Wspieramy wątrobę. 3 sposoby na zachowanie zdrowia

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Pełni ponad pięćset różnych funkcji i jej zdrowie jest konieczne do zachowania dobrego samopoczucia. Żeby wszystkie te niezbędne nam procesy przebiegały sprawnie, wątroba musi być w dobrej kondycji. Tymczasem nasze zwyczaje żywieniowe, używki i brak wsparcia dla tego organu mogą poważnie wpłynąć na pogorszenie się jego stanu. Bo wątrobie należy się pomoc. Oto jak ją dostarczyć.

Dieta dla wątroby

Pierwszym, podstawowym krokiem ku zdrowej wątrobie jest odpowiednia dieta. Jej celem jest wspieranie naturalnych procesów detoksykacyjnych narządu. Co ciekawe, jest to jedyny organ, który uszkodzony jest w stanie sam się zregenerować – nawet w 50 procentach. Dlatego tak istotne jest, by tę regenerację wspomagać.

Kluczem do sukcesu jest stosowanie diety wspierającej detoksykację. Wystarczy kilka tygodni takiego jedzenia, by pozwolić wątrobie na regenerację. Wśród najważniejszych zasad żywieniowych jest:

  • Częstsze jedzenie mniejszymi porcjami
  • Rezygnacja ze smażenia
  • Przyrządzanie potraw na parze lub gotowanie w niewielkiej ilości wody
  • Pieczenie w folii
  • Dużo warzyw i owoców – rośliny strączkowe, świeże soki
  • Pieczywo pełnoziarniste
  • Rezygnacja z żywności przetworzonej
  • Picie wody.

Ostropest na zdrowie

Wątrobie przyda się też wsparcie w postaci ziół. Świetnie sprawdzi się m.in. ostropest plamisty w kapsułkach (tutaj przykładowy produkt) lub w formie herbatki. Pomaga on chronić wątrobę przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, wspiera funkcjonowanie narządu i jego funkcje detoksykacyjne. Ostropest plamisty korzystnie wpływa na ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników, które powstają w wyniku stresu, picia alkoholu, promieniowania UV czy zanieczyszczeń środowiska – a więc tego, z czym większość z nas styka się na co dzień.

Wybierając dla siebie ostropest plamisty w kapsułkach lub w innej formie, upewnijmy się, że sięgamy po produkt wysokiej jakości. Owoc rośliny używany do otrzymania ekstraktu powinien być zbierany w okresie jesiennym z dojrzałej rośliny i standaryzowany na zawartość sylimaryn.

Aktywnie po lepsze samopoczucie

Co ciekawe, na zdrowie wątroby wpływa również aktywność fizyczna. Brak ruchu może prowadzić do wielu groźnych chorób będących efektem np. otyłości. Stąd już krok do cukrzycy, zaburzeń lipidowych. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na stan tego narządu. Regularny ruch pozwala zachować prawidłową wagę i, co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych dolegliwości. Ale żeby aktywność fizyczna przyniosła wymierne korzyści, musi być praktykowana sumiennie i rozsądnie. Pół godziny ćwiczeń przynajmniej trzy razy w tygodniu – taki początek pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i świetnym samopoczuciem. A naszej wątrobie funkcjonować bez zakłóceń.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.