Tłusta cera -problemy, pielęgnacja. Kosmetyki do cery tłustej

Tłusta cera to jeden z problemów skórnych, z którym boryka się cześć osób. Nie licząc cery wrażliwej i przesuszonej, cera tłusta jest ciężka w opiece i należy uważać przy doborze kosmetyków do jej pielęgnacji. Dość często skórze tłustej towarzyszy trądzik. Powodem takich zjawisk jest słabe ukrwienie tego typu skóry, dlatego wydziela sebum w zbyt dużych ilościach. Sprawia on, że cera mocno się świeci, a powikłania trądzikowe wyglądają  nieestetycznie. W takiej sytuacji nie pomaga zamaskowanie skóry twarzy kosmetykami do makijażu, czyli pudrem i korektorem. Wręcz przeciwnie, takie działania napędzają błędne koło dolegliwości, które przez takie traktowanie skóry mogą się pogarszać. Warto zatem poznać mechanizmy prowadzące do takiego stanu rzeczy oraz sposoby, jakimi można sobie z nim radzić.

Skąd bierze się trądzik?

Trądzik pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania i nieleczony może prowadzić do powikłań takich jak powstałe na twarzy ślady i bruzdy potrądzikowe. Przyczyną trądziku jest burza hormonalna, najbardziej szalejąca właśnie w czasie dojrzewania. Jednak nie tylko młodzi ludzie cierpią na trądzik. Zmagają się z nim również kobiety w ciąży, podczas miesiączki i menopauzy. Z wahaniami hormonów borykają się również osoby narażone na stres i przemęczone.  Często również zła dieta, ugoda w witaminy prowadzi do wyskakiwania niechcianych pryszczy.

Inne przyczyny tłustej cery

Artykuły dla Ciebie

Tłusta cera to nadmierne wydzielanie łoju, które może być spowodowane nagłą zmianą diety, trybu życia czy kosmetyków. Nadmierne używanie kosmetyków i obciążanie skóry ich ilością zatyka pory, a więc skóra szuka ujścia na zewnątrz. Często takim medium staje się właśnie cera. Najbardziej świeci się zawsze tak zwana strefa T, czyli czoło, nos i broda. Tam też  najczęściej wyskakują pryszcze.

Jeśli zauważyłaś u siebie nagłą zmianę kondycji skóry może to być spowodowane również złą dietą. Załóżmy że masz sesję egzaminacyjną, z czym wiąże się dużo stresu oraz bardzo mało czasu na przygotowanie posiłków. Jesz zatem szybkie wysokoenergetyczne posiłki a ciepły obiad zastępuje ci sztuczna zupka chińska zalana gorącą wodą. Wystarczy tydzień takiego odżywiania się i już przetłuszczenie cery gwarantowane. W gratisie dostajesz kilka zbędnych pryszczy.

Jeśli zmieniasz nagle tryb życia z powolnego na szybszy, uprawiasz więcej sportu i jest to coś intensywnego a do tego w pracy harujesz w pocie czoła również możesz spodziewac się problemów skórnych.

Kosmetyki do cery tłustej

Odpowiednie kosmetyki stosowane regularnie pomogą uchronić skórę przed niekorzystnym wpływem  czynników zewnętrznych takich jak dym papierosowy, smog, silny wiatr.

Kosmetyki do skóry tłustej przede wszystkim:

 • Nie powinny zawierać substancji oleistych,
 • Powinny mieć składnik regulujący wydzielanie sebum,
 • Powinny mieć właściwości nawilżające, a nie natłuszczające,
 • Powinny mieć lekką konsystencję,
 • Nie powinny podrażniać naskórka,
 • Powinny mieć właściwości matujące.

Ważnym aspektem pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej jest jej nawilżanie. Te do skóry tłustej często mają inna formę niż do innych typów skóry. Konsystencja żelu czy lekkiego kremu dodatkowo wspomagają wchłanianie  substancji i jej aktywne działanie.

Ciekawą opcją są żele do mycia twarzy oparte na formule odświeżającego mentolu, który chłodzi  i orzeźwia, a jednocześnie oczyszcza pory. Dodatkowe substancje glinkowe wpływają na hamowanie wydzielania łoju. Nie warto jednak stosować kosmetyków silnie oczyszczających, ponieważ skóra odpowie na to jeszcze mocniejszym wydzielaniem sebum.

Przykładowe kosmetyki, które można wypróbować to:

Podkłady do cery tłustej:

Kliknij i sprawdź ceny!

Kremy do cery tłustej:

Kliknij i sprawdź ceny!

Żele do mycia cery tłustej:

Kliknij i sprawdź ceny!

Tłusta cera – pielęgnacja

Jeśli masz tłustą cerę musisz poznać podstawowe zasady jej pielęgnacji i wdrożyć je w swoją kosmetyczną rutynę. Najlepiej, jeśli kosmetyki te będą nie tylko maskowały problem ale go redukowały, np. poprzez kontrolę wydzielania sebum. Obecnie istnieje wiele linii kosmetycznych oferujących pełny pakiet kosmetyków do pielęgnacji danego typu skóry od „a” do „z”.

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry tłustej są następujące:

 • Myj twarz wodą z odpowiednim żelem myjącym, ale unikaj zwykłego mydła,
 • Na wyciskanie pryszczy wybieraj się do kosmetyczki, nie rób tego sama w domu, gdyż może związane. to spowodować stan zapalny,
 • Nie nadużywaj solariów oraz promieni słonecznych latem,
 • Nie stosuj sprayów odkażających na bazie alkoholu,
 • Usuń z diety chili oraz inne ostre przyprawy a także dania meksykańskie,
 • Unikaj używek, głownie alkoholu i tytoniu.

Jeśli wdrożysz te zasady do swojej codziennej rutyny na pewno uchroni cię to przed nadmiernym obciążaniem cery i zmniejszy to problemy z nią związane.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.