Artroskopia: przyczyny, potencjalne zagrożenia, regeneracja i alternatywy

Artroskopia stawu kolanowego jest metodą chirurgiczną pozwalającą na szybkie i szczegółowe zdiagnozowanie problemu mającego miejsce w stawie kolanowym. To również dobra technika leczenia bólu w kolanie. Podczas wykonywania artroskopii lekarz wykonuje bardzo małe cięcie w kolanie i wsuwa poprzez nie mała kamerę, która według specjalistycznego języka nazywa się artroskopem. Dzięki niej chirurg może przestrzenie zobaczyć, co dokładnie dzieje się z kolanem i jakie jest źródło bólu. Artroskopia pomaga w diagnozie kilku problematycznych schorzeń związanych z kolanem tj. przestawiona rzepka, rozdarte więzadła czy rozdarta menisk.

Przyczyny artroskopii

Główną przyczyną wykonywania artroskopii kolana jest odczuwanie silnego bólu w obszarze kolanowym. Generalnie dobrze wykonana diagnoza pomoże zlokalizować przyczynę, ale sam zabieg może też być narzędziem do postawienia diagnozy. Nie bez przyczyny, artroskopia uważana jest za metodę potwierdzającą źródło bólu kolana bądź ten sposób na rozwiązanie problemu. Artroskopia może pomóc w diagnozie bólu kolana i innych urazów w tym:

 • Urazie więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego,
 • Urazie menisku – chrząstka między kośćmi w kolanie,
 • Urazie rzepki, w sytuacji zmiany jej pozycji,
 • Uszkodzenia chrząstki, która z powodu urazu jest luźna w stawie,
 • Usunięcia torbieli Bakera,
 • złamania w kościach stawu kolanowego
 • obrzęk błony maziowej (podszewka w stawie).

Artroskopia – na czym polega

Pierwszym etapem operacji kolana, a więc artroskopii jest wykonanie znieczulenia operowanego obszaru przez lekarza anestezjologa lub chirurga. Znieczulenie może obejmować:

 • tylko obszar kolana,
 • obszar od pasa w dół,
 • ogólne znieczulenia ciała.

Generalnie, jeśli pacjent podczas operacji nie będzie znieczulany ogólnie to może on spokojnie obserwować całą procedurę. W przypadku ogólnego znieczulenia pacjent będzie nieprzytomny podczas całego zabiegu. Operacja rozpoczyna się od wykonania kilku małych nacięć na kolanie. Następnie przy pomocy sterylnej i słonej wody – roztwór soli fizjologicznej dojdzie do rozszerzenia kolana. Czynność ta ułatwia lekarzowi dokonywującemu operację dostrzec wnętrze kolana. Artroskop wchodzi do kolana poprzez jedno z cięć, następnie przy pomocy zamocowanej kamery można przestrzenie zobaczyć sytuację w kolanie. Chirurg może zobaczyć obrazy wykonane przez aparat na monitorze w sali operacyjnej. W momencie, gdy lekarz będzie wiedział, w którym miejscu zaistniał problem, rozpocznie naprawę kolana a na samym końcu wykona szew i zamknie cięcie.

Regeneracja po artroskopii

Artroskopia kolana nie jest operacją o charakterze inwazyjnym. Czas takiego zabiegu nie przekracza godziny. W niektórych przypadka operacja może się przedłużyć, ale zależne jest to od indywidualnych preferencji. Zazwyczaj pacjent po wykonanej artroskopii wraca do domu tego samego dnia. Następnie w warunkach domowych odbywa się proces regeneracji. W trakcie kolejnych, kilkunastu dni powinno się stosować okłady z lodu, wykonywać opatrunki oraz sporo czasu odpoczywać. Ponadto, w żadnym przypadku nie powinno się obciążać kolana, ponieważ nie wpłynie to pozytywnie na zmniejszenie obrzęku i bólu. Noga powinna być utrzymana na podwyższeniu, chłodzona przez pierwsze trzy dni. Codziennie powinien być wymieniany opatrunek a kolano skontrolowane przez chirurga ortopedę.

Ponadto, regeneracja po artroskopii obejmuje również szczegółowe zaplanowanie rehabilitacji w domu lub na zajęciach z fizjoterapeutą. Specjalista wskaże pacjentowi jakie ćwiczenie wykonywać, by kolano mogło stopniowo przystosowywać się do normalnych czynności. Ćwiczenia są niezbędne, aby przywrócić pełny zakres ruchu i wzmocnić mięśnie. Dlatego też ćwiczenia należy wykonywać starannie, dokładnie i dawać z siebie 100% energii. Dobrze wykonana rehabilitacja zbliża pacjenta do pełnej sprawności.

