Właściwości i zastosowanie tofu w medycynie i w kuchni

Każdy miłośnik kuchni nie tylko orientalnej słyszał o tofu. W ślad za modą fit, tofu pojawiło się w kuchni europejskiej, zarówno w daniach mięsnych, wegetariańskich czy wegańskich. Tofu w naszym kraju dostępne jest już w każdym supermarkecie. Jednak nie jest łatwo je polubić, aby to się stało, trzeba zacząć od produktu dobrej jakości w dobrze przygotowanych i smacznych daniach.

Tofu, co to jest?

Tofu to po prostu sprasowany twarożek sojowy, otrzymuje się go podczas procesu koagulacji mleka sojowego. Legenda mówi, że został wynaleziony w Chinach, dokładnie w 164 r. p.n.e. przez Liu Ana. Tofu jest ważnym składnikiem diety także w Japonii, Korei, Wietnamie czy Tajlandii, czyli w państwach, gdzie codzienny jadłospis opiera się na niskobiałkowym ryżu i pozbawiony jest mleka. Tofu staje się tam podstawowym źródłem białka, a także roślinnych tłuszczów nienasyconych oraz witamin.

Tofu powstaje w procesie koagulacji mleka sojowego, a proces ten przebiega pod wpływem soli, soku cytrynowego, chlorku magnezu, chlorku wapnia albo siarczku magnezu. Podobnie jak przy produkcji twarożku z mleka krowiego, wskutek koagulacji powstaje serwatka i masa twarożkowa, którą się odsącza i modeluje w bloki tofu.

Właściwości odżywcze tofu

Tofu zawiera białko sojowe bogate w aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są wytwarzane przez organizm ludzki, a muszą być dostarczane z zewnątrz. Ponad 80% zawartego w tofu tłuszczu roślinnego stanowią tłuszcze nienasycone, kwas linolowy  i lecytyna. Każde 100 g tofu zawiera:

 • białko –  11,0 g
 • tłuszcz – 5,0 g
 • węglowodany – 0,4 g
 • cholesterol – 0,0 g
 • wapń – 146,0 mg
 • fosfor – 105,0 mg
 • żelazo – 1,7 mg
 • witamy grupy B – 0,09 mg
 • wartość energetyczna tofu – 80-100 kcal

Tofu w kuchni

Tofu można podawać na wiele sposobów. Najpierw należy odsączyć je z zalewy i pokroić w kostkę lub plastry. Można jest podsmażyć na patelni lub podawać w stanie surowym do sałatek czy zapiekanek. Tofu, podobnie jak feta  stanowi doskonały produkt do zagęszczania sosów, należy je tylko wcześniej zmiksować na gładką masę. Nadaje się doskonale do wszelkich potraw warzywnych lub zup. Jako produkt bogaty w białko stanowi uzupełnienie zbilansowanych posiłków.

Tofu wędzone wykorzystuje się w sałatkach, kanapkach czy sosach. Tofu, tak jak fetę fetę można wcześniej zamarynować w oliwie z ziołami czy czosnkiem i pikantnymi papryczkami. Tofu jest właściwie bezsmakowe, to odpowiednie przygotowanie nadaje mu właściwy i pożądany smak. Dlatego też doskonale nadaje się do deserów: kremów, lodów a nawet sernika.

Dobrej jakości tofu powinno mieć gładką konsystencję, nie może się kruszyć czy zbijać w grudki. Przechowuje się je w temperaturze od 2 do 7 stopni C. W polskich sklepach dostępne jest tofu:

 • naturalne, świeże i czyste o średniej twardości
 • wędzone, o przyjemnym wędzonym i lekko słonym smaku
 • marynowane, np. w sosie sojowym
 • tofu z dodatkiem ziół, chilli czy czosnku
 • silken tofu, jedwabiste i miękkie


Szeroki wybór Bio Tofu!
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Tofu bogate w fitoestrogeny

Tofu zawiera fitoestrogeny naśladujące działanie naturalnych dla kobiety hormonów płciowych jakimi są estrogeny. Fitoestrogeny charakteryzują się zdolnością regulacji procesów zachodzących w organizmie a związanych ze wzrostem komórek nowotworowych, mogą zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów, np. raka piersi.

Jedną z podstawowych przyczyn raka piersi jest podwyższona ilość estrogenów i to zarówno naturalnych jak i chemicznych pozyskiwanych z zewnątrz, które deregulują prawidłowy przyrost  hormonów. Fitoestrogeny znajdujące się w tofu oraz pozostałych produktach sojowych są mniej aktywne od naturalnych estrogenów i niejako je zastępują, zajmując miejsca wiązania estrogenu i uniemożliwiając lub hamując rozwój raka piersi.

To dlatego tofu powinno znaleźć się w diecie kobiety, ale też odwrotnie, kobiety, które wcześniej przeszły już przez chorobę nowotworową lub w jakikolwiek sposób są na nią podatne, powinny ograniczać produkty sojowe w diecie.

Tofu a choroby hormonozależne

Inną niebezpieczną chorobą hormonozależną jest rak prostaty u mężczyzn. Badania przeprowadzone na wybranej populacji na Hawajach czy w Kalifornii wskazują, że włączenie do codziennej diety przynajmniej jednej szklanki mleka sojowego lub odpowiednika tej ilości w postaci innych produktów sojowych, prowadzi do obniżenia ryzyka zachorowań na raka prostaty.

Tofu a menopauza

Fitoestrogeny zawarte w tofu mają zdolność wiązania się z receptorami estrogenowymi, tym samym regulując pracę jajników kobiety. Dzięki temu mogą one naturalnie funkcjonować nawet wtedy, gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy. Menopauza to trudny czas w życiu kobiety, towarzyszą mu zaburzenia miesiączkowania, nadpobudliwość, potliwość, uderzenia gorąca, permanentne zmęczenie.

Włączenie do diety produktów sojowych zawierających fitoestrogeny może w sposób wyraźny poprawiać samopoczucie oraz zmniejszać dolegliwości menopauzy. Syntetyczne fitoestrogeny dostępne są również w postaci suplementów diety.

Warto jednak pamiętać, że tofu jak każdy składnik diety powinien być spożywany w rozsądnych ilościach, nadmiar jak i niedobór są równie szkodliwe dla każdego organizmu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.