Arabica – najbardziej ceniona kawa na świecie kawa arabska

Najbardziej ceniona na świecie – arabica, inaczej też nazywana kawą arabską! Nazwa jej wywodzi się prawdopodobnie właśnie od miejsca, gdzie pierwotnie rosła na dziko czyli w krajach arabskich. Dzisiaj ziarna kawy, a zwłaszcza arabiki cenione są na całym świecie, ich uprawa znajduje się na licznych kontynentach, a pijana jest niemal na całym świecie. Chociaż zaliczana do jednych z najbardziej pożądanych ziaren kawy nie jest tak droga jak na przykład kopi luwak. Jednak jak rozpoznać najlepszą arabikę, czym się kierować oraz dlaczego warto ją pijać to pytania na które postaramy się dzisiaj odpowiedzieć!

Pochodzenie i uprawa nasion arabiki

Dawniej na uprawę oraz prowadzenie plantacji odmian kawy wyłączność miały jedynie niektóre państwa w tym kraje pod kolonizacją hiszpańską jak i sama Hiszpania, jednak nie znajdziemy w niej upraw. Dzisiaj te prawo zostało zniesione dzięki czemu uprawą zajmuje się wielu plantatorów, a dzięki temu mamy tak szeroki dostęp do różnorakich odmian kawy w tym samej arabiki. Dzisiaj najchętniej uprawiana jest na terenach o klimacie równikowym a co za tym idzie w środkowej Afryce. W zależności od regionu zbiór nasion wygląda zupełnie inaczej, na Hawajach gdzie pogoda dopisuje zbiory są niemal całoroczne, z kolei w Brazylii gdzie klimat jest nieco bardziej wymagający zbiory są raz do roku w okresie zimowym.

Pamiętaj! Dzienna porcja kawy

Pamiętaj, aby nie przekraczać ilości wypijanych filiżanek kawy dziennie ponad 2, przedawkowanie może powodować poważne problemy zdrowotne zwłaszcza choroby serca.

Kraje w których występuje uprawa kawy arabskiej

  • Brazylia

  • Kolumbia

  • Indonezja

  • Etiopia

  • Gwatemala

  • Meksyk

  • Salwador

  • Uganda

  • Indie

  • Wybrzeże kości słoniowej

Kupno arabiki – czym się kierować

Zanim postanowisz kupić własną kawę arabską warto jest się dobrze rozeznać jak taka kawa powinna wyglądać oraz skąd najlepiej ją ściągać. Podstawową kwestią jest to jaką kawę chcemy, najwybitniejsi kawosze zalecają kupno świeżej jeszcze nie palonej kawy, jednak nie oszukujmy się – własne jej palenie może być nieco zbyt czasochłonne oraz zwyczajnie zbyt trudne bez odpowiednich narzędzi. Dlatego też najlepiej jest zaopatrzyć się już w palone ziarna kawy a dopiero następnie w domowym zaciszu je rozdrabniać. Możemy to robić przy użyciu odpowiedniego ekspresu do kawy z funkcją jej mielenia lub też kupić tańszy, a równie skuteczny młynek do kawy. Dzięki temu mamy pewność, że smak kawy oraz jej aromat nie zwietrzeją za szybko, a my będziemy cieszyć się pełnią smaku i aromatu kawy arabiki!

Wygląd kawy arabskiej

Wygląd kawy to jedna z cech, którymi powinniśmy się kierować podczas wybierania kawy. W zależności od tego jak wygląda możemy określić wiele czynników w tym jak długi intensywny był proces palenia, czy kawa pochodzi z dobrej uprawy oraz czy rośliny nie były zaniedbywane. Co więcej ocenianie kawy po wyglądzie jest bardzo istotne do tego, aby nie dać się oszukać podczas jej kupowania – jeżeli wiemy jak kawa wygląda, bez potrzeby czytania jej podpisów będziemy wiedzieli jaki to gatunek! Jedną z cech rozpoznawczych ziaren arabiki jest kolor jej ziaren jednak istotne jest aby pamiętać, że widoczny jest on tylko przed paleniem! Zatem kawa arabska nie palona ma lekko zielonkawy odcień. Z kolei z kształtu nasiona są nieco podłużne oraz spłaszczone, mogą wyglądać jakby były spłaszczone od nadepnięcia czy pod wpływem nacisku, jednak jest to ich naturalny kształt.

