Aceton – właściwości, cena, skutki i zastosowanie

Jednym z najbardziej znanych rozpuszczalników jest aceton. Najczęściej jest kojarzony ze zmywaczami do paznokci, ale może być też wykorzystywany w przemyśle budowlanym jako rozpuszczalnik do zmywania pozostałości farb czy trudnych plam. Bardzo charakterystyczny jest jego mocny i bardzo chemiczny zapach, choć sam aceton jest bezbarwny. O tej substancji krąży wiele mitów. Niektóre osoby wręcz unikają produktów z acetonem w składzie twierdząc, że jest szkodliwy. A jak jest naprawdę?

Aceton – charakterystyka substancji

Aceton to inaczej propanon. Jest to organiczny związek chemiczny o wzorze C3H6O pochodzący z grupy ketonów. Aceton można mieszać w każdych proporcjach z wodą, eterami, etanolem czy innymi ketonami, które mają niską masę cząstkową. Związek ten występuje naturalnie, ale w niewielkich ilościach w moczu i krwi. Jeśli wykryty zostanie w większym stężeniu oznacza to zaawansowaną i nieleczoną postać cukrzycy. Także w roślinach występuje on naturalnie. Między innymi w ziemniakach czy życie. Jest również obecny w gazach wulkanicznych czy gazach spalinowych.

Dawniej otrzymywano go w trakcie suchej destylacji drewna jako efekt uboczny, obecnie produkuje się go na skalę przemysłową metodą kumenową z propylenu, w której otrzymuje się również fenol. Można go także pozyskać przez suchą destylację octanu wapnia w warunkach laboratoryjnych oraz katalitycznie z alkoholu izopropylowego, a również z acetylenu w procesie fermentacji butanolowo-acetonowej.

Artykuły dla Ciebie

Właściwości acetonu

Aceton techniczny stosowany jest do produkcji lakierów, farb, środków czystości, barwników, rozpuszczalników, a nawet leków. Można go znaleźć w składzie wielu produktów do użytku profesjonalnego, jak i domowe na przykład w środkach do polerowania mebli. Z kolei aceton kosmetyczny, czyli bardziej czysty i mniej szkodliwy, oraz z mniejszą zawartością alkoholu metylowego stosowany jest najczęściej w warunkach domowych i w studiach kosmetycznych do zmywania lakieru do paznokci, w czym jest niezastąpiony.

Aceton do zmywania lakieru hybrydowego

W ostatnich latach aceton stał się bardzo popularny za sprawą lakierów hybrydowych do malowania paznokci. Warto jednak wiedzieć, że jest to tak zwany aceton kosmetyczny, który jest oczyszczony i wzbogacony o substancje pielęgnujące jak witaminy czy substancje odżywiające. Od dłuższego już czasu można zrobić hybrydy w domowych warunkach i wiele kobiet z tego korzysta, ponieważ cena zestawu startowego i różnego rodzaju lakierów jest bardzo korzystna, a taka inwestycja zwraca się już po 3-4 sesjach robienia paznokci sobie samemu niż u kosmetyczki. Wiele pań robi nadal paznokcie w salonie kosmetycznym, ale już usuwa lakier hybrydowy w domu. I właśnie do tego potrzebny jest aceton. A także waciki kosmetyczne, folia aluminiowa lub miseczka.

Jak zdjąć lakier hybrydowy używając do tego acetonu? Potrzebne jest wykonanie kilku kroków po kolei:

  • Najpierw pilnikiem trzeba spiłować lakier top.
  • Drugi krok to namoczenie wacików kosmetycznych w acetonie i przyłożenie ich do paznokci.
  • Dla lepszego efektu paznokcie owija się folią aluminiową.
  • Lakier powinien sam odejść od płytki paznokcia w ciągu 10 minut.
  • Paznokieć oczyszcza się z resztek lakieru i acetonu.

Aceton kosmetyczny
Kliknij i sprawdź ceny!

Można też po prostu moczyć paznokcie w acetonie wlanym do miseczki. Lakier hybrydowy w reakcji na aceton zmięknie i sam zacznie odchodzić od płytki. Wystarczy go tylko podważyć, aby ściągnąć do końca. Czasem może być pomocne zdrapanie drewnianym patyczkiem resztek lakieru.

