10 tydzień ciąży – rozwój płodu, badania w 10 tygodniu ciąży

Pierwszy trymestr ciąży powoli zmierza ku końcowi, poranne mdłości, choć nadal zauważalne, stopniowo ustępują, bóle w podbrzuszu, świadczące o rozciąganiu się macicy, nadal odczuwalne, jednak mniej, niż w pierwszych miesiącach ciąży. Macica, która ma już wielkość grejpfruta, stała się miejscem rozwoju płodu, w 10 tygodniu ciąży mówimy już o płodzie, nie o zarodku. 10 tydzień ciąży jest ósmym tygodniem życia płodu, a do rozwiązania pozostało 30 tygodni. Trzeci miesiąc ciąży jest okresem, w którym zauważalny jest już brak talii w Twojej sylwetce. U kobiet, które przechodzą przez pierwszą ciążę, rozmiar brzucha nie jest jeszcze zaznaczony, przyszłe mamy, które już wcześniej rodziły, mogą zauważyć nieznaczne powiększenie brzucha. W trzecim miesiącu ciąży zmniejsza się uczucie senności i zmęczenia, zmniejsza się również nadwrażliwość na zapachy, czujesz większy przypływ energii, a samopoczucie powoli się poprawia. Wraz z poprawą nastroju, zmniejszają się dolegliwości, związane z częstą chwiejnością samopoczucia, rozdrażnieniem i płaczliwością, choć są jeszcze zauważalne.

Jak wygląda płód w 10 tygodniu ciąży?

Zarodek, który przez 10 tydzień ciąży przybiera kształt ludzki, staje się w nazewnictwie płodem. Maluszek, którego waga w ciągu tygodnia znacznie wzrosła, może zostać zważony. Waga płodu w 10 tygodniu wynosi około 2,5 g, a długość tułowia to około 3 – 4 cm. Dziecko ma już wielkość orzecha włoskiego lub sporej truskawki. Głowa płodu, stanowiąca w proporcji ponad połowę długości ciała, powoli oddziela się od korpusu, dzięki zaznaczonemu zawiązkowi szyi. Oczy dziecka, które dotąd znajdowały się po dwóch bokach głowy, przemieszczają się ku środkowi, a wykształcone w 10 tygodniu powieki, są zamknięte. Powieki maluszka pozostaną zamknięte jeszcze długo. 10 tydzień ciąży, to czas, w którym są już wykształcone wszystkie narządy wewnętrzne dziecka. Serce płodu w tym okresie bije z częstotliwością 40 – 80 uderzeń/minutę. Powstają kubki smakowe, odpowiedzialne za rozróżnianie smaków. Wykształca się małżowina uszna, przegroda nosowa oraz tworzą się rysy twarzy. Tworzą się zawiązki zębów mlecznych. Szybki rozwój mózgu dziecka, który następuje w 10 tygodniu ciąży sprawia, że na czole płodu pojawia się wypukłość, która z czasem ulegnie unormowaniu. Kończyny dziecka, które przez 10 tydzień ciąży zdążyły się prawidłowo wykształcić, posiadają już wyraźnie wykształcone palce z opuszkami. W kończynach górnych błony międzypalczaste zniknęły, kończyny dolne posiadają jeszcze zrośnięte palce.

Co potrafi płód w 10 tygodniu ciąży?

Szybki rozwój płodu, który w 10 tygodniu ciąży znacznie zwiększył swoją wagę i długość, oznacza, że dziecko zaczyna nabywać nowych umiejętności. Maluszek zaczyna poruszać się w płynie owodniowym. Kończyny górne, które posiadają już zgięcie łokciowe oraz rozdzielone palce, potrafią wykonywać ruchy, mimo iż są one jeszcze niewyczuwalne dla przyszłej mamy. Płód, poruszający się wewnątrz macicy, wzmacnia swoje, tworzące się mięśnie oraz szkielet. Gdy mija 10 tydzień ciąży, dziecko, rozwijające się w macicy, potrafi wychwytywać nastrój mamy, rozpoznając emocje. Ważne dla prawidłowego rozwoju maluszka jest ograniczenie negatywnych emocji, które są przez dziecko odczuwalne, tworząc swego rodzaju odczucie niepokoju.

Czy 10 tydzień ciąży oznacza dla przyszłej mamy mniej dolegliwości?

