucieczki lub fizycznie konfrontacji z niebezpieczeństwa poprzez zwiększenie częstości akcji serca i oddychania, między innymi. W przypadku ataku paniki ten nagły wzrost adrenaliny powoduje niepokojące uczucia i odczucia, które są nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia lub zagrożenia.

Kiedy system nerwowy reaguje w normalny sposób na straszną sytuację, poziom adrenaliny szybko powraca do normalnego poziomu, gdy źródło strachu zostanie usunięte. Nie dzieje się tak w przypadku ataku paniki, ponieważ osoba może potrzebować godziny lub więcej, aby w pełni wyleczyć się z objawów. Atak paniki może być również wywołany przez zastraszające wydarzenie, takie jak publiczne przemawianie lub latanie.

Jak kontrolować atak paniki?

Dobrą wiadomością na temat objawów ataku paniki jest to, że są one wysoce uleczalne. Istnieje wiele doskonałych sposobów na samodzielne radzenie sobie z reakcjami paniki.

Edukacja

Wiedza jest właściwą drogą do pokonania objawów ataku paniki. Poznanie sposobu, w jaki działa centrum lękowe mózgu, może wzmocnić zdolność rozpoznania ataku paniki na to, co to jest. Ważne jest, aby zrozumieć, że objawy paniki nie są związane z poważną chorobą. Pomimo uczucia przerażenia i poczucia zbliżającej się katastrofy, atak nie doprowadzi do śmierci. Świadomość tego może odwrócić te niepokojące myśli, które mogą pogorszyć atak.

Spokojny oddech

Przejęcie kontroli nad oddychaniem jest pierwszym krokiem do opanowania ataku paniki. Celem jest stworzenie powolnego strumienia powietrza poprzez wdychanie i wydychanie. Zapobiega to hiperwentylacji i nagromadzeniu się dwutlenku węgla we krwi. Bardzo przydatne okazuje się ćwiczenie oddychania poza atakami paniki. To wyposaża ludzi, którzy doświadczają ataków paniki, w techniki pomagające lepiej przechodzić atak paniki. Aby ćwiczyć spokojny oddech wystarczy:

 • Powoli, regularnie wdychać przez nos, a następnie wydychać powietrze przez lekko pomarszczone usta.
 • Oddychać przez pięć sekund, przytrzymać oddech przez 1 sekundę, a następnie powoli wydychać do 4 sekund.
 • Zatrzymać oddech na 2 sekundy, a następnie powtórzyć tą czynność.

Powtarzać te czynności przez kilka razy, do momentu, kiedy odczuje się spokój.

Relaksacja mięśni

Kolejną przydatną strategią jest nauka rozluźniania ciała. Ta technika polega na napinaniu i rozluźnianiu różnych grup mięśni. Zmniejsza to ogólne napięcie i poziomy stresu, które mogą przyczyniać się do ataków paniki. Należy zacząć od mięśni stóp a zakończyć na mięśniach czoła.

Terapia behawioralno-poznawcza

Spokojne oddychanie może pomóc zredukować nadmierne reakcje w mózgu.

Kontrola myśli jest aktem przyjmowania myśli w miarę ich pojawiania się, ale nie dopuszczania do ich głębnego przeżywania. Jest to mentalna struktura zaprojektowana, aby pomóc ludziom pozostać obecnymi w danej chwili bez przejawiania stresujących elementów życia. Kontrola myśli obejmuje wiele technik relaksacyjnych i medytacyjnych.

Ataki paniki mogą pochodzić od myśli, które przekształcają się w głęboko zakorzenione zmartwienia. Terapia poznawczo-behawioralna ( CBT ) to skuteczny, trwały sposób leczenia kontrolujących objawy ataku paniki.