Żeby zdjąć lakier hybrydowy z paznokci używany jest albo aceton, albo specjalistyczny remover. Przy czym aceton działa bardziej skutecznie, ale jest też bardziej inwazyjny dla paznokci i skórek, a nawet opuszków palców, jeśli lakier ściągany jest metodą odmaczania. Już po kilku minutach takiego zabiegu widoczne jest przesuszenie skóry czy płytki paznokcia. Dlatego mówi się, że to nie sam lakier hybrydowy niszczy paznokcie, a nieumiejętnego jego ściąganie przy użyciu acetonu właśnie. Ale z drugiej strony aceton kosmetyczny jest bezpieczniejszy niż jego kosmetyczne zamienniki jak octan etylu czy octan butylu, które jeszcze bardziej negatywnie oddziałują na paznokcie, a przez nie na organizm.

Toksyczność i szkodliwość acetonu

Niestety aceton nie tylko przesusza powierzchnię paznokci czy skóry, z którą wszedł w kontakt. Aceton bardzo dobrze wchłania się przez drogi oddechowe, przewód pokarmowy i skórę, a do tego szybko rozmieszcza się w narządach wewnętrznych i tkankach. Jeśli dostanie się do organizmu metabolizowany jest na początku w wątrobie, a w końcowej fazie do glukozy. Aceton głównie wydalany jest przez płuca, ale do 1% może być usunięte w moczu. Wysoko stężony aceton może się kumulować.

Przy kontakcie z dużą ilością acetonu zadziała on drażniąca na błony śluzowe dróg oddechowych i oczu. W kontakcie ze skórą nie tylko ją wysusza poprzez uszkodzenie tłuszczowej warstwy ochronne, ale może wręcz spowodować stany zapalne i infekcje. Na szczęście nie ma badań, które dowiodły by, że aceton działa rakotwórczo, więc ogólnie uznaje się, że nie ma takich właściwości.

Aceton techniczny bardzo często używany jest w przemyśle czy budownictwie, gdzie osoby mające z nim regularny kontakt narażone są na przewlekłe objawy jak podrażnienia błon śluzowych, bóle i zawroty głowy, uczucie osłabienia, niekiedy rozdrażnienia i choroby układu krążenia. Największe narażenie na kontakt z acetonem przez okres ciągły następuje przy produkcji włókien celulozowych. Jednakże nie oznacza to, że na przykład kosmetyczka, która używa acetonu kosmetycznego do zmywania lakieru z paznokci nie jest narażona na jego szkodliwe działanie, ponieważ tak samo może cierpieć na bóle głowy z powodu jego ostrego zapachu.

Objawy zatrucia acetonem

Niestety, ponieważ ta substancja może znajdować się w środkach myjących do sprzątania mieszkania można acetonem zatruć się zupełnie przypadkowo. Osoby pracujące z tym środkiem są świadome tego, że należy zachować ostrożność m.in. nie palić świec czy papierosów, ponieważ jest łatwopalny. Ale jeśli aceton znajduje się w środku do czyszczenia mebli czy zmywaczu do paznokci trzeba w pomieszczeniu zapewnić dobrą wentylację na przykład otworzyć okno i dopiero przystąpić do jego użycia.

Okazuje się jednak, że ponieważ w naszym organizmie i tak naturalnie występują śladowe ilości acetonu to można się nim zatruć od wewnątrz. Dzieje się tak przy chorobach metabolicznych albo wygłodzeniu. Zatem diety typu 500 kcal mogą prowadzić nie tylko do rozregulowania organizmu, ale też do zatrucia acetonem. Kiedy organizm nie ma węglowodanów, które dały by mu energię do pracy to zaczyna rozkładać tłuszcze na ketony, a to z kolei prowadzi do kwasicy ketonowej, czyli w uproszczeniu mówiąc do zatrudnia acetonem.

Objawami zatrucia tym związkiem są m.in. ból głowy, niewyraźna mowa, letarg, a nawet zapaść w śpiączkę. Dlatego jeśli podejrzewamy zatrucie acetonem lub dana osoba była wystawiona na kontakt z dużym jego stężeniem i nie czuje się dobrze natychmiast trzeba udać się do lekarza.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.