Dużym powodem do radości jest kończący się etap organogenezy, oznaczający, że ciąża jest już ustabilizowana w organizmie. Znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia, co wpływa na wzrost odczucia spokoju i pewności o szczęśliwy przebieg tego, pięknego okresu. Trzeci miesiąc oraz przebiegający w nim 10 tydzień ciąży są jednak wciąż czasem zwiększonego zagrożenia czynnikami zewnętrznymi dla płodu i przyszłej mamy, należy więc zwrócić szczególną uwagę na zdrową dietę, unikanie zażywania lekarstw oraz ograniczenie stresu. Przyszła mama w trzecim miesiącu ciąży może nadal odczuwać zwiększone parcie na pęcherz moczowy oraz bóle w podbrzuszu. Są one prawidłowymi objawami powiększania się macicy, jednak gdy bóle nasilają się, warto skonsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę. Choć mniej odczuwalne w 10 tygodniu, zmęczenie, senność i rozdrażnienie, nadal mogą odrobinę doskwierać. Wraz z końcem trzeciego miesiąca, samopoczucie wraca zwykle do normy, a zasoby energii zdają się powiększać. Pod koniec trzeciego miesiąca ciąży możesz odczuwać zawroty głowy, które mogą świadczyć o niedokrwistości. Może pojawić się wzrost ciśnienia krwi. Częstymi dolegliwościami w 10 tygodniu ciąży są zaparcia oraz gazy. Trudności ze strony układu pokarmowego warto eliminować stosowaniem zdrowej diety oraz odpowiednią ilością ruchu.

Jakie badania dla przyszłej mamy w 10 tygodniu?

10 tydzień ciąży to najwyższa pora, by wybrać lekarza ginekologa, który zajmie się prowadzeniem ciąży, aż do momentu rozwiązania (oczywiście, jeśli do tej pory nie wybrałaś się na wizytę). Lekarz z pewnością zdecyduje o wykonaniu badania USG, które w 10 tygodniu ciąży będzie dla Ciebie z pewnością bardzo emocjonujące, bo po raz pierwszy zobaczysz wykształcone części ciała swojego maluszka. 10 tydzień ciąży to moment, kiedy USG daje pewny obraz ilości płodów, rozwijających się w macicy. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, z pewnością dowiesz się tego pod koniec trzeciego miesiąca.

Badania, które zleci lekarz w 10 tygodniu ciąży:

  • morfologia krwi z określeniem grupy krwi oraz czynnika Rh, który pozwoli określić, czy zachodzi ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego,
  • badanie posiew moczu, w przypadku częstego parcia na pęcherz i dolegliwości bólowych,
  • badanie USG, wspomniane wcześniej

Witaminy do 12 tygodnia ciąży
Kliknij i sprawdź ceny!

Dieta, odpowiednia dla przyszłej mamy…

W 10 tygodniu ciąży, kiedy kłopoty, związane z zaparciami, stają się codzienną uciążliwością, a gazy sprawiają duży dyskomfort, warto pamiętać o przyswajaniu produktów, bogatych w błonnik. Ograniczenie wystąpienia gazów będzie miało związek ze zmniejszeniem spożycia produktów wzdymających. Wybierając produkty, zawierające dużą dawkę żelaza, ograniczysz ryzyko pojawienia się anemii, a zawarta w nich witamina C dodatkowo przyczyni się do zwiększonego wchłaniania żelaza. Odpowiednio dobrane suplementy diety dla kobiet w ciąży, zalecone w odpowiednich dawkach przez lekarza, pozwolą uzupełnić niedobory witamin. Jako przyszła mama, powinnaś pamiętać o dostarczeniu swojemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby wystarczyło ich dla Ciebie i rozwijającego się maluszka. Jeżeli płód będzie miał odpowiednią ilość składników odżywczych, nie będzie ich czerpał z Twojego organizmu. W dalszym ciągu należy przyjmować kwas foliowy. Pamiętaj, aby odżywiać się dla dwojga, nie za dwoje oraz zachować dopuszczane formy aktywności fizycznej, wspomagające zdrowy tryb życia.

Praktyczne wskazówki na 10 tydzień ciąży:

  • Nie nadużywaj kofeiny, dawka 200 mg/dobę jest maksymalna dla przyszłej mamy,
  • Podczas wizyty u stomatologa, poinformuj lekarza o ciąży. Dentysta będzie mógł dobrać bezpieczne znieczulenie,
  • Unikaj sytuacji stresowych oraz przemęczenia, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu,
  • W trzecim miesiącu ciąży zaleca się rezygnację z podróży lotniczych, wahania ciśnienia, związane z dużą zmiana wysokości mogą negatywnie wpłynąć na maluszka,
  • Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów, stosuj codziennie dobrej jakości kosmetyki, przeznaczone specjalnie dla potrzeb skóry kobiet ciężarnych, eliminujące skutki pękania włókien kolagenowych. Pobudzający krążenie krwi masaż, wykonywany po kąpieli, pomoże zniwelować odczucie obrzmienia biustu i stóp.
  • W pracy dbaj o regularne przerwy oraz zdrowe odżywianie się. Stresujące zadania najlepiej potraktować z dystansem, obecnie spokój Twój oraz rozwijającego się maluszka są priorytetowe.

10 tydzień ciąży to czas, w którym wkraczasz powoli w kolejny etap ciąży. Dotąd niekształtny zarodek, stał się małym człowieczkiem, który na ekranie badania USG może uświadomić Ci, jak ważną misję masz do zrealizowania. To czas, kiedy możesz cieszyć się rozwijającym się życiem, nie przegap tych pięknych, unikalnych momentów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.