27. tydzień ciąży- Dolegliwości matki, rozwój dziecka, waga, poród przedwczesny

Ciąża to dla każdej kobiety bardzo piękny, ale również bardzo trudny czas. Strach, jaki towarzyszy przyszłej mamie, może bardzo negatywnie odbić się na przebiegu ciąży. W tym artykule poruszone zostaną zmiany, jakie zachodzą w 27. tygodniu ciąży, dlatego każda kobieta, która planuje dziecko lub niedługo będzie w tym tygodniu ciąży, powinna dokładnie prześledzić wszystkie zawarte w nim, najważniejsze informacje.

27. tydzień ciąży- Który to miesiąc?

To 7. miesiąc i początek 3. trymestru ciąży. W tym czasie każda ciężarna powinna czuć się dobrze pod względem emocjonalnym. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie, są bardzo przyjemnym zjawiskiem i napawają ciężarną radością. W ty czasie wiele kobiet wręcz popada w euforię spowodowaną stanem ciąży i jest to normalne zjawisko, zupełnie tak, jak zapominanie o całym świecie i poświęcanie myśli tylko nienarodzonemu jeszcze dziecku.

Brzuszek w 27. tygodniu ciąży

To bardzo trudny czas dla matki pod względem wydolnościowym. Ciało jest ociężałe, a sama macica ma wielkość dyni. Problemy z oddychaniem są zupełnie normalne i nie stanowią powodu do niepokoju. Zadyszka to również normalny objaw. W tym tygodniu konieczne jest również wykonanie badań morfologii oraz moczu. Wielu lekarzy ginekologów zleca takie badania wraz z rozpoczęciem się nowego trymestru. Jeżeli badanie cytologiczne nie było wcześniej wykonywane, wówczas może być zlecone na tym etapie ciąży.

Dolegliwości w 27. tygodniu ciąży

W tym tygodniu może pojawiać się na biustonoszu siara, czyli pierwsze mleko podawane dziecku, które ma dużo więcej właściwości odżywczych, niż mleko późniejsze.  Karmienie dziecka siarą sprawia, że flora bakteryjna w jelitach jest w dobrym stanie, a dziecko zyskuje po porodzie odporność. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek warto zakupić specjalne wkładki laktacyjne, które sprawią, że wypływająca siara nie będzie stanowiła problemu. Niestety wiele kobiet w tym tygodniu skarży się na nieprzyjemną i morką niespodziankę, czyli nietrzymanie moczu, które spowodowane jest rozciągnięciem mięśni dna macicy. Nietrzymanie moczu może przydarzyć się w momencie kataru lub kichnięcia. Warto wiec regularnie ćwiczyć mięśnie kegla, które zapobiegają takim niespodziankom, a dodatkowo zapobiegają nacinaniu krocza i umożliwiają dużo szybszy poród, niż bez ich ćwiczenia. Mięśnie warto ćwiczyć 2-3 razy dziennie po 10 minut po oddaniu moczu poprzez naciskanie i rozciąganie mięśni odpowiadających za oddawanie moczu. W 27. tygodniu ciąży normalnymi dolegliwościami są:

  • Problemy z nietrzymaniem moczu,
  • problemy z oddychaniem,
  • uczucie zmęczenia,
  • niepokój,
  • myśli na temat zbliżającego się porodu.

Waga dziecka i matki w 27. tygodniu ciąży

Waga matki

W tym czasie kobieta może przybrać już kilka kilogramów. Tak naprawdę waga matki zależy od predyspozycji genetycznych. Jeden kobiety ważą 5 kilo więcej niż przed ciążą, a inne 10 kilogramów. Normalnym zjawiskiem jest powiększanie się brzucha i tycie. Nie wart ulegać pokusom, gdyż to nadzwyczajny stan w życiu każdej kobiety i należy dostarczać sobie nawet niewielkich przyjemności.

Waga dziecka

Dziecko w 27. tygodniu ciąży waży około kilogram. W pozycji skulonej ma około 24 cm, natomiast całkowita długość to około 34 cm. Dziecko jest bardzo szczupłe, jednak w tym czasie pooli zaczyna nabiegać tłuszczyku. Na buzi dziecka wyraźnie widać już rzęsy i brwi, a oczy mają kolor niebieski. Dziecko w brzuszku otwiera również oczy, co stanowi niesamowite zjawisko podczas badań USG. Dziecku bardzo trudno jest się przekręcać w brzuchu matki, za to ssie palce i łapie się za części swojego małego ciałka. Dodatkowo może mieć czkawkę i kopać. Kobieta w ciąży, która spożywa słodycze lub zimne napoje, może czuć kopnięcia dziecka jeszcze mocniej.