CBT to przydatna forma terapii dla osób, które doświadczają powtarzających się ataków paniki. CBT rzuca wyzwanie lękliwym myślom. Czego się boisz? Czy istnieją dowody na poparcie tych obaw? Lekarz specjalista w zakresie CBT może wyposażyć osobę w narzędzia do skutecznego kontrolowania i rozładowywania pełnego ataku paniki.

Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia są niezbędne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i powinny być włączone do codziennego trybu życia. Od spacerów z okolicy do sportów wyczynowych ważne jest znalezienie interesującej aktywności. Ćwiczenia pomagają w radzeniu sobie ze stresem i zachęcają organizm do wytwarzania naturalnych związków chemicznych zwanych endorfinami, które są niezbędne do łagodzenia bólu i dobrego samopoczucia.

Regularne ćwiczenia w środowisku towarzyskim mogą również pomóc w poprawie pewności siebie i poczucia wspólnoty. Może to zminimalizować przyszłe wyzwalacze ataków paniki i wspierać wspierającą sieć ludzi, którzy mogą pomóc, jeśli wystąpi atak paniki.

Planowanie z wyprzedzeniem

Pomocne może być przygotowanie się na znane wyzwalacze i stresujące sytuacje. Co takiego jest w sytuacji wywołującej uczucie terroru? Jeśli strach przed wysokością wywołuje atak paniki, można na przykład, porozmawiać z przyjacielem lub osobą, która uwielbia latać i zapytać ją, co konkretnie jest interesujące w tej czynności.

Inne metody pomocne dla wielu osób to:

 • znajdowanie sposobów, aby się rozpraszać, na przykład za pomocą muzyki, filmów, puzzli lub rozmów z przyjaciółmi,
 • mając pod ręką wodę, aby utrzymać nawodnienie i chłód
 • powtarzając uspokajające stwierdzenia lub mantry, takie jak ,,Jestem bezpieczny”, ,,Potrafię sobie z tym poradzić” lub ,,To również przeminie”.

Zdrowa dieta

Regularne spożywanie posiłków może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Niski poziom cukru we krwi może przyczyniać się do wystąpienia objawów paniki. Zdrowa dieta obejmuje:

 • nigdy nie dopuszczać do sytuacji, podczas której brak posiłku występował przez dłużej niż 4 godziny,
 • korygowanie wszelkich braków w diecie
 • unikanie kofeiny i alkoholu, ponieważ mogą one wywoływać lub nasilać ataki paniki.

Wykluczenie podstawowych przyczyn

Istotne okazuje się skontrolowanie stanu zdrowia. Być może, takie choroby jak niedokrwistość, astma i niektóre choroby serca doprowadzają do ataków paniki. Jeśli dana osoba posiada trudności z wizytą u lekarza może skorzystać z porad członków rodziny, kolegów, znajomych czy przyjaciół.  Ponadto, każdy palacz, który doświadcza ataków paniki powinien rzucić palenie, ponieważ przyczynia się do paniki. Może się wydawać, że palenie uspokaja uczucie lęku, ale nikotyna jest środkiem pobudzającym i może pogorszyć długotrwały lęk.

Medycyna niekonwencjonalna i alternatywna

Istnieje rosnące zainteresowanie wykorzystywaniem medycyny alternatywnej w krajach zachodnich oraz Stanach Zjednoczonych zarówno w zakresie zaburzeń związanych z zaburzeniami medycznymi, jak i lękowymi. Akupunktura, aromaterapia i niektóre zioła mogą być skuteczną, pomocną dodatkową metodą kontrolowania paniki.

Informacje w pigułce

 • Ataki paniki są nadmierną reakcją ciała migdałowatego lub ośrodku lękowe znajdującego się mózgu,
 • Objawy obejmują kołatanie i uścisk serca, pocenie się, trudności w łapaniu oddechu i uczucie zbliżającej się śmierci lub zguby.
 • Dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn doświadcza ataków paniki.
 • Przygotowanie spokojnych technik oddychania i strategii uważności może pomóc w powstrzymaniu ataków paniki.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.