38. tydzień ciąży- Dolegliwości matki, rozwój dziecka, waga,

Ciąża to dla każdego rodzica bardzo ważny czas. Stres odczuwany jest jednak dużo silniej przez kobiety, które w tej ciąży są, gdyż czują one ruchy dziecka oraz odczuwają zmiany ciała, które świadczą o tworzącym się nowym życiu. 38. tydzień ciąży to ostatnia prosta do porodu. Niestety w tym czasie wiele czynników może wywołać poród przed planowanym terminem, dlatego każda ciężarna powinna mieć się na baczności. Jakie zmiany następują w tym tygodniu? Czy ciąża jest donoszona?

38 tydzień- Który to miesiąc?

Wiele osób ma problemy z prawidłowym obliczaniem ciąży. Jedni liczą ją od ostatniej miesiączki, a inni określają tygodnie na podstawie wielkości dziecka dzięki badaniu USG. Wtedy szacowany jest moment poczęcia. 38 tydzień to koniec 3. trymestru 9 miesiąca. To czas, kiedy przyszła mama z jednej strony czuje ogromne podniecenie zbliżającym się terminem porodu, a z drugiej strony czas ten napawa ją strachem o życie dziecka i o ból odczuwany podczas porodu. Żadnej mamy nie powinny dziwić, ani przerażać sny związane z dzieckiem.

Dolegliwości odczuwane w 38 tygodniu ciąży

W tym czasie dużo mocniej, niż dotychczas odczuwane są skurcze macicy. Uczucie to wzmaga się wieczorem i rano. Skurcze te nie muszą oznaczać porodu. Zazwyczaj w tym czasie ciało ,,ćwiczy się” i przygotowuje do porodu. Skraca się szyjka macicy i rozmiękcza się jej struktura. Nazywają się one skurczami Braxtona-Hicksa i w wielu przypadkach stanowiły one fałszywy alarm porodowy. Uczucie ucisku w podbrzuszu oznacza, że maluszek przygotowuje się już do przyjścia na świat i wstawia się do kanału macicy. Nadal kobieta może mieć problemy z poruszaniem się, spaniem oraz chodzeniem, dlatego ważne jest oszczędzanie organizmu. Warto jednak pamiętać o tym, w jaki sposób rozpoznaje się skurcze porodowe. Jeżeli po wzięciu ciepłego prysznica skurcze nie ustępują, a wręcz się nasilają, oznacza to konieczność udania się do szpitala. W 38. tygodniu ciąży brzuch ciężarnej nie powinien się już powiększać. Coraz większe dziecko będzie otaczane przez coraz mniejszą ilość wód płodowych, co sprawia, że macica nie rośnie już. Brzuch powinien też nieco opaść, co umożliwi przyszłej mamie branie nieco głębszych oddechów, niż do tej pory. Ta więc naturalne dolegliwości, jakie towarzyszą ciężarnej w 38. tygodniu ciąży to:

  • Rozdrażnienie,
  • zmęczenie,
  • wzrost piersi,
  • strach,
  • sny związane z dzieckiem,
  • delikatne skurcze przepowiadające.

Odejście czopu śluzowego w 38. tygodniu ciąży

W 38. tygodniu ciąży bardzo często zauważane jest odejście czopu śluzowego, który przez cały okres trwania ciąży zamykał światło szyjki macicy, co chroniło dziecko przed ewentualnymi infekcjami płynącymi ze świata zewnętrznego. W tym etapie jest on zwyczaje wyrzucany, co zazwyczaj objawia się krwistą wydzieliną z pochwy. Tak naprawdę od momentu odejścia czopu do czasu porodu może minąć od kilku godzin do nawet kilka dni. Nie ma na to reguły.

Znaczne powieszenie się piersi a 38. tydzień ciąży

Oczekiwanie na poród może być związane ze znacznym zwiększeniem się objętości piersi. Przez cały okres ciąży piersi się powiększają, jednak w tym tygodniu ich wzrost jest bardzo duży. Dzieje się tak z powodu napełniania się pokarmem. Z piersi może sączyć się żółtawa wydzielina, która oznacza siarę, czyli pokarm dla dziecka cechujący się nieco innymi właściwościami, niż późniejsze mleko. Ma ona bardzo dużo przeciwciał i pozwala dziecku otrzymywać prawidłową florę bakteryjną w jelitach oraz wzmacnia odporność.