Szkoła rodzenia w 27. tygodniu ciąży

Tak naprawdę 27, tydzień ciąży to ostatni gwizdek, aby udać się do szkoły rodzenia. Na kursie każdy rodzić będzie mógł poznać zasady pielęgnacji dziecka oraz przygotować się do porodu. Podczas zajęć prezentowane są techniki oddychania i najwygodniejsze pozycje dla ciężarnej.

Zmiany kobiety ciężarnej w 27. tygodniu ciąży

27. tydzień to pierwszy tydzień trzeciego trymestru oraz 7. miesiąca ciąży. To czas wielkich zmian i mnóstwa dolegliwości. Dziecko na tym etapie wykonuje w brzuchu niesamowite akrobacje, co z pewnością cieszy matkę. Brzuch ciężarnej jest już na tyle duży, że trudno wyobrazić sobie, aby mógł być jeszcze większy. W tym czasie naturalną rzeczą jest myślenie o porodzie i obawianie się tego, co się wydarzy. Warto pamiętać, że wraz z każdym dniem w łonie matki zwiększa się szansa dziecka na przeżycie po nim. Naturalnym zjawiskiem jest też wstawanie do łazienki oraz problemy ze snem. Nie warto jednak jeść tyle, aby szybko tyć. Zrzucenie nadmiaru kilogramów po ciąży może być trudnym zjawiskiem. Kobiety szczupłe mogą przytyć dużo więcej niż kobiety, które przed zajściem w ciążę miały kilka zbędnych kilogramów. Przybieranie na wadze więcej niż 3 kg w miesiąc oznacza, że ciężarna je stanowczo za dużo. W przypadku hemoroidów konieczne jest spożywanie dużej ilości błonnika oraz warzyw. Warto również pić duże ilości płynów. Kobieta ciężarna powinna być pod stałym okiem ginekologa.

O czym warto pamiętać w 27. tygodniu ciąży?

Wydzielina z piersi

Jeżeli kobieta w ciąży odczuwa mokre plamy w okolicach piersi, oznacza to, że rozpoczęło się produkowanie siary, czyli pokarmu najlepszego dla dziecka. W większości przypadków mokre ślady pojawiają się w okolicach porodu lub tuż po nim, jednak niektóre kobiety odczuwają mokre plamy na biustonoszu wcześniej i nie warto się tym martwić.

Przyrost wagi zwolni

Przyrosty wagi, nie będą już tak szybkie, jak w drugim trymestrze ciąży. Należy jednak jeść racjonalnie i z umiarem, gdyż folgowanie sobie z zachciankami może doprowadzić do otyłości lub nawet cukrzycy ciążowej, która jest bardzo groźna dla matki i dziecka.

Pozycja do spania

Lekarze ginekolodzy obalają mit spania na boku. Ciężarna powinna spać jednak na lewym boku, gdyż w tej pozycji duże naczynia nie są uciskane. To bardzo ważne.

Wizyta u stomatologa

Niezwykle ważne jest wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych w tym etapie ciąży. Po porodzie matka nie będzie miała już tak dużo czasu dla siebie, dlatego takie wizyty warto odbyć dużo szybciej.

Ćwiczenia Kegla

Ćwiczenie tych mięśni sprawia, że nietrzymanie moczu nie jest już tak groźne. Wystarczy ćwiczyć 2-3 razy dziennie po 10 minut, aby poczuć się pewnie i nie obawiać się ewentualnych przykrych niespodzianek związanych z nietrzymaniem moczu w ciąży. Dzięki takim ćwiczeniom można nie tylko zmniejszyć problemy związane z nietrzymaniem moczu, ale również przygotować się do porodu i zmniejszyć ryzyko nacinania krocza. Warto o tym pamiętać i się stosować do tych wytycznych.

Ryzyko porodu przedwczesnego

Na tym etapie wiele kobiet obawia się porodu przedwczesnego. Na szczęście rozwój medycyny pozwala przeżyć tak małym dzieciom. Nie warto popadać w paranoję. Należy mieć jednak świadomość, że każdy dzień przeżyty w brzuchu matki zwiększa szansę na przeżycie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.