15 tydzień ciąży – badania, aktywność fizyczna , odżywianie, dolegliwości

Mija pierwszy, a zaczyna się drugi trymestr ciąży – potocznie 4. miesiąc. W tym czasie wiele kobiet nie odczuwa już porannych mdłości albo są one o wiele mniej uciążliwe, niż w pierwszym trymestrze. Czas na kolejne badania i – obserwację maleństwa!

A – aktywność

W ciąży nie należy całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej, chyba, że istnieją przeciwwskazania i lekarz prowadzący wyraźnie każde ograniczyć wysiłek (w skrajnych przypadkach może się skończyć zaleceniem leżenia i oszczędzającego trubu życia oraz zwolnieniem lekarskim). Jednak w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży i przy braku przeciwwskazań zalecane są spacery, pływanie (chociaż niektózy lekarze są przeciwni motywując to ryzykiem zakażeń, zwłaszcza w mało zadbanych publicznych pływalniach). W internecie dostępne są zestawy ćwiczeń dla kobiet w kolejnych tygodniach ciąży. Niewykluczona jest jazda na rowerze, należy jednak zrezygnować ze sportów, gdzie ryzyko urazów jest spore (wyczynowa jazda na rolkach, nartach, deskorolce).

B – badania

Pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży lekarz zleci kolejny komplet badań. Obowiązkowe, które każda kobieta wykona, to

 • morfologia krwi,
 • badanie moczu,
 • pomiar ciśnienia,
 • kontrola wagi ciała,
 • badani pH wydzieliny pochwowej,
 • określanie wysokości dna macicy,
 • Hbs.

Oprócz powyższego zestawu, są też badania zalecane; należą do nich

 • przeciwciała odpornościowe (anty Rh),
 • test PAPP-A,
 • test potrójny hCG.

W uzasadnionych przypadkach, po szczegółowym wywiadzie z ciężarną, kiedy istnieje obciążenie dziedziczne lub ryzyko zakażenia, lekarz może zlecić dodatkowe badania, którymi w tym okresie ciąży są

 • test na toksoplazmozę,
 • amniopunkcja.

C – czarne znamię

Około 15. tygodnia ciąży pieprzyki i znamiona na ciele, dotąd niewidoczne lub mało rzucające się w oczy, mogą stać się bardziej wyraziste. Natomiast pod pępkiem pojawia się ciemna linia, biegnąca w dół. To tzw. linea nigra, czarna linia. Jej pojawienie się jest związane z większą produkcją melaniny (barwnika) w organizmie, a skupiskiem jest własnie opisany rejon ciała. Linia ta zblednie kilka miesięcy po porodzie. Jest jaśniejsza u blondynek, a ciemniejsza u brunetek.

D – dziecko

Maleństwo w tym czasie zaczyna być coraz bardziej energiczne: jego waga kształtuje się w granicach 50 – 80 gramów; długość wynosi 10 – 11 cm. Skóra jest jasna i cienka, widać przez nią siatkę naczyń krwionośnych. W tym czasie – to jest około 15 tygodnia – tworzy się wzorzec owłosienia, który zostanie na całe życie. Na całym ciele dziecka pojawia się drobny meszek. Zniknie on w późniejszym okresie ciąży.
Narządy wewnętrzne dziecka rozpoczynają swoje funkcje: nerki wydalają mocz do łożyska; wątroba zaczyna produkować żółć – z niej później powstanie smółka, czyli pierwszy stolec dziecka, który powinno ono oddać po urodzeniu.
Wydłuża się tułów i kończyny dziecka, przybierając właściwe proporcje. dziecko w tym czasie gromadzi też tzw. brunatną tkankę tłuszczową, która umiejscawia się między łopatkami, w okolicach szyi, śródpiersia, nerek i dużych tętnic. Jest odpowiedzialna za wytwarzanie ciepła; zniknie kilka tygodni po porodzie.
Jest to okres, kiedy dziecko doskonale wyczuwa nastrój matki, dlatego należy pozytywnie nastawić się na macierzyństwo (o ile to jeszcze nie nastąpiło), znaleźć czas dla siebie i dziecka oraz unikać smutku i innych stanów określanych jako negatywne.

F – farbowanie…

…włosów i inne zabiegi chemiczne lepiej jest odłożyć na okres po ciąży. Badania wykazały, że składniki z nałożonej farby do włosów po godzinie znajdują się w kobiecym mleku. Jeśli chemia przenika przez skórę do mleka, nie ma przeszkód, by znalazła się w środowisku, jakim jest macica i worek owodniowy oraz samo dziecko.

H – hemoroidy

Powiększająca się macica, stały i regularny wzrost płodu powodują ucisk na narządu wewnętrzne i naczynia krwionośne w obrębie miednicy i odbytu. Pierwszym objawem hemoroidów może być ból, pieczenie i swędzenie odbytu. W stanach bardziej zaawansowanych pojawia się krwawienie podczas oddawania stolca, a podczas mycia ciężarna może wyczuć guzki wokół odbytu. Aby złagodzić dolegliwości, można stosować domowe środki – nasiadówki z kory dębu (pamiętając, że para nie może być gorąca!). Należy też zadbać o właściwą dietę, jeść pieczywo bogate w błonnik, nie dopuszczać do zaparć. Ogólnodostępne środki farmakologiczne można stosować po konsultacjach z lekarzem, ponieważ niektórych specyfików nie można stosować w czasie ciąży.

