Wypadanie włosów. 3 najczęstsze przyczyny problemu

Zazwyczaj wypada nam średnio około 60-100 włosów na dobę. To naturalny proces, który wynika z cyklu rozwojowego. Na miejscu starych wyrastają nowe włosy, równowaga zostaje zachowana. Niestety, gdy proces ten jest zbyt intensywny, dochodzi do dużego przerzedzenia, które może być sporym problemem. Co leży u podłoża takiego zjawiska? Wyjaśnienia znajdziesz poniżej.

Przyczyna pierwsza: niewłaściwa pielęgnacja

Szukasz przyczyny wypadania włosów? W pierwszej kolejności przyjrzyj się bliżej pielęgnacji i stylizacji. Niewskazane są zbyt intensywne zabiegi kosmetyczne, do wykonywania których wykorzystuje się silne substancje chemiczne. Mogą one prowadzić do osłabienia cebulek, a w następstwie do wypadania włosów. Dlatego warto czytać skład produktów, które przeznaczone są do farbowania, utrwalenia fryzury czy po prostu jej odżywiania. Unikamy tych, w których znajdują się parabeny, silikony. Poza tym niewskazane jest używanie zbyt gorącego powietrza podczas suszenia.

Dobrze dobrana kuracja przeciw wypadaniu włosów powinna składać się nie tylko z dobrego szamponu, ale również z odżywki, specjalnej maski oraz peelingu (więcej szczegółów). Kiedy twoim problemem jest nadmierne wypadanie włosów, wybieraj kosmetyki mające prosty i skuteczny skład. Bazą może tu być np. biotyna, której zapotrzebowanie zgodnie z zaleceniami amerykańskimi dla osoby dorosłej wynosi 30-100 µg. Jej niedobór prowadzi do różnych zmian skórnych, m.in. łojotoku i wypadania włosów.

Przyczyna druga: wahania hormonalne

Problemem może być także niewłaściwe funkcjonowanie organizmu. Wśród częstych powodów znajdują się zmęczenie, stres i wahania hormonalne, które często związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Chodzi tu zarówno o nadczynność, jak i niedoczynność. Jeżeli chcesz się przekonać, czy to właśnie tu leży źródło problemu, koniecznie sprawdź poziom TSH, FT4 i FT3. Ponadto możesz zdecydować się na wykonanie badania krwi, które wskaże, czy w normie są również: witamina B12, glukoza i ferrytyna.

Przyczyna trzecia: choroby

Dodatkowo wypadanie włosów może być wynikiem różnych chorób ogólnoustrojowych. Poza tym jest to także objaw innych chorób, które związane są z obecnością stanu zapalnego w obrębie owłosionej skóry głowy. Przykładem jest łojotokowe zapalenie skóry mogące doprowadzić do bliznowacenia w niektórych miejscach. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zaplanuje odpowiednią kurację przeciw wypadaniu włosów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.