Amoniak – wątroba, oczyszczanie, ostropest, spirulina, antyoksydanty, glutation

Amoniak jest produktem ubocznym rozkładu białka. Jedną z funkcji wątroby jest przyjmowanie toksycznych substancji i uczynienie ich obojętnymi, aby organizm mógł je usunąć. Gdy amoniak przedostaje się do krwi, wątroba filtruje ją i łączy z innymi związkami, takimi jak węgiel, w celu wytworzenia mocznika. Mocznik wraca do krwioobiegu i pozostaje tam, dopóki nie dotrze do nerki w celu wydalenia. Ponieważ usuwanie amoniaku rozpoczyna się w wątrobie, odtruwanie wątroby może być jednym ze sposobów detoksykacji organizmu z amoniaku.

Glutation pomaga usunąć amoniak z organizmu

Glutation jest przeciwutleniaczem, który organizm ludzki syntetyzuje naturalnie z aminokwasów L-cysteiny, L-kwasu glutaminowego i glicyny. Ten składnik odżywczy działa nie tylko zapobiegając uszkodzeniom oksydacyjnym komórek, ale także odgrywa kluczową rolę we wspieraniu wielu funkcji odtruwających wątroby. Podczas gdy nasz organizm wytwarza umiarkowaną ilość tego ważnego przeciwutleniacza, w większości przypadków nie wystarcza, aby przeciwdziałać ilości toksyn, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Z tego powodu większość z nas ma niedobór glutationu, co oznacza obciążenie dla wątroby i wysoki poziom amoniaku we krwi.  Aby wzmocnić szlaki detoksykacji, wątroba wykorzystuje związki siarki do wytworzenia glutationu przeciwutleniającego. L-cysteina jest najważniejszym związkiem siarki potrzebnym w wątrobie do produkcji glutationu.

Amoniak a ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna służy nie tylko w celu odchudzania, ale także poprawia funkcje każdego narządu w ciele, w tym wątroby. Trzydzieści minut energicznych ćwiczeń każdego dnia wzmacnia układ krążenia, ułatwiając skuteczniejszy transport tlenu i składników odżywczych do komórek, a także ruch toksycznych substancji z organizmu poprzez gruczoły potowe i jelita.

Amoniak a nawodnienie organizmu

Aby wypłukać toksyny w tym amoniak, wątroba potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Woda działa jak nośnik dla innych materiałów, przenosząc je z wątroby, przez nerki lub przez gruczoły potowe. Utrzymywanie nawodnienia organizmu zwiększa również poziom energii, który poprawia metabolizm i poprawić ogólny stan zdrowia. Oczywiście należy unikać alkoholu Bez względu na to, co słyszeliśmy o czerwonym winie i jego właściwościach, alkohol jest toksyną, która negatywnie wpływa na wątrobę.

Amoniak a antyoksydanty

W celu ochrony komórek przed toksynami i amoniakiem należy włączyć do swojej diety produkty zawierające składniki odżywcze, takie jak witamina A, beta-karoten, witamina C, witaminy z grupy B, cynk i selen. Oprócz tego, że są to antyoksydanty, każda z tych witamin i minerałów oferuje również własne dodatkowe korzyści, które pomogą wątrobie w oczyszczaniu organizmu z amoniaku i innych szkodliwych substancji.

  • Witamina A i beta-karoten (które enzymy trawienne przekształcają w więcej witaminy A) wyzwalają aktywację receptora jądra komórkowego w ludzkich komórkach zwanego receptorem X. Receptor ten wyczuwa i reaguje na obecność toksycznych substancji obcych w organizmie poprzez zwiększenie syntezy odpowiedzialnej za usuwanie między innymi amoniaku . Ponadto receptor x jest jednym z dwóch receptorów odpowiedzialnych za produkcję i transport żółci, metabolizm tłuszczów oraz usuwanie stanu zapalnego w wątrobie.
  • Poza tym, że jest antyoksydantem, witamina C dostarcza komórkom energii potrzebnej do detoksykacji. Żółta i czerwona słodka papryka, ciemne warzywa liściaste, takie jak jarmuż i szpinak, a także brokuły bogate w tiol są doskonałym źródłem witaminy C.

  • Produkty mięsne i sojowe, a także grzyby, zielone liściaste warzywa, brokuły i szparagi zapewniają wysokie stężenie witamin z grupy B, które pomagają zneutralizować toksyczne substancje, tj. amoniak i przetwarzać ważne składniki odżywcze, jednocześnie chroniąc komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Cynk p jest wymagany w ponad 100 procesach enzymatycznych w organizmie, w tym wielu związanych z detoksykacją wątroby. Zwiększ poziom cynku, ciesząc się potrawami takimi jak gotowane ostrygi, prażone kiełki pszenicy, szpinak i pestki dyni.
  • Oprócz ochrony komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, selen pomaga w produkcji glutationu i przywraca elastyczność w utwardzonych tkankach wątroby.

Podczas gdy dostępne są suplementy selenowe, najlepiej zwiększyć spożycie tego pierwiastka śladowego poprzez wzbogacenie diety o orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika i dyni.

Amoniak a warzywa bogate w tiole

Warzywa takie jak czosnek, cebula, brokuły, kalafior, brukselka i szparagi zawierają wysoki poziom tioli – związków organicznych zawierających siarkę, które nadają tym pokarmom charakterystyczny i często ostry zapach. Wewnątrz ludzkiego ciała, tiole działają jak czynniki chelatujące, co oznacza, że wiążą toksyczne jony metali i amoniak na poziomie molekularnym, a następnie usuwają je przez jelita i drogi moczowe

Amoniak redukowany przez spirulinę

Spirulina – to jednokomórkowy mikroskopijny organizm, który od dawna jest znany ze swoich niewiarygodnych właściwości chroniących wątrobę. Spirulina jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale zawiera również składniki odżywcze, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i chlorofil, które przyczyniają się do odtruwania wątroby. Istnieją dowody sugerujące, że spirulina może pomóc chronić przed uszkodzeniem wątroby, marskością i niewydolnością wątroby.

Ostropest pomaga usunąć amoniak z organizmu

Nasiona rośliny ostropestu plamistego zawierają sylimarynę oraz grupę flawonoidów które działają razem, aby wzmocnić zewnętrzne błony komórek wątroby i zmniejszyć liczbę toksyn wchodzących do komórek. Ten silny przeciwutleniacz stymuluje również syntezę białek, która pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek wątroby, zmniejsza stan zapalny i pomaga w usuwaniu amoniaku z organizmu. Ostropest jest jednym z najskuteczniejszych ziół w stymulowaniu produkcji i przepływu żółci, co pomaga rozłożyć nadmiar tłuszczu i zapobiega jego gromadzeniu się w wątrobie. Żółć jest również niezbędna do eliminacji toksyn i amoniaku z organizmu. Ponieważ głównym wskaźnikiem medycznym niewydolności wątroby jest wysoki poziom amoniaku we krwi, wynika z tego, że detoksykacja wątroby może być najlepszym sposobem na usunięcie amoniaku z organizmu.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.