16 tydzień ciąży: charakterystyczne objawy, o co należy zadbać i rozwój dziecka

W 16. tygodniu rozwoju płód zaczyna tworzyć mimikę twarzy, a jego system nerwowy będzie systematycznie wzrastać. Płód waży około 70 gram i wtedy też kobieta może odczuwać pierwsze ruchy swojego dziecka.  16 tydzień ciąży, to czas wielkich obaw, ale również okres oczekiwania i radości. Niestety, wiele kobiet w 16 tydzień ciąży zaczyna odczuwać i doświadczać nieprzyjaznych dla ich zdrowia symptomów. Dlaczego się tak dzieje i jakie są najczęstsze objawy bycia w 16 tydzień ciąży, zostanie pokrótce objaśnione w tym artykule.

Objawy 16 tydzień ciąży

Po osiągnięciu 4 miesiąca ciąży kobieta może doświadczyć zwiększonego popędu płciowego w wyniku wzrostu hormonów ciąży. Warto podkreślić, że taki stan nie występuję u wszystkich kobiet, ale w większości. Jednakże, to właśnie ten czas partnerzy kobiet uważają za najlepszy.

Gdy macica rośnie i porusza się w torsie, brzuch ciąży staje się bardziej wyraźny. Kobiety na tym etapie ciąży powinny również odczuwać chęć częstego oddawania moczu w mniejszym stopniu.

16 tydzień ciąży może również zapoczątkować często wspominaną tzw. poświatę ciąży.  Jest to wynikiem zwiększonego przepływu krwi w skórze i wyższego poziomu produkcji oleju w gruczołach skóry. Mechanizmy te występują z powodu zwiększonej aktywności hormonalnej.

Ta dodatkowa produkcja oleju może powodować trądzik, wysypki, pryszcze na plecach, dekolcie, w miejscach, gdzie tego typu zmiany skórne nigdy nie miały miejsca. W czasie ciąży najlepiej unikać leków na trądzik i dokonywać codziennego oczyszczania twarzy produktami i środkami pozbawionymi zapachu. Można jednak używać kremów bez dodatkowych olejków.

Hormony nad pobudzone podczas ciąży mogą również rozciągać żyły, prowadząc do żylaków. Kobiety w ciąży mogą także doświadczać skurczów i ostrych bólów w nodze. Ćwiczenie i rozciąganie nóg w ciągu dnia może pomóc złagodzić te objawy. Regularne spacery i lekka gimnastyka również będzie kojąco oddziaływać.

O co należy zadbać?

16 tydzień ciąży to czas, w którym należy zaplanować kolejną wizytę u lekarza ginekologa. Taka wizyta jest konieczna z kilku fundamentalnych powodów. Przede wszystkim podczas takiego badania lekarz przeanalizuje wszystkie z możliwych opcje badania genetycznego płodu. Może to obejmować proste badania krwi, a nawet amniopunkcja.

 Oprócz badań genetycznych, badania krwi mogą identyfikować wady cewy nerwowej, takie jak rozszczep kręgosłupa. Amniopunkcja może być wykonywana między 15 a 18 tygodniem w celu zdiagnozowania jakichkolwiek nieprawidłowości chromosomowych. Można go przeprowadzić w dowolnym momencie, ale często wykonuje się go w tym okresie ciąży. Jest to test polegający na pobraniu części płynu owodniowego otaczającego płód za pomocą igły. Może to pomóc wykluczyć nieprawidłowości chromosomalne obecne u niemowlęcia, takie jak zespół Downa i trisomia 13 i 18.

Badana jest niewielka ilość płynu owodniowego. Amniocenteza wiąże się z ryzykiem poronienia wynoszącym od 1 na 500 do 1000 przypadków. Ciąże wysokiego ryzyka, takie jak u kobiet w wieku powyżej 35 lat, często prowadzą lekarza zalecającego badania genetyczne. Lekarz sprawdzi dostępne badania krwi i porówna je z amniopunkcja, aby pomóc ci w podjęciu właściwej decyzji.

Ponadto podczas 16 tygodnia ciąży lekarz może również chcieć przedyskutować wybór zajęć prenatalnych i porodu, a także sprawdzić ewentualny ból więzadeł okrągłych w jamie brzusznej lub biodrze, których kobieta w ciąży może doświadczać. Co więcej podczas wizyty mogą również zostać omówione środki ostrożności dotyczące przedwczesnego porodu.