Potencjalne zagrożenia

Jak podczas wykonywania każdego zabiegu, także podczas artroskopii istnieje poważne ryzyko z nim związane. Zasadniczo, każda operacja posiada pewien stopień zagrożenia i może ono obejmować:

 • nadmierne krwawienie podczas zabiegu – krwotok.
 • infekcja w miejscu operacji – zakażenie,
 • trudności w oddychaniu spowodowane znieczuleniem – reakcja alergiczna,
 • reakcja alergiczna na znieczulenie lub inne leki podawane podczas zabiegu chirurgicznego.

Istnieją również dość charakterystyczne ryzyka dla artroskopii kolana, takie jak:

 • krwawienie wewnątrz stawu kolanowego,
 • powstawanie zakrzepu krwi,
 • infekcja wewnątrz stawu,
 • sztywność w kolanie,
 • uszkodzenie chrząstki, więzadeł, łąkotki, naczyń krwionośnych lub nerwów kolana.

WAŻNE INFORMACJE! Alternatywy dla artroskopii

Operacja wymiany stawu kolanowego nigdy nie powinna być pierwszą opcją leczenia bólu kolana. Alternatywne terapie mogą pomóc złagodzić ból i jego przyczyny w tej części ciała. Aby uniknąć zabiegu o nazwie artroskopia można skorzystać z kilku niżej wymienionych porad  dotyczących zmiany stylu życia.

Utrata masy ciała i ćwiczenia

Utrata wagi może pomóc zmniejszyć ból. Każdy nadmierny kilogram powoduje zwiększenie obciążenia kolana prawie 6 krotnie. Regularne ćwiczenia mogą pomóc zredukować wagę i jednocześnie wzmocnić mięśnie i zmniejszyć ból.

Praca z fizjoterapeutą

Fizjoterapeuta może zaplanować schemat, który zmniejsza ból i wzmacnia kluczowe mięśnie, które wpływają na kolana. Ponadto, fizjoterapeuta w leczeniu może stosować lód i ciepło. Może również spróbować stymulacji elektrycznej, terapii ultradźwiękowej lub innych procedur, które mogą zwiększyć przepływ krwi do skóry, pomagając zmniejszyć ból.

Zastrzyki do kolan (kwas hialuronowy)

Zastrzyki kolano z kwasu hialuronowego w celu smarowania stawu kolanowego i poprawy jego amortyzacji pomaga zmniejszyć ból kolana. Zabieg może zmniejszyć ból i poprawić mobilność kolana. Potencjalne skutki uboczne obejmują dodatkowy obrzęk i ból. Można również  mieć reakcję alergiczną, jeśli jest się już uczulony na daną substancję.

Leki lub zastrzyk z kortyzolu

Leki, w tym dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i kremy do stosowania miejscowego z znieczulającym środkiem lidokainą lub bupiwakainą, mogą pomóc w opanowaniu bólu kolana. Lekarz może również zalecić zastrzyk sterydowy w celu zmniejszenia stanu zapalnego w kolanie. Steroidy są wstrzykiwane w miejscu zapalenia. Naśladują naturalnie występujące hormony w ciele. Zastrzyki steroidowe zwykle działają w celu złagodzenia bólu w ciągu kilku dni i trwają kilka tygodni.

Regeneracja tkanek przez komórki macierzyste

To eksperymentalne leczenie wykorzystuje komórki macierzyste szpiku kostnego z biodra, aby pomóc w regeneracji tkanki chrzęstnej w kolanie. Niewielka, ale coraz większa liczba lekarzy decyduje się na terapię komórkami macierzystymi jako alternatywę dla operacji wymiany stawu kolanowego. Jedno z badań wykazało, że terapia komórkami macierzystymi po operacji kolana pomogła zmniejszyć ból i naprawić kolano.

Osteotomia stawu kolanowego

Osoby z deformacją kolana lub uszkodzeniem tylko jednej strony kolana mogą skorzystać na osteotomii. Procedura ta przenosi obciążony ładunek z uszkodzonego obszaru kolana. Jednak stosunkowo niewielu ludzi jest dobrymi kandydatami do zabiegu. Osteotomia stawu kolanowego jest zwykle stosowana u młodszych osób z ograniczonym uszkodzeniem kolana.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.