Arabica Kopi Luwak 25g

Kliknij i sprawdź ceny!

Smak i aromat kawy arabiki

Czyli to, za co jest najbardziej ceniona. Warto jest się rozsmakować właśnie w arabice ze względu na jej niepowtarzalny smak. W przeciwieństwie do licznych odmian kawy, arabika, ma niezbyt wysoką zawartość kofeiny, co prawdopodobnie przyczynia się do jej intensywnego acz niezwykle łagodnego smaku i działania! Kawy arabskie typu arabica są nie tyle delikatniejsze, co nie zawierają nietypowej kwaskowatości, która to również bywa niezwykle ceniona przez smakoszy. Jednak kawa arabska ma niepowtarzalny smak przypominający prażone orzechy lub czekoladę, dlatego też najczęściej podawana jest z deserami lub tak jak pijają włosi – silnie słodzona w celu wydobycia jej naturalnej słodkości!

Uważaj! Nietolerancja kofeiny

Należy pamiętać, że są osoby, które nie tolerują kofeiny ich organizm źle znosi jej spożycie i może to powodować silne rozstroje pracy serca, układu pokarmowego oraz problemy z koncentracją!

100% arabica

Mimo iż kawa arabska spełnia aż w 70 do 80 procent światowe zapotrzebowanie na kawę to jest ona stosunkowo rzadka jako absolutnie czysta kawa w 100% z ziaren arabiki. Wszystko ze względu na to, że krzewy tej kawy są dosyć wymagające i rosną jedynie w konkretnych warunkach, przez co uprawa bywa aż nazbyt kosztowna. Stąd też jeżeli pragniemy posmakować smaku czystej arabiki konieczne jest wydanie kwoty około 100 złotych, kawy tańsze są najczęściej z domieszką robusty, która jest jej „młodszą siostrą”.

Właściwości kawy – dlaczego warto ją pić

Wydawać się to może trywialnym pytaniem, ponieważ kto nie pija kawy? Już od najmłodszych lat spoglądamy na rodziców i dziadków którzy pijają kawę w najrozmaitszych kombinacjach. Chociaż kawa faktycznie ma też swoje ciemne strony warto pamiętać o tym, że jest ona niezwykle „przydatna”. Nie tylko pobudza nasz organizm do pracy kiedy rano ciężko zwlec się z łóżka, zwłaszcza zimową porą, ale również wszystko wskazuje na to, że pobudza ona krążenie, przyspiesza akcję serca oczyszczając naczynia krwionośne oraz poprawia nasz metabolizm! Wszystko to w jednej filiżance kawy, jednak pod drobnym warunkiem – należy pamiętać i pilnować ilości jakie pijamy w ciągu dnia, gdyż regularne spożywanie ponad filiżanki kawy na dzień może przyczyniać się do poważnych zaburzeń naszego organizmu w tym silnego uzależnienia od kofeiny!

Kawa arabica a robusta – czym się różnią

To pytanie wielu osób dopiero wkraczających w świat kawy, robusta jest uważana za młodszą siostrę arabiki ze względu na jej „mniej szlachetne” nasiona. Są one mniej wymagające w uprawie, a jednocześnie znacznie różnią się w smaku, nie oznacza to jednak, że jest ona domieszką kawy, która działa na niekorzyść czarnego napoju. Kawa robusta również ma swoich zwolenników, chociaż przy kupnie kawy warto wybierać możliwie najczystsze ziarna w celu wypróbowania ich naturalnego aromatu oraz smaku!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.