Rozwój dziecka w 16 tydzień ciąży

W 16 tygodniu płód ma około 13,5 cm i jest umiejscowiony w niższych partia podbrzusza.  Jest to mniej więcej wielkość cytryny lub awokado. Waga płodu będzie oscylowała na poziomie 70 gramów. Inne, istotne informacje dotyczące rozwoju dziecka w tym okresie to:

 • W 16 tygodniu płód jest na początku zrywu wzrostu, który w ciągu następnego miesiąca podwoi jego rozmiar.
 • Może również zacząć się poruszać, a nawet może uchwycić pępowinę na tym etapie. Układ nerwowy wciąż się rozwija i zaczynają wyginać mięśnie kończyn.
 • Płód zacznie rysować mimikę na tym etapie, chociaż nie może jeszcze ich kontrolować. Jeśli kobieta w ciąży ma możliwość zobaczenie płodu, to na badaniu USG można zaobserwować punkty, w których wydaje się, iż dziecko zaczyna marszczyć brwi lub robić zeza.
 • Oczy i uszy płodu w 16 tygodniu ciąży będą całkowicie przesunięte z boku głowy i będą bardziej przypominać ich ostateczny wygląd.

Zmiany stylu życia

Podobnie jak w poprzednich tygodniach, kobieta w ciąży wkrótce odkryje, że istnieje wiele modyfikacji i potrzebnych zmian w stylu życia, które należy wprowadzić w czasie ciąży i po porodzie.

Ogólne zdrowie

W drugim i trzecim trymestrze kobieta w ciąży nie powinna dłużej leżeć płasko na plecach przez dłuższy czas. Leżenie po jej stronie sprzyja lepszemu przepływowi krwi do płodu, a także może poprawić dyskomfort w plecach i biodrze. Poduszki do ciąży są dostępne, aby ułatwić proces leżenia na boku przez długi czas. W takich okolicznościach, kobieta w ciąży powinna zaopatrzyć się w specjalne poduszki ciążowe, które są bardzo przydatne zwłaszcza od 16 tygodnia ciąży. Unikanie alkoholu, palenie tytoniu i wszystkie inne toksyczne lub nielegalne substancje są w tym momencie są kluczowo zabronione!

Kobieta w ciąży powinna się w tym okresie upewnić czy jej lekarz wie o jakichkolwiek przyjmowanych lekach, które można lub nie można przyjmować. Jeśli może to przeszkadzać w ciąży, lekarz może rozważyć zmniejszenie dawki lub zmianę rodzaju przyjmowanego leku.

Podczas ciąży, a zwłaszcza w momencie przekroczenia 16 tygodnia, kobieta w ciąży może również skorzystać ze specjalistycznego schematu ćwiczeń w celu polepszenia swojej kondycji, zdrowia i przygotowania do porodu.

Witaminy dla kobiet w ciąży
Kliknij i sprawdź ceny!

Dieta i posiłki

Dobre odżywianie może prowadzić do bezpieczniejszej ciąży i zdrowszego niemowlęcia. To pierwsza zasada, którą kobieta w ciąży powinna zdecydowanie zapamiętać.

Ważne jest przestrzeganie zrównoważonej, odżywczej diety na każdym etapie ciąży, a także koncentrowanie się na utrzymaniu aktywności fizycznej.

16 tydzień ciąży to czas, gdy płód zaczyna szybko rosnąć i wymaga więcej energii, a więc spożycia większej ilości kalorii. Zaleca się spożywać dodatkowe 300 kalorii dziennie.

W tym czasie należy unikać zwiększania wielkości każdego posiłku i zamiast tego spożywać dodatkowe przekąski oprócz podstawowych 5 dań w dzień.  Przykłady odpowiednich przekąsek obejmują:

 • jabłko z jedną łyżką (łyżką) masła orzechowego,
 • jedna filiżanka rosołu,
 • jajko na twardo,
 • garść migdałów i deser serowy.

Podczas gdy lekarz nadzorujący ciążę kobiety może przepisać suplementy w celu podniesienia poziomu pewnych witamin i minerałów, nie zapewni to wszystkich składników odżywczych niezbędnych zarówno dla kobiety jak i płodu. Należy pamiętać, aby jeść dużo zielonych liściastych warzyw, które wspomagają trawienie, a także pokarmów o wysokiej wartości odżywczej, takich jak owoce i orzechy. Ważne jest, aby w czasie ciąży unikać następujących pokarmów :

 • surowego mięsa,
 • wędliny z delikatesów,
 • wędzonych owoców morza,
 • ryb zawierających rtęć, takie jak rekin i miecznik,
 • miękkich serów,
 • surowych skorupiaków i owoców morza,
 • surowych jajek,
 • niepasteryzowanego mleka.

Zdecydowanie należy upewnić się, że wszystkie warzywa w posiłku są dokładnie umyte.

Niepokojące objawy

Jeśli kobieta w ciąży zauważy jakiekolwiek nieoczekiwane objawy, natychmiast powinna skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Niepokojące objawy obejmują:

 • cieknący płyn pochwowy,
 • krwawienie z pochwy lub przemieszczenie tkanki,
 • omdlenia lub zawroty głowy,
 • niskie ciśnienie krwi,
 • ból ramienia,
 • silny ból miednicy lub skurcze,
 • krwotoki z nosa.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.