31 tydzień ciąży – zmiany u mamy i dziecka

Ciąża to coś, za czym cierpliwie podążają tysiące par, którym zajście w nią jest czymś trudnym z różnych powodów. Dla jednych poza tym ciąża jest ogromnym problem, dla wielu innych zaś niespotykaną radością. Jakkolwiek jednak jeśli jest się już w ciąży to chciałoby się wiedzieć o niej możliwie jak najwięcej. Jeżeli chodzi o 31 tydzień ciąży to jest to czas, gdy duży brzuch utrudnia poruszanie się i kobieta czuje się zmęczona. Z tego też powodu lepiej jest zminimalizować wysiłek fizyczny, co szybko powinno przełożyć się na ogromną poprawę samopoczucia.

Dziecko w tym czasie waży już około 1500 g, a pępowina rozpoczyna poszerzanie i przygotowanie do porodu. Jeśli chodzi o dokładny czas tego okresu, przedstawiony nieco inaczej niż tygodniowo, to jest to już 7 miesiąc ciąży oraz 3 jej trymestr. Chodzenie jest niezwykle utrudnione i sprawia, że kobieta kołysze się na boki. Powodem jest rozluźnienie więzadeł w miednicy – biodra kobiety dostosowują się, by zrobić miejsce dla dziecka poprzez poszerzenie. Jest to oczywiście tylko i wyłącznie stan przejściowy i nie ma się zbytnio czym martwić.

Dolegliwości 7 miesiąca ciąży

Niestety rodzenie dziecka nie jest raczej niczym przyjemnym. Jakkolwiek jednak warto jest nieco pocierpieć po to, aby w przyszłości móc otrzymać niespotykany prezent od życia. W każdym razie w okresie, jakim jest 31 tydzień ciąży często pojawiają się bolesne kurcze nóg, które nierzadko potrafią wyrwać kobietę ze snu. W takim przypadku należy zadbać o zapewnienie odpowiedniej ilości magnezu, który można spotkać w produktach takich, jak orzechy, migdały, kasza, fasola czy banany.

Ważny jest również wapń pozyskiwany przede wszystkim z ryb oraz nabiału, ale także i potas, którego dużą ilość znajdziemy w soku pomidorowym, ale również i w bananach. Jeżeli w tym okresie napotykamy różnego rodzaju problemy zdrowotne lub różnego rodzaju dolegliwości to należy udać się do lekarza, który z pewnością zaleci dobre zmiany w diecie lub odpowiednią suplementację. W tym czasie jednak niezwykle ważny jest odpoczynek, najlepiej z uniesionymi do góry nogami, co ma za zadanie zapobiec powstawaniu żylaków. Najpopularniejsze dolegliwości w tym czasie dla kobiety ciężarnej to:

  • ból i opuchlizna piersi,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • stany duszności, zawroty oraz bóle głowy,
  • krwawienie dziąseł,
  • zwiększone upławy,
  • gazy, zaparcia i zgaga,
  • bóle kręgosłupa w części lędźwiowej i miednicy,
  • obrzęki i skurcze,
  • problemy ze skupieniem.

Są to jednak typowe problemy i dolegliwości, które co prawda nie oznaczają, że coś dzieje się nie po Twojej myśli, aczkolwiek dobrze jest w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do lekarza, by ten mógł nas chociażby uspokoić. Kobieta w ciąży nie powinna mieć zbyt wiele spraw na głowie i problemów. Ważniejsza od jej kondycji fizycznej jest ta psychiczna, bowiem ostateczny poród wiąże się zawsze z ogromnym bólem.

31 tydzień ciąży to okres, kiedy często pojawiają się u kobiet ciężarnych myśli, jak poradzą sobie z porodem. Możesz zacząć odczuwać niepokój przed porodem. Te emocje są normalne, poród i macierzyństwo to nowa sytuacja, która nastręcza wielu wątpliwości. Im mniej o nim myślisz tym lepiej. Pewnie jesteś bardzo roztargniona i coraz bardziej zmęczona. Spotykaj się z przyjaciółmi, oddychaj świeżym powietrzem, ćwicz, dbaj o dietę, a na pewno będzie wszystko dobrze. Niech cię nie dziwią bardzo realistyczne i barwne sny.

Wygląd brzucha i badania

W okresie, jakim jest 31 tydzień ciąży lekarze często zlecają badania stężenia cukru oraz białka w moczu. Oprócz tego chcą też dowiedzieć się o stanie krwi, poprzez skierowanie na badanie krwi pod kątem niedokrwistości ale także i każą wykonać test obciążenia glukozą. W tym czasie bada się także czynność serca płodu.

Jeśli zaś chodzi o brzuch to przyszły potomek zaczyna coraz mocniej rozpychać się w macicy, której dno jest między pępkiem, a mostkiem. Przez swoje zachowanie uciska on narządy wewnętrzne. Temu wszystkiemu towarzyszy wrażenie, iż macica wypełnia całość jamy brzusznej, a przecież nie jest to jeszcze koniec okresu ciążowego. Brzuch w tym momencie zaczyna poważnie utrudniać poruszanie się oraz zachowanie prawidłowej postawy.

Nie powinno się jednak rezygnować z ruchu – dobra aktywność fizyczna sprawia, że chodzenie i wykonywać różnych czynności codziennych nie będą dla nas aż tak wielkim utrapieniem. Jeśli zależy Ci na dobrej formie i pozbyciu się uczucia ospałości, które jest samo w sobie niezwykle męczące to warto jednak przełamać się i podjąć jakiś wysiłek fizyczny. W efekcie poprawi się także Twój stan psychiczny, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie Ci potem urodzić bez problemów.

Rozwój i waga dziecka

Jeśli chodzi o stan dziecka, na okres jakim jest 31 tydzień ciąży, to jego waga powinna wynosić od 1300 do 1600 gramów. Wzrost powinien zaś oscylować w granicach 40-50 cm. Dziecko w tym czasie dość intensywnie przybiera na wadze, gdyż nieustannie przyjmuje ono płyn owodniowy, który dostarcza mu dziennie mniej więcej 40 kalorii. Również połykanie wód płodowych i sikanie zwiększa objętość Twojego brzucha. Jeśli chodzi o rozwój dziecka w tym okresie to jest on niezwykle intensywny. U płodu bowiem pojawia się sieć połączeń między neuronami w mózgu, zaś sam uczy się korzystać z tej struktury, przetwarzając informacje, śledząc światło oraz odbierając różne bodźce za pomocą wszystkich pięciu zmysłów.

Jeśli chodzi o pępowinę to w tym momencie ma ona postać dość grubego sznura, bowiem posiada około centymetra średnicy. Do momentu narodzin urośnie on aż do dwóch centymetrów średnicy, jednocześnie osiągając długość od 35 do 60 cm. Pępowina mieści w sobie trzy naczynia krwionośne, które łączą dziecko z łożyskiem matki. Pierwsze służy do odprowadzania krwi z produktami przemiany materii, zaś pozostałe dwie mają za zadanie dostarczanie natlenionej krwi wraz z substancjami odżywczymi. Bez dwóch zdań jest to niezwykle ważny okres w rozwoju dziecka, bowiem staje się ono coraz bardziej inteligentne. Dlatego też bardzo ważne jest, by kobieta od tej pory zadbała o siebie jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

31 tydzień ciąży – zmiany u mamy i dziecka
3.7 (73.33%) 3 votes
Może ci się spodobać również