L – leki

Stale przyjmowane leki, preparaty czy maści, stosowane przed ciążą, niekiedy trzeba będzie odstawić. Tak jest w przypadku pewnych chorób dermatologicznych, kiedy stosuje się maści ze sterydami. Przez skórę mogą one przenikać do płodu i powodować zmiany w delikatnym, kształtującym się organizmie. Zdarza się, że podczas ciąży niektóre dolegliwości dermatologiczne łagodnieją, inne zaostrzają się; ale każde leczenie podczas ciąży wymaga szczególnej ostrożności ze strony samej ciężarnej i lekarza.

Witaminy od 13 do 24 tygodnia ciąży
Kliknij i sprawdź ceny!

O – odżywianie

Jeśli nie ma konieczności wprowadzenia specjalnej diety (np. przy podwyższonym ryzyku cukrzycy, przy nietolerancji pewnych produktów itp.), można jeść to, co zwykle, dbając, by w diecie było dużo warzyw i owoców. Zwłaszcza w tym czasie ciąży może się zdarzyć, że zmieniają się preferencje żywieniowe kobiety. Wstręt mogą wywoływać ulubione potrawy, a nasila się chęć na produkty dotąd pomijane. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ wraz ze zmianą gospodarki hormonalnej zmieniają się upodobania smakowe. Niekiedy pewne potrawy wywołują odruchy wymiotne i nie należy się temu dziwić.
Jeśli wymioty są bardzo uciążliwe i utrzymują się bardzo długo, niezbędna będzie konsultacja lekarska; oprócz przełyku poparzonego częstymi wymiotami czy zgagą, ciężarna będzie po prostu niedożywiona. W skrajnych wypadkach może być konieczne uzupełnianie dożylne składników odżywczych.

P – puchnięcie

W tym okresie przyszła mama może odczuwać pewne dolegliwości związane z zatrzymywaniem wody w organizmie: pierścionki stają się za ciasne, obrączki niekiedy nie można zdjąć (w niektóych przypadkach trzeba rozważyć zdjęcie jej aż do czasu sutąpienia dolegliwości). Zaczynają puchnąć stopy – zwłaszcza kostki i łydki; mogą pojawić się „pajączki” albo żylaki. Te „atrakcje” mogą mieć różny stopień nasilenia: jeśli stają się skrajnie uciążliwe lub po prostu niepokojące – lepiej skontaktować się z lekarzem, który rozwieje wątpliwości.

S – spokój

Niezależnie od wszystkiego, najważniejszy w przypadku mamy i jej dziecka jest spokój. Dobrze jest wtedy zawiesić część obowiązków lub – jeśli praca jest zbyt stresująca, narzucająca szybkie tempo, wymagająca podejmowania wielu decyzji w krótkim czasie, absorbująca tak, że nie ma czasu na regularne odżywianie – lepiej zwolnić tempo lub – w porozumieniu z lekarzem – pójść na zwolnienie lekarskie.

W – waga

Jednym z obowiązkowych badań jest pomiar wagi ciała ciężarnej kobiety. W dokładnym wywiadzie może stwierdzić, czy przyrost jest prawidłowy, czy patologiczny: zdarza się, że w ciąży niektóre kobiety odchudzają się pod wpływem bądź to nacisków otoczenia, bądź też pod wpływem artykułów w prasie czy na portalach plotkarskich, które lansują ciężarną jako szczupłą kobietę „z dodatkiem brzucha” – i to niewielkiego! Bywa też tak, że kobieta w ciąży może cierpieć na napady wilczego głodu, co wiąże się z jedzeniem potężnych porcji o różnych porach doby; to z kolei może powodować otyłość, któą po rozwiązaniu trudno będzie zgubić.
Jak we wszystkim, również tu potrzebny jest umiar: od jednej czy dwóch czekoladek nic się nie stanie, ale bombonierka zjadana codziennie może doprowadzić do nadwagi, cukrzycy czy problemów z zębami.

Z – zęby

Dawniej mamy i babcie mówiły: jedno dziecko – jeden ząb. Niekoniecznie, ale coś w tym jest: zmiany hormonalne, inna dieta, a nawet odruchy wymiotne podczas mycia zębów czy nietolerancja smaku dotychczas ulubionej pasty powodują, że w ciąży kobieta może mieć większy problem ze stanem uzębienia. Przed zajściem w ciążę należy wyleczyć wszelkie ubytki, a w czasie ciąży umówić się na wizytę u lekarza i zaraz na początku uprzedzić go o swoim stanie. Oczywistością jest wizyta w gabinecie, gdzie zachowane są wszelkie zasady higieny i reżim sanitarny.
Stomatolog pomoże w doborze innej pasty lub poleci alternatywne metody czyszczenia zębów, jeśli okaże się, że manipulacje szczoteczką do zębów wywołują mdłości.

 N – najważniejsze!

Ciąża, chociaż bez wątpienia przysparza zmartwień czy dolegliwości, jest szczególnym okresem, kiedy kobieta ma prawo wymagać od bliskich i otoczenia większej uwagi, atencji i miłości. I z tego przywileju powinna korzystać bez zahamowań.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.