6 najczęstszych błędów podczas farbowania włosów

Wiele kobiet decyduje się na farbowanie włosów w domu. Domowemu farbowaniu zazwyczaj brakuje wprawy i umiejętności, a efekt farbowania często jest daleki od oczekiwanego. Przedstawiamy najczęstsze błędy, popełniane podczas domowego farbowania włosów. Znamy również sposoby na ich uniknięcie i podpowiadamy jak wykonać poprawnie koloryzację.

Farbowanie włosów może nam się wydawać prostym zadaniem. Przecież wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce. A jednak nie jest to tak proste jak wygląda. Brak wprawy i nawet podstawowej wiedzy na temat profesjonalnej koloryzacji może prowadzić do poważnych powikłań. Jeśli pierwszy raz decydujesz się na farbowanie włosów, lepiej wykonaj ją w salonie fryzjerskim i oddaj swoje włosy w dobre ręce. W czasie wizyty u fryzjera możesz zapytać się jak powinna wyglądać domowa koloryzacja, jakie farby do włosów najlepiej wybierać i czego nie powinno się robić. A kiedy potem zdecydujesz się na domową koloryzację wybieraj proste do rozrobienia farby. Możesz je znaleźć w drogeriach. Lepiej nie baw się w rozrabianie profesjonalnych składników. Bez wiedzy i umiejętności możesz nieprawidłowo rozmieszać składniki i zapomnieć o odpowiedniej proporcji. Dopiero po kilu zabiegach możesz pozwolić sobie na wybranie profesjonalnych farb. Jeśli nie popełnisz poniższych błędów efekt farbowania powinien być zgodny z twoimi oczekiwaniami.

1. Pominięcie próby uczuleniowej przed nałożeniem farby na włosy

Przed nałożeniem farby na włosy należy wykonać próbę uczuleniową. Jest to konieczne nawet jeśli doskonale znasz dany produkt. Do wykonania takiej próby musisz nanieść niewielką ilość rozrobionej farny na skórę. Najlepiej nakładać ją w zgięciu łokcia, ponieważ tam jest najdelikatniejsza skóra. Pamiętaj, by dokładnie zakręcić tubkę z farbą. Po nałożeniu farby na skórę odczekaj piętnaście minut i dokładnie spłucz. Jeśli w ciągu kolejnych dwóch dni pojawi się u ciebie reakcja alergiczna, najlepiej zrezygnuj z użycia tego produktu.

2. Nieumiejętne rozrobienie farby

Nie każda kobieta o tym wie, ale rozrobiona farba bardzo  szybko zaczyna się utleniać. Objawia się to zmianą koloru farby i jej pęcznieniem. Przez to traci ona swoje właściwości. Większość kobiet decyduje się na rozrobienie całej farby na raz. Podczas nakładania farby na jedną część włosów, reszta farby jest wystawiona na powietrze i zaczyna się utleniać. Dlatego właśnie najlepiej jest przygotować farbę na dwa razy. Pierwszą część rozrobionej farby nałóż na odrosty, a kolejną na końce. Nie zostawiaj niewykorzystanej farby na kolejne farbowanie. Najlepiej wyrzuć wszystko co zostało. Pamiętaj, by do pozostałości farby nie miały dostępu dzieci.

3. Farbowanie zniszczonych włosów

Zniszczone włosy nie powinny być poddawane koloryzacji. A to dlatego, że łuski zniszczonego włosa nie są w stanie tak szczelnie otulić jego rdzenia. To sprzyja szybkiemu wypłukiwaniu się farby i nierównomiernej koloryzacji. Przy takich włosach, wyglądają one jeszcze gorzej po koloryzacji niż przed farbowaniem. Jeśli masz zniszczone włosy i planujesz zmienić ich kolor, to koniecznie zadbaj o ich kondycję. Przed koloryzacją systematycznie nakładaj maseczki odżywiające, nawilżające oleje i serum z silikonem, który dodatkowo wzmocni końcówki. Możesz również zdecydować się na podcięcie zniszczonych końcówek. Musisz pamiętać o ograniczeniu kontaktu czynnikami, które wpływają na zniszczenie włosów.

4. Błędy przy rozrobieniu farby

Przed nałożeniem farby na włosy należy  ją najpierw dobrze rozrobić. Należy połączyć ze sobą krem koloryzujący i utleniacz, tak by powstała jednolita masa bez grudek. Należy połączyć oba składniki w odpowiednich proporcjach, nie możemy odmierzać ich na oko. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń producenta, ponieważ tylko wtedy farba będzie miała właściwą konsystencję i dzięki temu spełni nasze oczekiwania. Do rozrobienia farby najlepiej użyć plastikowej, szklanej lub ceramicznej miski, ponieważ metalowa może wejść w reakcję chemiczną z utleniaczem, a to może zaburzyć proces farbowania. Do mieszania możemy użyć pędzelka z plastikowym albo drewnianym trzonem.

5. Zbyt duża ilość farby

Nakładanie całej farby na włosy nie jest konieczne, jeśli są one już w całości dokładnie pokryte. Wykorzystywanie całego produkty, by się nie zmarnował nie ma w tym wypadku sensu, ponieważ to może tylko popsuć efekt koloryzacji. Do prawidłowej koloryzacji musimy równomiernie położyć farbę na włosy w odpowiedniej, nie za dużej warstwie. Farba nie może spływać. Większa ilość farby może negatywnie wpłynąć na końcowy efekt koloryzacji.

6. Nieodliczanie czasu podczas farbowania

Czas trzymania farby na włosach zaczynamy liczyć po jej dokładnym nałożeniu. Ten proces nie powinien trwać dłużej niż piętnaście minut i dopiero po tym czasie możemy odliczać czas trzymania farby na włosach. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta. Jeśli będziemy trzymać farbę za krótko to kolor może być niewyraźny, a koloryzacja nietrwała. A jeśli za długo trzymamy farbę na włosach może to negatywnie wpłynąć na ich kondycję.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.