Poród w 38. tygodniu ciąży

W 38. tygodniu zarówno dziecko, jak i ciało matki są już gotowe na poród. Taka ciąża jest donoszona, a poród nie stanowi w tym przypadku niczego nadzwyczajnego. Matki mogą wypatrywać już pierwszych skurczów. Warto pamiętać, że przyspieszeniu porodu sprzyja uprawianie seksu. Oczywiście to czas, kiedy kobieta nie czuje się zbyt atrakcyjnie i nie jest chętna na pieszczoty, jednak może on skrócić męki związane z ciążą. Sperma ma w sobie prostaglandyny, które przyczyniają się do szybszego rozwoju szyjki macicy. Najlepiej uprawiać seks na boku, gdyż jest to pozycja bezpieczna dla dziecka i dla matki. Miłosne igraszki przyspieszają poród tak, jak spacery.

Waga matki i dziecka w 38. tygodniu ciąży

Waga matki

W tym tygodniu matka nie tyje już tak szybko, jak na poprzednich etapach ciąży. Bardzo często w tym tygodniu wręcz staje ona w miejscu. Utrata masy ciała również nie powinna być dla przyszłej matki zaskoczeniem, gdyż na końcowym etapie powstaje wiele wahań ciała. Lekarz ginekolog podczas ostatnich wizyt powinien nie tylko zważyć pacjentkę, ale również zmierzyć ciśnienie i przyjrzeć się powstałym w ciąży obrzękom. Dodatkowo bada on również szyjkę macicy oraz dno miednicy.

Waga dziecka

tym tygodniu waga dziecka to około 3 kilogramy. Długość powinna mieścić się w granicy około 50 centymetrów. Dziecko mieści się w ok. litrze wód płodowych, natomiast łożysko ma około 15 cm. Warto zaznaczyć, że prawidłowa waga dziecka w tym tygodniu nie powinna być mniejsza, niż 2,5 kg.  W tym czasie nastrój dziecka

Co się dzieje z dzieckiem w 38. tygodniu ciąży?

Główka, która stanowi 1/4 długości ciała zaczyna wstawiać się w miednicę. Dziecko jest już w pełni rozwinięte i nie jest groźny mu już poród przedwczesny. Dziecko może urodzić się w każdej chwili, dlatego matki powinny jak najwięcej odpoczywać i przygotowywać się do tego ważnego dnia. Jeżeli dziecko nie jest obrócone głową w dół, wówczas matka może mu pomóc, wykonując masaż brzucha. Delikatny masaż sprawia, że w brzuchu jest więcej miejsca i dziecko ma szansę obrotu. W końcowym momencie tygodnia dziecko powinno ważyć około 3100 g, jednak waga i wzrost dziecka zależy przede wszystkim od uwarunkować genetycznych. Warto zaznaczyć, że niska masa urodzeniowa nie ma wpływu na dalszy rozwój dziecka.

O czym należy pamiętać w 38. tygodniu ciąży!

Ciąża jest ,,donoszona”

Gratulacje! W tym tygodniu maluszek jest już gotowy do przyjścia na świat i nie może się tego doczekać. Jeżeli główka odwrócona jest ku górze, dziecku w obrocie pomóc może delikatny masaż brzucha. Tak naprawdę do porodu kobieta ma jeszcze miesiąc, jednak jeżeli w tym czasie nastąpi poród, wszystko odbywa się dobrym rytmem.

Odpoczynek!

Nawet najbardziej ambitne kobiety, które są rekinami biznesu i nie wyobrażają sobie życia bez pracy, w tym czasie powinny poświęcić sobie więcej czasu i odpocząć. Najważniejsze jest dziecko, które niebawem pojawi się na świecie. Siedzenie przed komputerem wzmaga opuchliznę nóg i zwiększa problemy z poruszaniem, dlatego warto zwolnić tempo.

Wstyd przed odejściem wód płodowych

Wiele kobiet obawia się o nagłe odejście wód płodowych w miejscu publicznym. Takie akcje zdarzają się najczęściej w filmach. Jeżeli więc dostrzegalne będzie delikatne sączenie się wód płodowych, nie należy się tym martwić. Jest to fizjologia człowieka, a zadaniem drugiego człowieka jest pomoc ciężarnej kobiecie, a nie jej wyśmiewanie! Jeżeli kolor wód będzie zielony, należy jak najszybciej jechać do szpitala.

Bądź piękna na porodówce!

Na kilka tygodni przed porodem warto uzupełnić swój zapas kosmetyków i ubrań, czyli rzeczy, których zakupu mąż może dokonać w sposób błędny. Koniecznie trzeba zakupić koszulę do karmienia dziecka.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.